Alman futbolunda taraftar şiddeti

Pazartesi 12.03.2012 17:20

Almanya İkinci Liginde mücadele eden FC Hansa Rostock takımının taraftarları, dün oynanan maç öncesinde Eintracht Frankfurt taraftarlarına saldırdı.

Alman basınında yer alan haberlerde, yaklaşık 15 Hansa Rostock taraftarının bir minibüste bulunan 7 kişilik Eintracht Frankfrut taraftarına şişe ve taş attığı belirtildi.

Minibüs ile otoyola çıkmayı başaran Eintracht Frankfurt taraftarlarını takip etmeye başlayan saldırganların araçlarıyla minibüsü otoyoldan çıkarmaya çalıştıkları ifade edildi.

Saldırganların bir trafik lambasında kırmızı ışıkta duran minibüse araçlarından çıkarak yeniden şişe attıkları kaydedildi. 6 saldırganın, Eintracht Frankfurt taraftarlarının çağırdığı polis tarafından göz altına alındığı bildirildi. Olaylarda şans eseri kimsenin yaralanmadığı belirtildi.

Rostock polis sözcüsü, maç öncesi taraftarlara saldırıların az görülen bir olay olmadığını, ancak taraftarların takip edilerek tehdit edilmesinin yeni bir şey olduğunu söyledi.

Bild gazetesinde yer alan bir haberde de, Almanya'daki statlarda şiddetin arttığına dikkat çekildi. Haberde, Almanya Birinci Liginde mücadele eden takımların, taraftarların çıkardığı olaylardan dolayı bu sezon başından beri 362 bin 500 avro para cezası ödemek zorunda kaldığı ifade edildi.

Almanya Futbol Federasyonu'nun (DFB) güvenlik sorumlusu Hendrik Grosse Lefert, olay çıkaranlardan polis ve mahkemeler tarafından hesap sorulması gerektiğini belirtti. Hansa Rostock kulübünün sözcüsü de, şiddetin tüm şekillerine karşı olduklarını ve meydana gelen olayı kınadıklarını söyledi.

Bundesliga'da geçen hafta da Köln taraftarları, otoyolda, içinde Borussia Mönchengladbach taraftarlarının bulunduğu bir otobüsü yoldan çıkarmıştı.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN