Web Sürümüne Geç

  Başkan Terzi umutlu

  27 Kasım 2011, Pazar Güncelleme: 11:50

  Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, ''2020 Londra Olimpiyatlarına aday olan ülkemize referans olacak Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nı en iyi şekilde yapmak istiyoruz'' dedi.

  Terzi, Türkiye Atletizm Federasyonu, Naili Moran Atletizm Eğitimi Vakfı ve Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu işbirliğiyle düzenlenen 2. Naili Moran Atletizm Sempozyumu'nda ''Türk Atletizmin Bugünü ve Gelecek Planlaması'' başlıklı oturuma katıldı.

  Atletizmde dünya standartlarına ulaşmak için belli bir sistemin olması gerektiğini kaydeden Terzi, bunun için dünya genelinde çeşitli sistemlerin bulunduğunu söyledi.

  Türkiye'nin, atletlere en büyük desteği sağlayan ülke olduğunu savunan Terzi, ''Ödüller ve verilen kamplar itibariyle öncüyüz. Biz de 2004'ten itibaren bir sistemimiz olsun istedik. TSE'nin standartlar belgesi alan ilk federasyonuyuz. Federasyonda kurumsallığı oluşturmaya çalışıyoruz'' dedi.

  Terzi, 2004'ten itibaren Türkiye'de yapılan uluslararası organizasyonların arttığını, 2004'te 11 olan organizasyon sayısının, 2010'da 29'a kadar yükseldiğini, 2012'de ise biri Dünya Salon Şampiyonası olmak üzere bu rakamın 37'ye çıkacağını kaydetti.

  İstanbul'da 2012 yılında yapılacak Dünya Salon Şampiyonası ile ilgili, organizasyon ve lojistik olarak sıkıntının olmadığını belirten Terzi, ''Tesis olarak bir gecikme söz konusu. İlk test yarışmalarımızı aralıkta yapamayacağız. Ancak ocak ayında yapmayı planlıyoruz. 2020 Olimpiyatlarına aday olan ülkemize referans olacak yarışmayı en iyi şekilde yapmak istiyoruz'' diye konuştu.

  Türk atletizmini geliştirme çabaları
  Terzi, gerek antrenörler gerekse de hakemler için çeşitli seminer, kurslar düzenlediklerini, Uluslararası Atletizm Federasyonunca hazırlanan 7 kitabı tercüme ettiklerini söyledi.

  Altyapı çalışmaları kapsamında da çeşitli projelerin bulunduğunu belirten Terzi, bunlardan birisinin de ''bebe stat projesi'' olduğunu, bu projeyle 3-4 yılda yaklaşık 1 milyon öğrenciye ulaşıldığını söyledi.

  Terzi, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol yaptıklarına işaret ederek, ''81 ilde bu konuyla ilgili görevlileri seçtik. Onlara seminerler düzenledik ve belli bir mesafeye geldik'' dedi.

  Bu projeleri için destek arayışlarının devam ettiğini ifade eden Terzi, bu noktada projelerini yapacakları sunumla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a anlatacaklarını söyledi.

  Rakamlar
  Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, yapılan tüm çalışmalarla Türkiye'nin faal atlet sayısında önemli ilerlemeler kaydettiğini dile getirerek, 2005'te 2 bin 650 olan faal sporcu sayısının 2011'de 7 bine kadar yükseldiğini, ancak bunun yine de yeterli olmadığını ifade etti.

  Lisanslı sporcu sayısı 2005'te 36 bin 178'den 130 bin 100'ye yükseldiğini kaydeden Terzi, aynı dönemde antrenör sayısının da bin 578'den 3 bin 563'e, kulüp sayılarının da 140'dan 171'e çıktığı bildirdi.

  Terzi, 2011'de uluslararası organizasyonlarda 228 madalya kazandıklarını, şu ana kadar olimpiyatlar için 14 sporcunun A barajını, 12 sporcunun B barajını geçtiğini, 23 sporcunun olimpiyatlara gitmeye hak kazandığını, önümüzdeki süreçte bu sayının 35'e ulaşabileceğini söyledi.
  Atletizm Federasyonu Teknik Kurul Başkanı Muharrem Or ise geleceği planlamak için objektif hedefler konulması gerektiğini, kendilerinin de ilk hedeflerini Avrupa Şampiyonası olarak belirlediklerini söyledi.

  Basamakları yavaş yavaş çıkmayı düşündüklerini kaydeden Or, Türk atletizminin her geçen gün daha iyi noktaya geldiğini sözlerine ekledi.  Etiketler Atletizm, Mehmet Terzi
  Yükleniyor
  BİZE ULAŞIN