Web Sürümüne Geç

Altın için koşacaklar

Cumartesi 10.03.2012

Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 1. seride koşan İlham Tanui Özbilen, 3.41.93'lük derecesiyle birinciliğe ulaştı

İstanbul'da düzenlenen 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 1500 metre elemelerinde 1. seride koşan Türk atlet İlham Tanui Özbilen, birinci olarak finale yükseldi. İlham, 3.41.93'lük derecesiyle serisini 1. sırada bitirerek finale adını yazdırmayı başardı. Türkiye adına yarışan Kemal Koyuncu ise 3.45.33 ile serisini 9., genel sıralamayı ise 18. tamamladı. 1500 metre finali bugün 19.00'da koşulacak ve TRT Spor'dan naklen yayınlanacak.

FİNAL 18.00'DE KOŞULACAK
Kadınlar bin 500 metrede yarışan Aslı Çakır Alptekin müsabakayı 4.09.30'luk derecesiyle 5. sırada tamamladı. Yarışı 5. bitirmesine karşın en iyi ilk üç dereceden birinin sahibi olan Alptekin, finale kalmayı başarırken, 4.10.95'lik derecesiyle Ayşen Barak'a ait 11 yıldır geçilemeyen Türkiye rekorunu da kırdı.
Kadınlar bin 500 metrede final müsabakası bugün saat 18.00'de koşulacak ve TRT Spor ekranlarında olacak.

AÇILIŞI BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN YAPTI
Aataköy'de inşa edilen ve Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na ev sahipliği yapan Türkiye'nin ilk atletizm salonunun resmi açılışını dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi. Erdoğan açılış konuşmasında, "Bugün burada atletizm aşıklarının İstanbulumuzda, ülkemizde böyle bir salona sahip olduğunu görüyoruz. Bunun gururu,mutluluğu içindeyiz. İsmini kararlaştırmadık ama kararlaştırdıktan sonra tabelasını asacağız. Geçici olarak, İstanbul Ataköy Atletizm Kapalı Spor Salonu olarak ifade ediyorum. Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, kurdeleyi "Ya Allah, Bismillah'' diyerek kesti.

İLK GÜN SALON DOLDU
İstanbul'da ilk kez düzenlenen şampiyonaya sporseverlerin ilgisi büyüktü. İlk gün sabah seansında yer yer boşluklar göze çarparken, açılış töreninin ardından akşam seansında salon büyük ölçüde doldu. Şampiyonanın maskotları Tik ve Tak'ın coşturduğu sporseverler, zaman zaman alkışlarla atletlere destek verdiler.

REKORA RAĞMEN ELENDİ
Merve Aydın 800 metrede 2.01.19'luk Türkiye rekoruna rağmen elendi. Sevim Sinmez (3 adım atlama), Ali Ekber Kayaş ve Meliz Redif (400 m), Halit Kılıç (800 m), Dudu Karakaya ve P.Kemboi Arıkan (3000 m), Hüseyin Atıcı (gülle), Kemal Koyuncu (1500 m) ve Alper Kulaksız (uzun atlama) diğer elenen isimler.
Burcu Ayhan ise çekildi.

Süleyman GÜLTEKİNYükleniyor
BİZE ULAŞIN