Web Sürümüne Geç

"Artık final için değil madalya için yarışacağım"

Pazartesi 12.03.2012 14:43

14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda 1500 metrede 3. olarak Türkiye'ye tarihindeki ilk madalyayı kazandıran Aslı Çakır Alptekin, artık final koşmak için değil, madalya almak için yarışacağını söyledi.

Üsküdar Belediyesi sporcusu olan Aslı Çakır Alptekin, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'yı bugün makamında ziyaret etti. Ziyaret sonrası düzenlenen basın toplantısına Mustafa Kara, Aslı Çakır Alptekin, Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ve Üsküdar Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Mecit Çetinkaya katıldı.

Aslı Çakır Alptekin, şampiyonada bronz madalya kazandığı için mutlu olduğunu ifade ederek, ''İlk salon yarışımdı. Bu ilkleri yaşamak ve yaşatmak güzeldi. Ben buraya tek başıma gelmedim. Biz bir aileyiz. federasyonumuz, kulübüm hep beni aradılar ve bana inandılar. Benim ilk 3'e gireceğime inanıyorlardı. Üsküdar Belediyesi benim evim gibi. Hepsine teşekkür ediyorum'' diye konuştu. Yarışta seyirci desteğinin kendisini motive ettiğini kaydeden Aslı Çakır Alptekin, ''Yarışta, özellikle son 200 metrede taraftarın coşkusu ve salonun atmosferi çok güzeldi. Sonradan izlediğimde 3. ile aramda fark varmış ve bu farkı seyircinin desteği ile kapattım. Hem Türkiye rekoru kırdığım için hem madalya kazandığım için mutluyum'' ifadelerini kullandı.

Hedefinin Avrupa Şampiyonası ve Londra Olimpiyat Oyunları'nda madalya almak olduğunu dile getiren milli sporcu, ''Artık final koşmak için değil madalya almak için yarışacağım. İnşallah Avrupa Şampiyonası ve olimpiyatta da başarılı olurum'' dedi.

Kara tebrik etti
Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara da, Üsküdar Belediyesi sporcusu olan Aslı Çakır Alptekin'i başarısı nedeniyle tebrik etti.

Tarih ve kültür şehri Üsküdar'a, şimdi ''Şampiyonlar Şehri'' dendiğini kaydeden Kara, şunları söyledi:
''Maksadımız belediye olarak sporu tabana yaymak. Öğrencilerimiz içinden spor kulüplerimize, milli takımımıza tabandan yetişen sporcular kazandırmak istiyoruz. Çocuklarımızın rol modeller görmesi gerekiyor. Spor yaptırırken, bir yandan şampiyonları görmeleri lazım. Ablalarını, ağabeylerini gördüklerinde çocuklarımız ''Neden ben de Aslı Çakır olmayayım'' diyor. Tabanda daha fazla sporcularımız olursa başarılar artar.''

Aslı'nın marka anlamında daha büyük kulüplerde forma giyebileceğini anlatan Kara, ''Ancak kendisi buradaki sıcak aile ortamını seviyor. İnşallah Londra Olimpiyatları'nda İstiklal Marşı'mızı çaldırır. Bu kez altın alırız inşallah. Bu başarı nedeniyle dün gece Başbakanımız arayarak kutlamada bulundu'' diye konuştu.

Terzi:''Olimpiyatta hedef 4 madalya''
Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ise Türkiye olarak hep ilkleri yaşadıklarını belirterek, ''Mutluluk ve heyecanla buradayım. Şampiyona, hem organizasyon olarak hem de sportif olarak başarılı geçmiştir'' dedi.

Bu sabah Uluslararası Atletizm Federasyonu'nun konsey toplantısına katıldığını dile getiren Terzi, ''Açılış konuşmasını yapmak için toplantıya girdim. Bizlere övücü sözler söylendi. Bugüne kadar yapılan şampiyonalar içindeki en iyilerinden biri olduğu belirtildi. Şampiyonanın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılması, Sayın Bakanımız Suat Kılıç'ın sürekli ilgilenmesi herkesi çok etkiledi ve başarılı bir organizasyon geçirdik'' şeklinde konuştu.

Aslı'nın elde ettiği başarının hiç silinmeyeceğini kaydeden Terzi, ''Aslı bu şampiyonada ilkleri başardı. Bu başarı hiç silinmeyecek. Bu ilktir ve ömrü boyunca yaşayacak. Tebrik ediyorum. Üsküdar Belediye Başkanı'na da böyle bir sporcuyu yetiştirdikleri için teşekkür ediyorum'' dedi. Atletizmde 24 sporcunun Olimpiyata katılmaya hak kazandığını anlatan Terzi, şöyle devam etti:

''Londra'ya 30-35 sporcuyla katılmak istiyoruz. Pekin'de 16 kişiydik ve 2 madalya almıştık. Londra'da bunu artırmak istiyoruz. Olimpiyattaki hedefimiz 4 madalya. Bu 5 te olabilir. Önemli olan final koşacak sporcularımızın sayısını artırmak.''

Kara'dan 50 altın
Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, basın toplantısının ardından Aslı Çakır Alptekin'i, Dünya Salon Şampiyonası'nda kazandığı bronz madalya için 50 altınla ödüllendirildi.

Çakır, temsili olarak hazırlanan çeki, Aslı Çakır Alptekin'e verdi. Bu arada Kara, Mehmet Terzi'ye plaket verirken, Terzi de atletizme verdiği destek nedeniyle Kara'ya bir plaket sundu.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN