"Önemli bir sınav verildi"

Pazartesi 12.03.2012 13:07

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul'da düzenlenen 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nı ''dillere destan'' olarak nitelendirerek, şampiyona ile önemli bir sınav verildiğini belirtti.

Kılıç, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı tarafından düzenlenen ''Türkiye'nin Gençlik Profili Tanıtım Toplantısı''nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Kılıç, bir gazetecinin, ''Silivri'ye yaptığınız bir ziyaretin farklı yorumlara yol açmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, Dünya salon Atletizm Şampiyonası için 3 gün İstanbul'da kaldığını ve dün Silivri'deki bir arkadaşının kahvaltı davetine katıldığını söyledi.

Kılıç, ziyaretinin başka bir anlamının olmadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Bu şampiyonada sadece bakanlığımız ve hükümetimiz değil, gazetelerin spor sayfaları da önemli bir imtihan verdi. Medyadaki tüm arkadaşlarımı yürekten kutluyorum. Bu etkinlik, Türkiye'de futbol dışında başka branşların olduğunu ve bunlara ilgi gösterilmesi gerektiğini de gösterdi. Ayrıca 172 ülkenin katıldığı etkinliği çok kaliteli yayınlarla çok sayıda ülkeye ulaştıran TRT Spor'u da kutluyorum.''

Bir gazetecinin, şampiyonaya katılan bir sporcunun, bazı hakemlerin yeni kuralları bilmediğine yönelik açıklamasını hatırlatması üzerine Kılıç, bu konuda yorumu Uluslararası Atletimiz Federasyonları Birliği'ne (IAAF) bıraktığını kaydetti.

Şampiyona öncesi, Ataköy Salonu'nun zamanında hazır olup olmayacağı yönünde çok sayıda tartışma yapıldığını dile getiren Kılıç, ''Salonun içinde veya dışında en ufak aksaklık, olumsuzluk olmadı. Bir tabanca patlaması olayı aksaklık gibi yansıtılmak istendi ama o da IAAF'ın getirdiği bir teçhizattı. O noktada en ufak bir aksilik olmadı'' diye konuştu.

Kılıç, futbol dışındaki ulusal ve uluslararası aktivitelerin, gençlikle ilgili çalışmaların medya tarafından kamuoyuna daha fazla duyurulmasını istedi.

Bakan Kılıç ayrıca, eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifinin TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'ndan ''olaylı bir şekilde'' geçmesine ilişkin bir soru üzerine, konunun Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili olduğunu söyledi.
Etiketler Suat Kılıç
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN