Web Sürümüne Geç

Arıkan tecrübesizlikten yakındı

Salı 13.03.2012 13:33

14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 3000 metrede finale kalamayan Kenya asıllı milli atlet Polat Kemboi Arıkan, tecrübesizliği nedeniyle istediği başarıyı elde edemediğini söyledi.

Erkekler 1500 metrede gümüş madalya kazanan Kenya asıllı İlham Tanui Özbilen ile birlikte Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin özel izniyle şampiyonada ilk kez milli formayla koşan 1990 doğumlu Polat, finale kalması beklenirken, elemelerde 8.02.37'lik derecesiyle serisinde 8. olup, şampiyonaya veda etti.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Polat, yarış sırasında hatalar yaptığını belirterek, ''Yarışta biraz yanlış yaptım. Tecrübesiz olduğum için arada sıkıştım ve itişmelerde gücümü kaybettim. Ancak bu yarıştan ders çıkaracağım, benim için tecrübe oldu'' dedi.

Fazla antrenman yapamadan şampiyonada yarıştığını, Avrupa Şampiyonası ve olimpiyatlara daha iyi hazırlanacağını kaydeden Polat, ''Avrupa Şampiyonası ve olimpiyatlarda iyi olacağım. Avrupa Şampiyonasında kesinlikle madalya hedefliyorum. Olimpiyatlarda da final koşmak istiyorum'' diye konuştu.

Halit: ''Derecelerimi geliştirmem lazım''
Şampiyonada 800 metrede elemeleri geçemeyen Halit Kılıç, rakiplerinin çok kuvvetli olduğunu söyledi.

Yarışta son 200 metrede öne çıkmayı planladığını anlatan Halit, ''Ancak rakiplerim bunu yaptı. Onlar yanımdan geçince psikolojik olarak kaldım. Zaten altın madalya kazanan Muhammed Aman favoriydi'' dedi.

Halit Kılıç, derecelerini geliştirmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
''Rakiplerimin derecelerine göre benim derecem çok iyi değil. Önce derecelerimi geliştirmem lazım. Artık benim için yarı final de iyi değil. Önemli olan finale kalıp madalya almak hedefim. İnşallah önümüzdeki süreçte çok iyi antrenmanlar yapıp, dünya arenasında iyi dereceler alacağım.''

Avrupa Şampiyonası'nda 800 metrede final koşmak istediğini vurgulayan Halit, ''Bu sene olimpiyatlara da gidersem tecrübe için çok iyi olur. 2020 olimpiyatlarında 28 yaşında oluyorum. Bir atletin en verimli olduğu yaşlar. Önümde 8 yıl var. İnşallah derecelerimi her yıl çok iyi geliştirip, ülkemize madalyalar sözü verebilirim'' diyerek sözlerini tamamladı.Yükleniyor
BİZE ULAŞIN