Web Sürümüne Geç

  Organizayona dev alkış

  14 Mart 2012, Çarşamba

  14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nın ardından organizasyon anlamında elde edilen başarının pozitif yankıları devam ediyor.

  Organizasyon Komite Başkanı Can Korkmazoğlu İstanbul'da şampiyona sonrasında Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) yetkilileri ile yapılan konsey toplantısında, Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Başkanı Mehmet Terzi'nin konuşmasının ardından organizasyonun başarısının alkışlarla karşılandığını belirterek, ''Atletizm camiası organizasyonun mükemmel olduğunu konuşuyor'' dedi.

  IAAF Başkanı Lamine Diack ile genel sekreter Essar Gabriel'in çok içten teşekkür ettiklerini kaydeden Can Korkmazoğlu, ''Dört dörtlük bir organizasyon oldu. Hem saha içinde hem dışında katılımcılar ve konuklar en uygun şekilde ağırlandı. Tüm kafileler defalarca teşekkür ettiler'' diye konuştu.

  Organizasyonda kullanılan tüm ekipmanların Türkiye'ye IAAF'ın iş ortağı şirket tarafından getirildiğini dile getiren Korkmazoğlu, şöyle devam etti:

  ''Sadece ilk gün tabanca sesiyle ilgili bir sorun yaşandı. Bu da çıkış sistemleri ile salon hoparlöründen gelen sesin senkronize olmamasından kaynaklandı. Tabanca sesi iki kez geliyormuş, yankılanıyormuş gibi oldu. Atletizmde ikinci tabanca sesi 'hatalı çıkış' anlamına gelir ve bazı sporcular hatalı çıkış yapıldığını sandılar. Gün sonunda, çıkış sistemlerinin kendi hoparlöründeki sesin, salonun hoparlöründeki sesten önce geldiği tespit edildi. Hemen o akşam ses, eş zamanlı hale getirildi ve sorun çözüldü. İlk gün 20'den fazla yarışın startı verildi ve en az 2 yarışta atletler bu sesten etkilendi.''

  ''Genelde sporcular kurallardaki değişiklikleri bilmiyor''
  Can Korkmazoğlu, şampiyonada sırıkla atlamada altın madalya kazanan Rus atlet Yelena Isinbayeva'nın Türk hakemlerinin kuralları bilmediğine ilişkin verdiği demecin hatırlatılması üzerine ise ''Ne teknik konularla ne de Türk hakemleriyle ilgili hiçbir kusur yoktu'' ifadelerini kullandı.

  Isinbayeva'nın ilk gün yarışlarından önce hakemlerle bir görüşmesi olduğunu ve ısınma atlayışları sırasında yarışmanın başhakemiyle aralarında bir konuşma geçtiğini kaydeden Korkmazoğlu, ''Şikayeti neydi bilmiyorum ama hakemlerin kuralları bilmemesi gibi bir şey kesinlikle söz konusu olamaz. Buradaki hakemler aynı zamanda İzmir'deki Avrupa Takımlar Şampiyonası ve Trabzon'daki Gençlik Oyunları'nda görev yapan deneyimli hakemler'' şeklinde konuştu.

  Buradaki sıkıntının genelde sporcuların kurallardaki değişiklikleri bilmiyor olmasından kaynaklanmış olabileceğini öne süren Can Korkmazoğlu, şunları söyledi:

  ''Kurallarda değişiklik olduğu zaman hakemler, yapılan seminerlerle bilgilendiriliyorlar ama sporcular için bu tür seminerler yapılmıyor. Her branşta sporcuların çoğu kural değişikliklerini bilmez ya da çok sonradan öğrenir. Bu da bir kusur değildir, çünkü sporculara özel bir bilgilendirme yapılmıyor. Isinbayeva'daki durum da bundan kaynaklanmış olabilir.''

  ''İstanbul, olimpiyatlara doğru bir adım atmıştır''
  Korkmazoğlu, IAAF yetkililerinin yaptıkları yorumlarda İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları'na yer verip vermediğiyle ilgili soruya ise şöyle cevap verdi:

  ''Olimpiyatları düzenleyen ülkelerin geçmişinde mutlaka başarılı bir Atletizm Dünya Şampiyonası var. IAAF yetkilileri arasında IOC'de görev yapan isimler de var, ancak şimdiden alenen bir tercih yapmış gibi bir ifadede bulunmaktan kaçınırlar. Şunu söyleyebilirim ki İstanbul, olimpiyatlara doğru bir adım atmıştır.''

  Yükleniyor
  BİZE ULAŞIN