Web Sürümüne Geç

Avrupa'nın en hızlısı Türkiye

Avrupa'nın en hızlısı Türkiye
Cuma 08.07.2016 21:16

Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 400 metre engelli finalinde milli atlet Yasmani Copello Escobar altın madalya kazandı. Erkekler 10 bin metre finalinde ise milli sporculardan Polat Kemboi Arıkan altın, Ali Kaya ise gümüş madalya kazandı.

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da devam eden organizasyonun üçüncü gününde erkekler 400 metre engelli finalinde milli atlet Yasmani Copello Escobar, 48.98'lik derecesiyle yarışı birinci sırada tamamlayarak altın madalya kazandı. Yarışta İspanyol Sergio Fernandez 49.06'lık derecesiyle ikinci, İsviçreli Kariem Hussein ise 49.10'luk derecesiyle üçüncü sırada yer aldı Türkiye, böylece şampiyonanın üçüncü gününde altın madalya sayısını ikiye çıkardı.

10 BİN METREDE ALTIN VE GÜMÜŞ
Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 10 bin metre finalinde milli sporculardan Polat Kemboi Arıkan altın, Ali Kaya ise gümüş madalyanın sahibi oldu.

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da devam eden organizasyonda, erkekler 10 bin metre finalinde milli atletler Polat Kemboi Arıkan ve Ali Kaya, baştan sona önde koştukları yarışta ilk 2 sırayı elde etti.

Ay-yıldızlı sporculardan Polat Kemboi Arıkan 28.18.52'lik derecesiyle altın, Ali Kaya ise 28.21.42'lik derecesiyle gümüş madalyaya uzandı. Bu kategoride İspanyol Antonia Abadia ise 28.26.07 ile üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye, bu sonuçla şu ana kadar şampiyonada 3 altın, ikişer gümüş ve bronz madalya kazandı.

RAMİL GULİYEV'DEN GÜMÜŞ MADALYA

Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda milli atlet Ramil Guliyev, erkekler 200 metre finalinde gümüş madalya kazandı. Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da devam eden organizasyonun üçüncü gününde erkekler 200 metre finali koşuldu.

Yarışta 20.37'lik derecesiyle birinci olan Hollandalı atlet Churandy Martina'nın kulvar ihlali nedeniyle diskalifiye edilmesiyle yarışı 20.51'lik derecesiyle üçüncü sırada tamamlayan milli sporcu Ramil Guliyev, ikinci sıraya yükseldi ve gümüş madalya elde etti.

Martina'nın diskalifiye edilmesi sonrası 20.45'lik derecesiyle birinci sıraya çıkan İspanyol Bruno Hortelano, altın madalyanın yeni sahibi oldu. Yarışta, Büyük Britanyalı Danny Talbot da 20.56'lık dereceyle bronz madalya aldı.

ARAS KAYA'DAN GÜMÜŞ MADALYA

Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda milli atlet Aras Kaya, 3 bin metre su engellide gümüş madalyanın sahibi oldu.

Türkiye'yi bu kategoride temsil eden Aras Kaya, büyük bölümünü önde koştuğu yarışı, 8.29.91'lik derecesiyle ikinci sırada tamamlayarak gümüş madalya kazandı.

Fransız Mekhissi-Benabbad Mahiedine'nin 8.25.63'le birinci, aynı ülkeden Yoann Kowal'ın 8.30.79'la üçüncü olduğu yarışta bir diğer milli atlet Hakan Duvar ise 8.44.03'lük derecesiyle 12. sırayı elde etti.

Şampiyonanın üçüncü gününde kadınlar 3 bin metre su engelli seçmelerini başarıyla geçen Özlem Kaya ile Meryem Akda, finale çıktı. Amsterdam'daki elemelerin genel sıralamasında 9.44.41'lik derecesiyle yedinci olan Özlem Kaya ile 9.45.69'luk derecesiyle dokuzuncu olan Meryem Akda, 10 Temmuz Pazar günü yapılacak finale katılmaya hak kazandı. Bu kategoride yarışan bir başka ay-yıldızlı atlet Elif Karabulut ise elemeleri geçemedi.

MADALYALAR ARTIYOR

Türkiye, günü madalya sıralamasında birinci tamamladı.

Erkekler 200 metre finalinde Ramil Guliyev'in bronz yerine gümüş almasıyla Türkiye'nin aldığı madalyalarda da değişiklik oldu.

Türk atletler, yarışların üçüncü günü sonunda 3 altın, 4 gümüş ve 1 bronz madalyaya ulaştı.

BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ'TAN TEBRİK

Bakan Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, şampiyonanın üçüncü gününde altın madalya alan Polat Kemboi Arıkan ile Yasmani Copello Escobar'ın yanı sıra gümüş madalya kazanan Ali Kaya, Ramil Guliyev ve Aras Kaya'yı tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

Akif Çağatay Kılıç, ayrıca yüzmede 200 metre sırtüstünde 2.11.21'lik derecesiyle 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkı elde eden milli sporcu Ekaterina Avramova'yı da kutladı.

FENERBAHÇE TEBRİK ETTİ

Amsterdam'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Yasmani Escobar'ı ilk tebrik eden kulübü Fenerbahçe oldu. Sarı-lacivertliler, sporcuları Yasmani'yi kutlarken, "Kulübümüzün milli atleti Yasmani Escobar, Erkekler 400 Metre Engelli'de 48.98'lik derecesiyle 1. olarak Altın Madalya kazandı" mesajını paylaştı.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN