Senin için Atam

Senin için Atam
Pazar 28.06.2015

89. Gazi Koşusu bugün Veliefendi Hipodromu'nda koşulacak

TÜRK atçılığının bayramı, Gazi Koşusu bugün Veliefedi'de yapılacak. 22 safkan İngiliz atının katılacağı yarış 2400 metre çim pist mesafe üzerinden yapılıyor. Koşu saat 17.15'te başlayacak ve yaklaşık 2.5 dakika sürecek yarışta safkan sahibine 1 milyon 350 bin TL kazandıracak. Dağıtılacak ikramiyenin 6 milyonu aşması bekleniyor. KURTULUŞ Savaşı yıllarında Ankara'daki at yarışlarını kendi himayesinde yaptıran Mustafa Kemal Atatürk, 1927 yılında emir vererek Gazi Koşusu'nun düzenlenmesini istemişti. At yarışlarının "Modern toplumlar için sosyal bir ihtiyaç" olduğunu vurgulayan Atatürk, fırsat buldukça hipodromda yarış seyrediyordu. GAZİ Koşusu'nun en önemli özelliği, üç yaşlı safkan İngiliz taylarının yarış hayatlarında sadece bir kez katılabilmeleridir. Kazanan safkan, yılın en başarılı atı unvanına sahip olup, yarışçılık tarihinde farklı bir yer ediniyor. Bu nedenle her at sahibinin gönlünde Gazi Koşusu'nu kazanmak yatmaktadır.

İKRAMiYE 2 MiLYON 473 BiN
GAZİ Koşusu'nun birincilik ikramiyesi 1 milyon 350 bin TL. ikinci 540 bin, üçüncü 270 bin, dördüncü 135 bin TL ikramiye alacak. Gazi Koşusu'nu birinci bitiren safkan, sahibine yetiştiricilik primi ve kaydiye ücretleriyle birlikte 2 milyon 473 bin TL. kazandıracak. Geçen yıl potoyu önde geçen Halis Karataş bu yıl Oğlum Berat ile yarışacak.

REKOR M.ÇILGIN'DA
TÜRKİYE'nin bugüne kadar gelmiş geçmiş en büyük jokeylerinden biri olarak kabul edilen Mümin Çılgın toplam 9 kezle Gazi Koşusu'nu en fazla kazanma başarısını gösteren jokey oldu. İşte Mümin Çılgın'ın kazandığı safkanlar ve yıllar: Helena De Troi (1960), Apaçi (1965), Nadas (1974), Dr.Seferof (1979), Dersim (1981), Uğurtay (1985), Hafız (1986), Top Image (1988) ve Abbas (1991.

GAZİ'DE 3 BAYAN AT SAHİBİ
GAZİ Koşusu'na 3 bayan at sahibi de atlarıyla iştirak edecek. Deniz Kurtel (2), Gülçin Kundakçı ve Hatice Esin Köseli de 1'er tayı ile katılacak. Bu seneki koşuya daha önce kazanan at sahipleri de katılıyor. İnspector ile koşuyu kazanan Hayrullah Doğan, Pan River'la Nevzat Seyok ve Miramis ile bu koşuya kazanan Ahmet Kılıççıoğlu bu seneki koşuya ikinci kez katılıyorlar.

İSTANBUL' DA İLK KOŞU
1968 yılında İstanbul'da ilk defa koşulan Gazi Koşusu'nu Burhan Karamehmet'in Asuvan isimli safkanı kazandı. Doç.Dr. S.Çalık'ın yaptığı som gümüş Gazi Heykeli, 1970 yılından itibaren kazanan atın sahibine veriliyor. Bu heykeli ilk kez Sadettin'in sahibi Sadun Atığ aldı.
Recep GİRGİN

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN