Web Sürümüne Geç

  UEFA'dan Mallorca açıklaması

  Cumartesi 07.08.2010 11:39

  Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Genel Sekreteri Gianni Infantino, ekonomik krizde olan ve borcu bulunan İspanyol Mallorca kulübünün Avrupa Ligi'ne alınmamasının UEFA için dönüm noktası olduğunu söyledi.

  Infantino, yaptığı açıklamada, Mallorca ile ilgili kararın, UEFA'nın kulüplerin maddi yapısıyla ilgili uygulamasının çok etkili olduğunu gösterdiğini belirterek, ''Bu kararla, kulüplerin maddi açıdan denetiminin yapıldığı görülmüştür. Bunun için yürürlüğe konulan bu kararın uygulandığı görülüyor'' dedi.

  Mallorca taraftarlarının tepkisini anladığını kaydeden Infantino, ''Diğer kulüplerin taraftarlarına da sorumluluklarımızı yerine getirdiğimize dair işaret gönderdik'' diye konuştu.

  Infantino, UEFA'nın kulüplerden sadece futbol ile ilgili işlerden kazandıkları parayı harcamalarını istediğini ve bu talebin AB'deki kulüpler, ligler ve siyasetçiler tarafından kabul gördüğünü ifade etti.

  Mallorca'nın kararı temyiz ettiğini ve bu temyiz başvurusunun reddedilmesi halinde Avrupa kupalarına katılma hakkı kazanmasına rağmen, maddi durumu nedeniyle kupalardan ihraç edilen 5. takım olacağını belirten Infantino, şöyle konuştu:
  ''UEFA'nın basit bir mesajı var. Adil olmayan bir şekilde kupalara katılma hakkı elde ettiniz ve biz bunu kabul etmiyoruz.''

  Daha önce Portsmouth (İngiltere), Cork City (İrlanda), Lokomotiv Astana (Kazakistan) ve Vetra (Litvanya) kupalardan ihraç edilmişti.

  Mallorca, geçen sezon La Liga'yı 5. sırada bitirmesine rağmen, 60 milyon avroyu aşkın borcu olduğu gerekçesiyle UEFA Avrupa Ligi'ne alınmamıştı. Mallorca, karara itiraz ederek temyiz başvurusunda bulunmuştu.

  UEFA'nın bu kararına kulüplerin harcamalarının denetimden çıktığını düşünen UEFA Başkanı Michel Platini öncülük etmişti. Başarı kazanmak için büyük paralar harcamanın hile yapmak anlamına geldiğini savunan Platini, birçok kulübün maddi sıkıntıya girerek kapanabileceğinden endişe ettiğini söylemişti.  Yükleniyor
  BİZE ULAŞIN