Onun için dünyaları verdiler

Pazar 29.08.2010 13:50

Barcelona'dan Milan'a transfer olan Zlatan Ibrahimovic, dünya futbol tarihine geçti...

Futbol kariyerine Malmö'de başladığında onu pek kimse tanımıyordu. Genç oyunculara verdiği önemle ünlenen Ajax'a transfer olduğunda ise sadece Hollanda'da konuşuluyordu. Ne zaman ki gollerini sıralamaya başladı Ajax forması altında, Avrupa'nın devleri onu alabilmek için sıraya girdi.

Hele hele NAC Breda maçında 9 kişiyi çalımlayarak attığı golden sonra ünü, Hollanda sınırlarını aştı, bu gol bir çok futbol programına jenerik oldu. Hollanda'da geçirdiği başarılı performansın ardından önce Juventus'a, sonra Inter, oradan da Katalan devi Barcelona'ya ve son olarak da Milan'a transfer olan Zlatan Ibrahimovic'ten bahsediyoruz.

Bu sezonu kiralık olarak geçirecek ancak, bir sonraki sezon 24 milyon euro bonservis bedeliyle tapusu Milan'a geçecek olan isveçli yıldız, bu transferle iki konuda birden futbol tarihine geçti.

Birincisi, futbol tarihinde 4 kez 20 milyon euro'nun üzerinde bir bonservis bedeliyle başka bir takıma transfer olan tek oyuncu ünvanını kazanan Ibra, aynı zamanda kendisi için ödenen toplam 168.6 milyon euro'yla transferi için en çok para yatırılan oyuncu da oldu.

İşte Ibrahimovic'in transfer çetelesi:

Malmö'den Ajax'a 7.8 milyon euro
Ajax'tan Juventus'a 25 milyon euro
Juventus'tan Inter'e 24.8 milyon euro
Inter'den Barcelona'ya 87 milyon euro
Barcelona'dan Milan'a 24 milyon euro
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN