Bebe çok şeye malolmuş!

Perşembe 02.09.2010 15:37

Premier Lig'in dev ekiplerinden Manchester United'in Guimaraes'ten transfer ettiği Bebe'nin yeni takımına kaç paraya mal olduğu İngiltere'de ciddi bir tartışma başlattı...

Buna benzer hikayeleri genelde kendi ülkemizde duyardık "Falanca futbolcuyu bizim kulüpler zamanında 100 bin dolara almamış. Sonra milyonlarca dolara transfer etmiş" diye... Şimdiki hikaye ise İngiltere'den...

Kulübün içinde bulunduğu maddi zorluklardan ötürü son sezonlarda genç oyuncu transferine fazlasıyla yönelen Manchester United, bu transfer döneminde de aynı politikayı izledi. ManU, Javier Hernandez, Chris Smelling gibi iki yetenekli ismin yanında 1990 doğumlu Bebe isimli genç bir Portekizli'yi de kadrosuna katmadan önce kimse bilmiyordu Bebe'nin ismini.

Lizbon'un arka sokaklarında fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve eski hocalarından Jorge Paixao'nun deyimiyle 'sokak futbolunun bir meyvesi' olan bu genç Portekizli için Manchester United'ın Guimaraes'e ödediği bonservis ücreti ise tam 7.4 milyon sterlin.

Ancak Bebe'nin, bundan yaklaşık bir yıl önce başka bir takım çok çok daha ucuza transfer olabileceği gerçeği ortaya çıkınca İngiltere'de ortalık karıştı. Bebe'nin Guiamaraes'ten önce forma giydiği Estrala Amadora takımının teknik direktörü Jorge Paixao, geride bırakılan Ocak ayında Amadora'nın içinde bulunduğu borç batağından dolayı Bebe'yi 125 sterlin karşılığında bir çok Avrupa kulübüne önerdiklerini söyledi. O dönemde kimsenin Bebe'yi transfer etmediğini söyleyen Paixa, yaz transfer döneminde ise Bebe'nin bedelsiz olarak Portekiz Premier Lig ekiplerinden Guimaraes'e transfer olduğunu hatırlattı.

Bu dönemden sonra Manchester United'ın oyuncu izleme komitesinin devreye girip, Bebe'yi United'a transfer etmek için girişimlere başladığı ise sonradan ortaya çıktı. Ancak kafaları karıştıran soru ise bundan sonra sorulmaya başlandı: Manchester United ve oyuncu transferlerine çoğu zaman müdahil olan teknik direktör Alex Ferguson, nasıl böyle bir hataya düşüp, 125 bin sterline transfer edilebilecek bir oyuncuyu 7.4 milyon sterline transfer edebilir?

Bakalım, bu işin altından neler çıkacak?

Etiketler Manchester United
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN