Web Sürümüne Geç

  Arsenal satılıyor

  13 Nisan 2011, Çarşamba

  İngiltere Premier League ekiplerinden Arsenal'in tamamını satın almayı isteyen ABD'li işadamı Stan Kroenke, kulüpteki hisse oranını yüzde 62,89'a çıkardı.

  İlk kez 2007 yılında yüzde 9,9'luk hissesiyle kulübün ortakları arasına giren Kroenke, Danny Fiszman'a ait yüzde 16,1 ve Lady Nina Bracewell-Smith'e ait yüzde 15,9'luk hisseleri de satın alarak kulübün en büyük hissedarı haline geldi.

  63 yaşındaki Kroenke, NBA ekiplerinden Denver Nuggets, buz hokeyi takımı Colorado Avalanche ve Amerikan futbolu takımı St. Louis Rams'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda spor kulübünün sahibi.

  1,7 milyar sterlin serveti olduğu tahmin edilen Kroenke'nin, diğer ortaklarının hisselerini satın almasının ardından Arsenal'in kulüp değerinin 731 milyon sterlinin üzerine çıktığı belirtiliyor.
  Times gazetesi, bugünkü sayısında, ABD'li işadamının kulübü tamamen satın almasının kolay olmayacağının altını çizdi. Gazete, kulüp hisselerinin yüzde 27'sinin sahibi Özbek milyarder Alisher Usmanov'un Kroenke'yi hisse satışı konusunda oldukça zorlayacağı tahmininde bulundu.

  ''TARİHİ VE GELENEĞİYLE MUHTEŞEM BİR KULÜP''

  Stan Kroenke, hisse satışlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, Londra ekibinin tarihi ve gelenekleriyle muhteşem bir kulüp olduğunu söyledi.
  ''Arsene Wenger gibi harika bir menajerimiz var'' diyen Kroenke, yaptıkları yatırımlarla Arsenal'i daha iyi yerlere getireceklerini kaydetti.
  Bu arada hisse satışlarının ardından kulüp başkanı Peter Hill Wood'un görevine devam edeceği belirtildi.

  ARSENAL, 10. TAKIM OLACAK
  Kroenke'nin kulübün tüm hisselerini satın alması halinde Arsenal, Premier League'deki yabancı patrona sahip 10. takım olacak.

  Premier League'de mücadele eden ve sahibi yabancı olan 9 takım şöyle:

  Chelsea: Roman Abramovich
  Liverpool: Fenway Sports
  Manchester City: Abu Dhabi United
  Manchester United: Glazer ailesi
  Aston Villa: Randy Lerner
  Birmingham City: Carson Yeung
  Blackburn Rovers: Venky's
  Fulham: Muhammed Al Fayed
  Sunderland: Ellish Short

  Yükleniyor
  BİZE ULAŞIN