Web Sürümüne Geç

Barça ve Real'e karşı Sevilla ayaklanması!

Salı 06.09.2011 12:57

La Liga'da Real Madrid ve Barcelona'nın televizyon maç yayın haklarındaki üstünlüğüne karşı son dönemlerde açıklamalar yapan Sevilla Kulübü Başkanı Jose Maria del Nido, Real Madrid ve Barcelona hariç La Liga'daki tüm kulüp başkanlarını toplantıya çağırdı.

Del Nido, 8 Eylül perşembe günü La Liga'daki diğer 17 kulübün başkanını Sevilla'nın maçlarını oynadığı Sanchez Pizjuan Stadı'nda bir toplantıya çağırırken, en az 15 kulüp başkanının geleceğini bildirdiği açıklandı. İspanyol basını, Sevilla kulübü başkanının, maç yayın haklarının dağılımındaki dengesizliği ortadan kaldırmak için diğer kulüplerle ortak hareket etme yönünde adım atmak istediğini ileri sürdü.

Del Nido, geçen hafta yaptığı açıklamalarda "Avrupa'nın değil dünyanın en iğrenç ligi" diye gösterdiği La Liga'da, Real Madrid ve Barcelona'nın televizyondaki maç yayın haklarından aldığı yüksek parayı eleştirmişti.

La Liga'da mevcut durumda maç yayın haklarınındaki pastanın yaklaşık yüzde 45'inin Real Madrid ve Barcelona'ya ait olduğu ve bu iki kulübün televizyonlardan sezon başına yaklaşık 140 milyon avro gelir elde ettiği belirtiliyor. Atletico Madrid, Sevilla, Valencia gibi diğer orta düzeyde kulüpler ise televizyonlardan 45 ila 38 milyon avro arasında değişen gelir elde ediyorlar.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN