Web Sürümüne Geç

Sırbistan'da Türkiye sesleri!

Perşembe 22.09.2011 18:27

Sırbistan'da Boşnak nufusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesindeki en büyük kent Yeni Pazar'ın (Novi Pazar) bu yıl ilk kez Süper Lig'de mücadele eden takımı ''FK Novi Pazar'' ile Belgrad'ın ''Partizan'' takımı ''Sırbistan Kupası'' maçında karşı karşıya geldi. Partizan'ın 3-0 kazandığı maçta olaylar çıktı.

Yeni Pazar'da yapılan ve ev sahibi takımın 8 bin taraftarının izlediği karşılaşmayı, Partizan, Nemanya Tomiç, Saşa İliç ve Zvonimir Vukiç'in attığı gollerle 3-0 kazandı.

Belgrad'dan gelen Partizan takımının ''Grobari'' (mezar kazıcıları) adlı taraftar grubunun, maçın 22. dakikasından itibaren stadyuma alınmaya başlaması sırasında olaylar çıktı. Stadyuma girerken üstlerini aramak isteyen güvenlik görevlileri ile misafir takımın taraftarları arasında kavga çıktı. Polisin müdahale ettiği olaylar sırasında, karşılaşmaya 4 dakika ara verildi. Olaylarda 2 güvenlik görevlisi yaralandı.Olayların durması üzerine stadyumda kendileri için ayrılan bölüme geçen Partizanlı taraftarlar, bu defa, Türkler aleyhine sloganlar atarak, Bosna-Hersek'in savaş zamanında kullandığı ''zambaklı'' bayrağı yaktı ve neonazilerin kullandığı ''gamalı haç'' bayrakları açtı.Bunun üzerine, stadyumda bulunan Yeni Pazarlı taraftarlar ise Türkiye lehine sloganlar atarak ve Türk bayrakları açarak, Partizanlı taraftarlara yanıt verdi. Güvenlik güçlerinin yoğun tedbirleri sonucu, taraftarlar arasındaki gerginlik büyümeden önlendi.FK Novi Pazar, 84 yıllık tarihi boyunca ilk kez bu sezon Sırbistan'ın Süper Lig'de mücadele ediyor.

Etiketler Novi Pazar, Partizan
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN