Öncelikli hedef grupta 1.'lik

Çarşamba 09.06.2010 15:39

Dünya Basketbol Şampiyonası'nda mücadele edecek (A) Milli Takımı'nın aday kadrosunda yer alan Kerem Tunçeri, milli takım olarak öncelikli hedeflerinin grupta birinciliği yakalamak olduğunu söyledi.

Kerem Tunçeri, Basketbol Federasyonu'nun internet sitesinde yer alan röportajında, şampiyonada hedefe gitmek için organizasyonu maç maç düşünmek gerektiğini dile getirdi.

Beko Basketbol Ligi play-off final serisinde takımı Efes Pilsen'in Fenerbahçe Ülker ile yaptığı maçta sağ elinde kırık meydana gelen milli oyuncu, elindeki alçının 12 Haziran Cumartesi günü alınacağını ve şampiyonaya kadar hazır hale geleceğini ifade etti.

Şampiyonada mücadele edecek her takımın çok iyi olduğuna dikkat çeken Kerem Tunçeri, ''Rakiplerimiz arasında kimseyi küçümseme gibi bir durumumuz söz konusu değil. Önümüzde bir örnek var. Geçen sene ilk maçtan itibaren çok iyi mücadele ettik. Grup maçları çok önemli. Geçen sene de aynı şeyi söylüyorduk, 'Grup lideri olursak yolumuz açılır' diyorduk. Şimdi de aynı şeyi söylüyorum. Eğer az kayıpla gruptan birinci çıkabilirsek bizim için ilerisi adına avantaj olacak'' dedi.

Yunanistan ve Rusya'nın grubun güçlü takımları olduğunu vurgulayan tecrübeli oyuncu, ''Hem tek tek oyuncu, hem de takım olarak iyiler. Mücadele edeceğiz. Hemen grupta birinci olacağız ve finale gideceğiz diye düşünmememiz gerekiyor. Tabii gönlümüzden ilk üçte yer almak geçiyor. Grubu birinci bitirmeliyiz ki ondan sonra önümüzü görelim'' diye konuştu.

Ankara seyircisinin desteğinin mutlaka en güçlü şekilde arkalarında olacağını anlatan Kerem, şunları söyledi:

''Ankara seyircisi bizi yalnız bırakmayacaktır. Seyircinin de desteğiyle geçen sene herkes birbirinin açığını kapatmaya çalıştı. Aynı şey olacaktır. Bundan kuşkum yok. Takımda herkes bir sene daha tecrübe kazandı. Tabii sahada işin en önemli kısmı savunma. Her şey savunma ile başlıyor. İyi savunma yapar, kolay sayı yemezsek rakipleri karşı bir adım önde oluruz. Çoğu kişi sağlık olarak, sakatlık olarak kötü bir sezon geçirdi. Bogdan Tanjeviç;in çok şanssız bir hastalığı var ama inşallah bizimle birlikte olacak. Hidayet Türkoğlu kötü bir sezon geçirdi. Mehmet Okur sakatlandı. Benim elim kırıldı. Genele baktığımız zaman diğer oyuncular da çok üst düzey performans göstermedi. Ama burası Milli Takım, herkes her şeyi unutup buraya bambaşka bir şekilde, bambaşka bir konsantrasyon ile gelecek. Hazırlık kampının ilk gününden itibaren çok iyi konsantre olmuş ve o dönemi en iyi şekilde geçirecek bir milli takım olacaktır.''

''BAŞARI BASKETBOLU ÜST SEVİYEYE ÇIKARACAK''


Kerem Tunçeri, 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nda elde edilecek başarının Türkiye'yi basketbol olarak biraz daha üst seviyeye çıkaracağını söyledi.

Bunun örneğini 2001'deki Avrupa Şampiyonası'nda gördüklerini hatırlatan milli oyuncu, ''Avrupa ikincisi olduktan sonra herkesin birkaç sene basketbola büyük ilgisi oldu. Belki bu çok sürmedi ama Dünya Şampiyonası'nda alınacak olası başarıda Türk halkının basketbola ilgisinin artacağını tahmin ediyorum. 2001'de patlama yaşanmıştı. Sonra kriz oldu ve bir sürü olaylar yaşandı. Kulüpler kapandı, seyirci salonlara gelmemeye başladı'' dedi.

''EFES PİLSEN OLARAK BAŞARILI OLAMADIK''

Takımı Efes Pilsen'in bu sezon ki performansını değerlendiren Kerem, kurulun takıma harcanan bütçeye göre bir başarı elde edemediklerini söyledi.

Avrupa Ligi'nde başarısız olduklarını anlatan tecrübeli oyuncu, ''Kimse kötü niyetli değildi. Takımda herkes elinden geleni yaptı ama bir kimya sorunu vardı. Oyuncular uyuşmadı, problemler yaşandı. Onun sonucunda lig ve Avrupa'da başarısız olduk'' dedi.

Bundan dolayı herkesin üzgün olduğunu kaydeden milli oyuncu, sözlerini şöyle tamamladı:

''Özellikle Avrupa;da yukarıya kadar gitmek istiyorduk. Şanssız maçlar kaybettik. Hedef maçların çoğunu sonundaki bir iki sayıyla kaybettik. Bu da bizi sıralama yönünden çok etkiledi. Play-off finalinde Fenerbahçe Ülker serisinde işin mücadele kısmı üst seviyedeydi ama iyi basketbol oynamadık. Birebir oyuncu kalitesine bakıldığında herkes üst seviye oyuncu ama dediğim gibi kimya çok önemli. 20 milyon dolarlık bir takım kurarsın istediğini elde edemezsin. Biri kalkar 4-5 milyon Euro'ya herkesin birbiriyle uyuştuğu bir takım kurar, herkesi yener. Bu tek tek bireysel bir spor olmadığı için herkes birbirinin açığını kapattığı zaman başarı geliyor. Kötü niyetli kimsenin olmadığını düşünüyorum. Öyle tahmin ediyorum gelecek sezon için gereken ders çıkartılmıştır. Umarım Efes Pilsen de kapatılmaz. 35 senedir Efes Pilsen;in Türk basketboluna kazandırdığı şeyler ortada.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN