"Tanjeviç'i özledik"

Çarşamba 21.07.2010 00:00

(A) Milli Erkek Basketbol Takımı oyuncularından Fatih Solak, Türkiye'de organize edilecek 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda en başarısız sonuçlarının madalya almak olacağını söyledi.

(A) Milli Erkek Basketbol Takımı oyuncularından Fatih Solak, Türkiye'de organize edilecek 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda en başarısız sonuçlarının madalya almak olacağını söyledi.

Fatih Solak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şampiyonada alınabilecek 3 tane madalya olduğunu, bunlardan birini de kendilerinin olması için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi. Şampiyona için gerçekleştirdikleri hazırlıkların çok iyi geçtiğini ifade eden tecrübeli oyuncu, şunları söyledi:

''İtalya'nın Bormio kentinde bir kamp yapacağız. Bu kampı takım halinde çok iyi geçirmemiz gerekiyor. Zaman gittikçe daralıyor. Dünya Şampiyonası'na az bir süre kaldı. Artık üzerimizde çok büyük bir sorumluluk var. Kendi seyircimiz önünde bir Dünya Şampiyonası oynayacağız. En kötü sonuç olarak madalya alacağımızı düşünüyorum. Belki yarı final olur. Kendi seyircimiz önündeyiz, final bile oynayabiliriz. Kendimize güvenimiz yerinde. Kendi ülkemizde Türk bayrağını dalgalandırmak istiyoruz. Milli takım oyuncuları olarak aramızda bir madalya almamız gerektiğini konuşuyoruz. Bu sene daha güçlü bir takımız. 2006 ruhunu da yakalamamız halinde çok başarılı olacağız.''

Fatih, 2006 Dünya Şampiyonası'nda başarılı sonuç alan milli takımın genç bir kadroya sahip olduğunu hatırlatarak, ''Mücadele eden ve savaşan bir takımdık. Sevgi saygı çerçevesinde başarı kovalayan bir ekipti. Bu sene o havanın tekrar oluştuğunu hissediyorum. O zaman Hidayet Türkoğlu yoktu. Büyük bir kayıptı. Şimdi bize büyük bir destek veriyor.''

Kamp çalışmalarının en önemli bölümünü Bormio'da geçireceklerini anlatan milli oyuncu, ''Sabah kondisyon, akşam da basketbol antrenmanı yapacağız. Günümüzün 5-6 saati antrenmanla geçecek. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Bormio'da enerji toplamamız lazım'' dedi.

''HİDAYET İLE DAHA DA GÜÇLENECEĞİZ''

Takım kaptanı Hidayet Türkoğlu'na da övgüler düzen Fatih Solak, kaptanlarının aralarına katılmasıyla daha da güçleneceklerini söyledi.

Hidayet Türkoğlu'nun en kısa sürede aralarına katılmasıyla daha güçlü bir milli takım olacaklarını anlatan Fatih, ''Hidayet'in katkısı çok büyük olacak. Herkesin inancı bu konuda tam. Kaptanımız da madalyayı çok istiyor. Milli takımın artık bir yerlere gelmesi gerekiyor. İnşallah bunu bu sene başaracağız. Kaptanlık kolay bir şey değil. Hidayet'in omuzlarında büyük bir sorumluluk var. Kendisi de bunun bilincinde. Takıma çok şey katan bir oyuncu. Başarılı olmayı o da çok istiyor'' diye konuştu.

''TANJEVİC'İ ÖZLEDİK''

Fatih Solak, hastalığı sonrası yaşadığı tedavi süreci nedeniyle takımdan uzak kalan ve önümüzdeki ay takımın başına geçmesi beklenen antrenörleri Bogdan Tanjeviç'i ise çok özlediklerini ifade etti.
Tanjeviç'in eksikliğini hissettiklerini kaydeden milli oyuncu, ''Sadece hoca olarak başımızda olması önemli değil. Bizimle diyalog kurması bile yetiyor. Nihat İziç ve Orhun Ene yokluğunu aratmamaya çalışıyorlar. Ameliyattan sonra ziyarete gitmiştim. Gördüğüm manzara beni çok üzmüştü. İnşallah en kısa sürede hocamıza kavuşacağız. En zor günlerinde yanında olmak istiyoruz. Onu üzmeden kendisine bu şampiyonada bir hediye vermek istiyoruz. Sanırım son dönemi. Onu güzel bir şekilde uğurlamayı hedefliyoruz. İnşallah madalya ile hocamızı uğurlayacağız'' dedi.

TRANSFER KONUSU

Henüz herhangi bir takımla anlaşmayan Fatih Solak, bu konuda kulüplerle görüşmelerini sürdürdüğünü söyledi. Yurt dışından da teklifler aldığına dikkati çeken Fatih, ancak kendisinin Türkiye'de kalmak istediğini ifade etti.

Beko Basketbol Ligi'nin yeni sezonuyla ilgili görüşlerini anlatan tecrübeli basketbolcu, şunları söyledi:
'
'Yeni sezon geçtiğimiz sezondan daha iyi olacaktır. Efes Pilsen yeni transferler yaptı. Antrenör değişikliğine gitti. Yeni sezonda Fenerbahçe Ülker ağır basıyor. Ama bu işler belli olmuyor. Geçen sezon Efes Pilsen'in yaptığı transferleri bu sezon Fenerbahçe Ülker yapıyor. Efes Pilsen başarılı olamadı. Başarı transferle gelen bir şey değil. Uyum sorunu çok önemli. Her şey para değil. Rakocevic inanılmaz fiyatlara geldi. Ama pek varlık gösteremedi. Sorunlar yaşadı. Bu sezon Beko Basketbol Ligi çekişmeli geçecek. Galatasaray önemli atılımlar yaptı. Beşiktaş var. Başka takımlar da yatırım yapıyor.''

DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA