Web Sürümüne Geç

Beşiktaş isyan etti

Salı 03.08.2010 14:30

Beşiktaş Kulübü Basketbol Şube Koordinatörü Hasan Bozkurter, Boşnak asıllı Sloven sporcu Emir Preldzic'in durumuna tepki gösterdi.

Beşiktaş Kulübü Basketbol Şube Koordinatörü Hasan Bozkurter, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda (A) Milli Takım forması giymesi için Türk vatandaşlığına geçirilen Boşnak asıllı Sloven sporcu Emir Preldzic'in durumuna tepki gösterdi.

Hasan Bozkurter, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Devşirme'' olarak nitelendirdiği Emir Preldzic'in milli takım için Türk yapılmasının, Beko Basketbol Ligi'nde haksız bir rekabete yol açacağını kaydetti.

Fenerbahçe Ülker takımında yabancı statüsünde oynayan Emir Preldzic'in, artık Türk olarak yer alacağını anlatan Hasan Bozkurter, ''Düne kadar yabancı kontenjanındaydı, artık Türk oldu. Haksız rekabet doğdu. Onlar yabancı sayısını artırabilecekler. Bu durumun da Türkiye'ye faydası yok'' dedi.

Bu tip düzenlemeler için çeşitli şartların konulması gerektiğine inandıklarını dile getiren Bozkurter, ''Bu duruma birçok kulüp karşı. Türk basketboluna da katkı sağlayacağını düşünmüyoruz. Bundan sonra ''12 Dev Adam'', 11 veya 10'a mı düşecek? Biz devşirme oyunculara karşıyız'' ifadelerini kullandı.

Türkiye'de 3 yıl basketbol oynayan sporcuya vatandaşlık yolunun açıldığını ve 32 yaşındaki oyuncusunu Türk statüsüne geçiren bir kulübün dahi olduğunu söyleyen Hasan Bozkurter, ''Bunun için özel bir statü geliştirilmeli. Yaş sınırlaması getirilmeli. Türk basketboluna bu şekilde nasıl bir katkı sağlamayı hedefliyorlar, gençlerimiz nasıl oynayacak anlamış değilim'' diyerek sözlerini tamamladı.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN