12 Dev Adam kötü bitirdi: 70-83

Pazartesi 09.08.2010 09:04

Hafta sonunda İstanbul'a basketbol heyecanı yaşatan Adidas İstanbul Cup, bugün yapılan maçlarla sona ererken, turnuvanın son gününde Sırbistan'a 83-70 yenilen Türkiye ikinci oldu.

Turnuvanın ilk maçında İran'ı 93-53 ve dün de Yeni Zelanda'yı 87-65 mağlup eden milli takım, bu rakiplerine göre daha denk kuvvette olan Sırbistan karşısında tutunma başarısı gösteremedi ve mağlup olarak ikinciliği elde etti.

Sırbistan, elde ettiği 3 galibiyetle ilk sırada yer alırken, son günde İran'ı yenen Yeni Zelanda üçüncü ve İran da dördüncü oldu.

Organizasyonda ilk sırada yer alan Sırbistan'ın kupasının yanı sıra Türkiye ve Yeni Zelanda'nın ödüllerini, Basketbol Federasyonu Asbaşkanı İmran Işıldar verdi.
Bu arada, turnuvanın en değerli oyuncusu, Türkiye karşısında 19 sayı üreten ve 7 ribaund, 5 asistle oynayan Sırbistan'dan Nenad Krstiç seçildi.

TANJEVİC'DEN SEMİH'E SERT UYARI
Maçta, milli takımda en çok uyarıyı Semih aldı. Maç öncesinde de teknik heyetten ısınma sırasında sık sık uyarılar alan Semih'e en sert çıkışı, antrenör Bogdan Tanjeviç yaptı.

Mücadelenin 2. periyodunda istediklerini yapmayan ve hakemle diyaloğa giren Semih'e sert uyarılarda bulunan Tanjeviç, devre bitene kadar bu uyarılarını sürdürdü. Türkiye'nin faul atışları kullandığı bir pozisyonda yine ayağa kalkan tecrübeli çalıştırıcı, saha içine girerek uzun süre Semih'e seslendi. Semih, hocasına bakmayınca, Tanjeviç, bir süre söylendi.

Bu arada, dünkü Yeni Zelanda maçında sakatlanan ve yarın ameliyat olacak Engin Atsür'ün yerine, Sırbistan maçında Evren Büker kadroya alındı.

Engin ve Ender'in yokluğunda Kerem Tunçeri oyun kurucu olarak tek kalırken, Sinan da zaman zaman bu pozisyonda denendi. Ancak Türkiye Sırbistan karşısında maç boyunca takım halinde 10 asist yapabildi ve bu pozisyonda zafiyet yaşadı.

TANJEVİÇ, FORM TUTUYOR

Maçlardaki heyecanlı halleriyle bilinen, ancak İran ve Yeni Zelanda maçında bu yanını fazla göstermeyen (A) Milli Takım Antrenörü Bogdan Tanjeviç, Sırbistan mücadelesinde kendini toparlamaya başladığını gösterdi.

Ameliyatı sonrası uzun bir tedavi süreci yaşayan Tanjeviç, turnuvanın ilk iki maçına göre daha heyecanlı bir görüntü çizdi. Sık sık ayağa kalkan ve oyuncularına taktik veren tecrübeli çalıştırıcı, zaman zaman da öğrencilerine sert uyarılarda bulundu.

Semih Erden, ikinci yarıda Tanjeviç tarafından oyuna alınmadı ve ikinci 20 dakikada kenarda oturdu.

SON MAÇA SEYİRCİ İLGİSİ

Turnuvanın ilk gününde dolmayan salon, son günde boşluklara rağmen daha fazla seyirciyi konuk etti.

Türkiye ile Sırbistan arasında yapılan karşılaşmayı, 5 bine yakın basketbolsever izledi. İstanbullu basketbolseverler, en büyük ilgiyi ise NBA patentli oyuncu Hidayet Türkoğlu'na gösterdiler.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN