10 günde 7 maç

Perşembe 19.08.2010
A Milli Basketbol Takımımız, Dünya Basketbol Şampiyonası öncesi oynayacağı 3 hazırlık turnuvasının ikincisini de Türkiye Basketbol Federasyonu resmi internet sitesinin attığı ilginç başlıkla tamamladı.
Federasyonun açıklması: "Beko Super Cup tamamlandı" idi. Tamamlandı ama galibiyetsiz tamamlandı. Milli takıma bakıyorum bütün oyuncular elinden geldiğince bir şeyler yapamya çalışıyor.
Fakat hepsinin yüzünde yorgunluk ifadesi var.
Neden mi?
Takım son 10 günde tam 7 hazırlık maçı oynadı.
Ben geçen haftaki yazımda antrenör Tanjevic hakkında olumlu şeyler yazmıştım ve takıma geç katılmasının pek de önemli olmadığını, çünkü oyuncuları yakından tanıdığını dile getirmiştim.
Fakat, madem takımda uygulamak istediği bir sürü yeni sistem var; o zaman kampa daha önce katılmalıydı. Bu kadar kısa süreye o kadar iş kesinlikle sığdırılamaz.

Oyun kurucu problemi
Tam anlamıyla takımı değerlendirmeye geçmeden önce değinmek istediğim konu; Beko Super Cup. Bu turnuva Avrupa'da en çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yaşadığı ülke olan Almanya'da yapıldı.
Gurbetçiler maçlarda milli takımın yanında yer aldı. Ancak büyük hayal kırıklığı yaşadılar.
Keşke adı "Beko" olan turnuvada maçlara gelen o kadar gurbetçi vatandaşımızın yüzünü bir kez dahi olsa güldürebilseydik.
Şampiyonaya topu topu sadece 9 gün kaldı ama hiçbir şeyin yolunda gittiğini söyleyemiyorum.
Bu kadar yorucu geçen kamp dönemi oyuncularımızı kuşkusuz hem fiziksel hem de psikolojik olarak yormuş gözüküyor.
Dünya Şampiyonası'ndaki rakiplerimiz ise gerek yaptıkları hazırlık maçları, gerek geçirdikleri kamp dönemiyle şampiyonaya hazır gireceklerinin sinyallerini vermeye başladılar. Engin Atsür'ün sakatlanmasının ardından herkes oyun kurucu probemi olduğunu konuşuyor.
Ben problem olduğuna katılıyorum ama problemi de kendi kendimize yarattığımız bir gerçek. Ender Arslan şampiyonaya kadar hazır olacaktır ve Kerem Tunçeri ile gerekeni yapacaklardır.

Macera vakti değil...

Engin Atsür sakatlandığında ben yetkili olsam ay-yıldızlı formayı severek giyecek ve yapılacak davete koşa koşa gelecek olan Can Akın (geçen yıl Galatasaray'da çok iyi performans sergiledi), Hakan Köseoğlu (tam bir playmaker), Barış Ermiş, Cüneyt Erden ve Hakan Demirel beşlisinden birini mutlaka kampa çağırırdım derken Barış Ermiş geç de olsa çağrıldı.
Tunruvaya 10 gün kala takıma katılan Barış'tan verim alabilecek miyiz, bunu önümüzdeki son hazırlık turnuvası gösterecek. Ersan İlyasova 4 numara pozisyonunda geçtiğimiz yıl çok verimli olmuştu ve bu sene de verimli olacağı kuşkusuz. Fakat ben onu hazırlık maçlarında 3 numara oynarken gördüm.
Şahsi görüşüm; bu saatten sonra macera aramaya gerek yok. Dediğim gibi eğer macera yaşamak ve değerlendirmek istiyorsa sayın Tanjevic ve ekibi takımla çalışmaya daha erken başlamalıydı. Macera vakti değil...
Ben herşeye rağmen ümitsizliğe kapılmadım. Çünkü son oynadığımız turnuvada aldığımız kötü neticenin sebebinin takımdaki yorgunluk olduğunu düşünüyorum.
Eğer önümüzdeki günlerde bu performansları devam ederse işte o zaman gerçekten endişelenmeye başlarım.
Tarihimizdeki en önemli turnuvada ev sahibi avantajını kullanıp kesinlikle madalya kazanmalıyız. HAYDİ 12 DEV ADAM... İNANCIMIZ, GÜVENİMİZ TAM!

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN