Türk hakemler de 2. turda

Perşembe 08.09.2011 13:30

2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri'nde ikinci tura çıkan A Milli Takım'ın yanı sıra bir diğer önemli başarı da Türk hakemlerden geldi.

FIBA kokartlı hakemler Murat Biricik ve Emin Moğulkoç, şampiyonada ikinci turda da görev alan 30 hakem içinde yer aldı.

Türk hakemlerin şampiyonadaki performansını değerlendiren Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Asbaşkanı ve Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Metin Şahin, Moğulkoç ve Biricik'in çok tecrübeli isimler olduğunu söyledi.

İki hakemin de uzun zamandır uluslararası karşılaşmalarda görev aldığını belirten Şahin, ''FIBA iki arkadaşımızı da yakından tanıyor. İki hakemimiz de kendilerine verilen görevleri ve sorumlulukları eksiksiz olarak yerine getiriyor, az hatayla maç yönetiyor. Karşılaşmayı kimin yönettiği önemli değildir, önemli olan karşılaşmanın nasıl yönetildiğidir. Moğulkoç ve Biricik, şampiyonada kendilerine verilen görevleri çok iyi bir şekilde yerine getirdikleri için, isimlerine ve ülkelerine bakılmadan bu iki arkadaşımıza gözü kapalı bir şekilde maç verilebiliyor'' diye konuştu.

Moğulkoç ve Biricik'in FIBA'da ve Avrupa Ligi'nde belli kıdemi ve değeri olan hakemler olduğunu ifade eden Şahin, ''İki hakemimizin de şampiyonada yarı final veya final yönetmelerini önceden kestirmek zor. Çünkü sonuçta orada bir heyet var. Tabii bu noktada takımların şampiyonada ne kadar ilerleyebildikleri de önemli bir konu. Yani herhangi bir ülke şampiyonalarda üst sıralara çıkıyorsa, prensip olarak o ülkenin hakemi de turnuvada muhafaza edilir. Bu durum tek başına bir faktör değil, ancak önemli bir husus'' açıklamasında bulundu.

BEKO BASKETBOL LİGİ'NİN TÜRK HAKEMLİĞİNE KATKISI
''Beko Basketbol Ligi'nin kalitesinin artması, Türk hakemliğinin gelişmesinde önemli rol oynadı'' diyen Şahin, şöyle devam etti:

''İyi hakemler, zorluk derecesi daha üst seviyede olan maçlarda belli olur. Beko Basketbol Ligi, zorluk derecesiyle ve üst düzeydeki kalitesiyle Türk hakemlerinin gelişimine büyük fayda sağlıyor. Böyle bir ligde maç yönetmek herkese nasip olmuyor. Ligde, 38 A klasmanı hakemimiz görev alıyor. Hakemlerimiz, zorluk derecesi yüksek maçları yöneterek, önemli tecrübeler kazanıyorlar.''

''TÜRK HAKEMLİĞİ, ULUSLARARASI ALANDA BELLİ BİR DÜZEYE ULAŞTI''

Türk hakemliğinin, uluslararası alanda belli bir düzeye ulaştığını dile getiren Metin Şahin, ''Türk hakemi, bugün hangi görev verilirse altından rahatlıkla kalkabilecek düzeye geldi. Artık hakem arkadaşlarımız en az hatayla karşılaşma yönetiyor. Bunun sonucu olarak da şu anda 12 FIBA kokartlı hakemimiz karşılaşmalarda görev alıyor. Ayrıca her sene birçok arkadaşımızı, FIBA kokartlı hakem adayı olarak eğitimlere gönderiyoruz. Bu sayede Türk hakemleri hem tecrübe edinerek kendi kariyerini daha üst noktaya çıkarıyor hem de çok üst düzeyde eğitim alıyor'' diyerek sözlerini tamamladı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN