Web Sürümüne Geç

Sporda Türk-Yunan dostluğu

Pazartesi 19.09.2011 15:35

Türk-Yunan dostluğu, ekim ayında ilk kez İstanbul'da ''Two Nations Cup'' adıyla basketbol ve kürekte düzenlenecek organizasyonlarla sporda yaşanacak.

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda 1-2 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek organizasyonda Türkiye ve Yunanistan'ın THY Avrupa Ligi'nde mücadele eden takımları Fenerbahçe Ülker, Anadolu Efes, Panathinaikos ve Olympiakos takımları mücadele edecek.

Türk ve Yunanistan'ın ''8 Tek Dümencili'' kürek milli takımları ise 23 Ekim'de Haliç'te yarışacak.

TERZİ: ''İKİ ÜLKE DOSTLUĞU ADINA VERİLECEK MESAJ ÇOK ÖNEMLİ''

Ataköy'deki Olimpiyatevi'nde düzenlenen basın toplantısında, organizasyon hakkında bilgi verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Selim Terzi, İstanbul'un 2012 Avrupa Spor Başkenti olduğuna dikkati çekerek, ''Spor başkentliğine giden yolda Türk ve Yunan takımlarının, iki ülke dostluğu adına verecekleri mesaj çok önemli. Spor A.Ş. olarak bu tarz etkinliklerin, bu tarz dayanışmaların ülkeler arasında daha fazla yayılmasını arzu ediyoruz'' diye konuştu.

Organizasyon Komitesi Türkiye Başkanı Onur Yakın ise, Türk ve Yunan sporcuların bir araya geleceği bu organizasyonların dostluk bağlarının güçlenmesi açısından önemli olduğunu belirterek, 2012 Avrupa Kültür Başkenti ve 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları adayı İstanbul'un bu projenin ilk ev sahipliğini yapacağını söyledi.

Organizasyon Komitesi Yunanistan Başkanı George Kotionis da, bu organizasyonun bir sene Türkiye'de bir sene Yunanistan'da yapılacağını vurgulayarak, ''Gelecek sene Atina'da görüşürüz. Ayrıca, umarım 2020 Olimpiyatlarını alırsınız'' dedi.

BASKETBOL TAKIMLARININ GÖRÜŞLERİ
''Two Nations Cup'' basketbol turnuvasında mücadele edecek takımların yöneticileri de basın toplantısında görüşlerini açıkladı.

Anadolu Efes Genel Menajeri Engin Özerhun, Türkiye'nin ve komşu ülkenin en iyi iki takımlarının karşılaşacağı turnuvada basketbolun üst düzeyde olacağını belirterek, ''Önümüzdeki yıl İstanbul'da yapılacak THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali için iddialı 4 takımın katılacağı turnuvada maçlar son derece kaliteli ve çekişmeli geçecektir. Biz bu sene adımızı Anadolu Efes olarak değiştirdik. Katılacağımız ilk resmi turnuva bu turnuva olacak'' ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe Ülker Şube Direktörü Nedim Karakaş da sporun ülkeleri ve insanları birleştirdiği gerçeğinin bir kez daha bu turnuvayla birlikte vurgulanacağını kaydederek, iki ülke arasında pek çok benzerlik olduğunu söyledi. Takımların bu turnuvada tam kadro olarak yer alacağını dile getiren Karakaş, ''Sporseverler açısından güzel bir turnuva olacak. 4 takımın da THY Avrupa Ligi Dörtlü Final hedefi var. İnşallah bu 4 takım da dörtlü finale kalır'' dedi.

Olympiakos Genel Menajeri Christos Stavropoulos ise bu turnuvanın iki ülkenin kardeşliğini ve dostluğunu pekiştirmek adına çok önemli olduğunu ifade etti.

Panathinaikos Pazarlama Direktörü Ilias Katsogiannis da, 2011 THY Avrupa Ligi şampiyonu olarak bu turnuvaya katılacaklarına dikkati çekerek, ''Anadolu Efes ve Fenerbahçe Ülker çok güçlü takımlar. Çok büyük bir çekişme olacak. Herkese başarılar diliyorum'' dedi.

GENÇLER BERABER OYNAYACAK
Organizasyonda yer alan kulüplerin genç takımları da İstanbul'da ''Two Nations Cup'' Genç Takımlar Turnuvası'nda karşılaşacak.

Genç takım maçları 30 Eylül ve 1 Ekim tarihlerinde Haldun Alagaş Spor Salonu'nda yapılacak. Abdi İpekçi Spor Salonu'nda 2 Ekim Pazar günü oynanacak ''Two Nations Cup Gençler All Star'' maçında ise ilk kez Türk ve Yunan sporcuların takımlarda karışık olarak yer alacağı bildirildi.

Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki turnuvanın programı şöyle:

1 Ekim Cumartesi:
18.30 Anadolu Efes-Panathinaikos
21.00 Fenerbahçe Ülker-Olympiakos

2 Ekim Pazar:
13.30 Genç takımlar All Star maçı
16.30 Anadolu Efes-Olympiakos
19.00 Fenerbahçe Ülker-Panathinaikos

Bu arada, turnuvanın biletleri ise Biletix gişelerinden ve ''www.biletix.com'' internet sitesinden temin edilebilecek. Biletler maç günleri de salon gişelerinden alınabilecek. 10 ile 40 lira arasında satışa çıkan biletlere, 2 günlük kombine bilet alan sporseverler için yüzde 20 indirim uygulanacak.

KÜREK YARIŞI HALİÇ'TE
Basketbol ile birlikte ''Two Nations Cup 2011'' takviminde yer alan kürek yarışı, 23 Ekim Pazar günü yapılacak. Türkiye ve Yunanistan ''8 Tek Dümencili'' kürek milli takımları, Haliç'te yarışacak.

Yunanistan Kürek Federasyonu Başkanı Ioannis Karras, basın toplantısında yaptığı açıklamada, sporun her zaman halkları birbirine bağladığını kaydederek, kürek sporunun da bu organizasyon sayesinde daha fazla ilgi göreceğini söyledi.

Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı İlhami İşseven ise organizasyonun kürek olarak düşünülmesinin kendilerini çok heyecanlandırdığını belirterek, ''Özellikle Haliç'te yapılacak olması organizasyona ayrı bir güzellik katacak. İstanbul'umuzun içinde Haliç kürek için muhteşem bir doğal parkurdur. Bu yarışlarla birlikte Haliç'in ileride su sporlarına kazandırılması bizim en büyük hedeflerimizinden biridir'' dedi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN