Web Sürümüne Geç

Abdi İpekçi'de şölen başlıyor

Cuma 30.09.2011 17:11

Basketbolda Türk ve Yunan takımlarını karşı karşıya getirecek ''Two Nations Cup'' turnuvasının basın toplantısı yapıldı.

Turnuvanın gerçekleştirileceği Abdi İpekçi Spor Salonu'nda düzenlenen basın toplantısına Anadolu Efes Başantrenörü Ufuk Sarıca ve oyuncusu Kerem Tunçeri, Fenerbahçe Ülker Başantrenörü Neven Spahija ve oyuncusu Gasper Vidmar, Olympiakos Başantrenörü Dusan Ivkovic ile oyuncusu Vasileios Spanoulis ve Panathinaikos Başantrenörü Zeljko Obradovic katıldı.

Anadolu Efes Başantrenörü Ufuk Sarıca, böyle bir organizasyonda yer almaktan mutluluk duyduklarını belirterek, ''İki komşu ülkenin dört köklü kulübü sadece sportif anlamda değil, dostluk ve kardeşlik anlamında da sahada yer alacak'' dedi.

Organizasyonun tam takım olarak katılacakları ilk turnuva olacağını dile getiren Sarıca, ''Yaklaşan sezon öncesinde son durumumuzu görmek için çok güçlü takımlarla iki maç yapacağımız. Bu maçların bizim için değeri çok yüksek. Sahada çok değerli, iyi oyuncular olacak ve başlarında da çok değeri koçlar bulunacak. Seyir zevki ve mücadele açısından maçların üst düzeyde geçeceğine inanıyorum. Katılan takımlara başarılar diliyorum'' diye konuştu.

Anadolu Efes oyuncusu Kerem Tunçeri de turnuvanın iki dost ve kardeş ülkeyi bir araya getirdiğini anlatarak, ''İki dost ve kardeş ülkenin dört güzide takımını bir araya getiren organizasyona teşekkür etmek gerekiyor. Anadolu Efes olarak turnuvada olmaktan dolayı çok mutluyuz. Yeni bir takımız, 9 tane yeni oyuncumuz var. Kendimizi görme açısından turnuvanın çok önemli olduğunu düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.

FENERBAHÇE ÜLKER BAŞANTRENÖRÜ SPAHIJA
Fenerbahçe Ülker Başantrenörü Neven Spahija, yaşadıkları sakatlık sorunları nedeniyle turnuvanın kendilerini için kolay bir zamanda olmayacağını söyledi.

Turnuvayı düzenleyenlere teşekkür eden Hırvat antrenör, ''Avrupa'nın üst düzey takımlarının katılımıyla çok güzel bir turnuva düzenlediler. Dürüst olmak gerekirse, bizim için en iyi zaman değil, ancak böyle bir turnuvada yer almak bizi mutlu ediyorum, elimizden geleni yapmaya çalışacağız'' dedi.

Geçen hafta çok yoğun bir tempo geçirdiklerini ifade eden Hırvat teknik adam, 7 günde 4 maç oynadıklarını, bu rakamın antrenman sayılarından fazla olduğunu ve seyahatlarının yorucu geçtiğini anlattı. Spahija, takımdaki sakat oyuncuların son durumlarıyla ilgili olarak da şunları kaydetti:

''Roko Ukic 3 gün önce idmanlara başladı ama bu turnuvada büyük ihtimalle oynamayacak. Marko Tomas 3 ay forma giyemeyecek ve onun iyileşme sürecine göre bir takviye yapmayı düşünebiliriz. Mirsad Türkcan da 15 gün sonra takımla çalışmalara başlayacak. Dolayısıyla takım kimyasını sezon içinde oluşturmamız gerekecek. Geçen sezon tam tersi bir durum söz konusuydu, kimya oluşmuş ancak oyuncular sakatlanmıştı.''

Fenerbahçe Ülkerli basketbolcu Gasper Vidmar da çok iyi takımların turnuvada mücadele edeceğini vurgulayarak, ''Bu turnuva gerçekten dört devi bir araya getiren bir turnuva. O yüzden mücadeleler çok sıkı geçecektir, haliyle izleyenler çok zevk alacaklardır'' dedi.

OLYMPIAKOS BAŞANTRENÖRÜ IVKOVIC
Olympiakos Başantrenörü Dusan Ivkovic, turnuvanın zamanlamasını doğru bulduğunu anlatarak, ''Çünkü yeni sezon öncesi bizler için bir test olacak bu turnuva'' dedi.

Türkiye ile Yunanistan'ın tarih boyuncu farklı ilişkiler içerisinde olduğunu kaydeden Ivkovic, sporun iki ülkeyi birbirine yaklaştırdığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Zor günlerde iki ülke birbirlerine her zaman yardımcı olmuştu. İki ülke arasında ilişkileri sıcaklaştıran çeşitli adımlar atıldı. Mesela televizyon dizileri, şarkıcılar, çeşitli kültürel programlar... Bunlar iki ülkenin insanlarını birbirine yaklaştırdı. Haliyle Two Nations Cup'ın iki ülkeyi birbirine yaklaştıracak önemli adımlardan bir tanesi olduğunu düşünüyorum.''

Olympiakos oyuncusu Vasileios Spanoulis ise turnuvada çok güçlü takımların mücadele edeceğini anlatarak, ''Burada bulunduğum için onur duyuyorum. Avrupa'nın en iyi takımları bir araya geldi. İki ülkenin insanları da bir araya geliyor. Spor her zaman insanları bir araya getiren bir olaydır. Umarım çok fazla kişi turnuvayı takip eder'' değerlendirmesinde bulundu.

PANATHINAIKOS BAŞANTRENÖRÜ OBRADOVIC
Panathinaikos Başantrenörü Zeljko Obradovic de turnuvada yer aldıkları için mutlu olduklarını söyleyerek, ''Gerçekten doğru adımlar atıldı. Aynı zamanda bu turnuva kapsamında genç takımların da maçlarının yapılması çok hoş bir olay. Umarım önümüzdeki sene bu süreyi daha uzatırız ve 3 güne çıkartırız. Böylece Olympiakos ile de mücadele etme şansını elde ederiz'' diye konuştu.

TURNUVA YARIN BAŞLAYACAK
Türkiye ve Yunanistan'ın THY Avrupa Ligi'nde mücadele eden takımları Anadolu Efes, Fenerbahçe Ülker, Panathinaikos ve Olympiakos'un mücadele edeceği turnuva yarın başlayacak.

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda iki gün sürece turnuvada FIBA'nın belirlediği müsabaka kuralları geçerli olacak.

Toplam 4 müsabakanın oynanacağı ve iki ülke takımlarının birbirleriyle karşı karşıya gelemeyeceği turnuvada maçları FIBA kokartlı Türk hakemler Erşan Kartal, Murat Biricik, Rüştü Nuran ile Yunan hakemler Christos Christodoulou, Panagiotis Anastopoulos ve Spiros Gkontas yönetecek.

GENÇLER BERABER OYNAYACAK
Organizasyonda yer alan kulüplerin genç takımları da İstanbul'da ''Two Nations Cup'' genç takımlar turnuvasında karşı karşıya geliyor. Haldun Alagaş Spor Salonu'nda bugün başlayan genç takım maçları yarın sona erecek.

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda 2 Ekim Pazar günü oynanacak ''Two Nations Cup Gençler All Star'' maçında Türk ve Yunan sporcuların birlikte oluşturacağı karma takımlar sahaya çıkacak.

Two Nations Cup turnuvasının programı şöyle:

Yarın:
18.30 Anadolu Efes-Panathinaikos
21.00 Fenerbahçe Ülker-Olympiakos

2 Ekim Pazar:

13.30 Genç takımlar All Star maçı
16.30 Anadolu Efes-Olympiakos
19.00 Fenerbahçe Ülker-Panathinaikos

Bu arada, turnuvanın biletleri ise Biletix gişelerinden ve ''www.biletix.com'' internet sitesinden temin edilebilecek. Biletler maç günleri de salon gişelerinden alınabilecek. 10 ile 70 lira arasında satışa çıkan biletlere, 2 günlük kombine bilet alan sporseverler için yüzde 20 indirim uygulanacak.
Etiketler Two Nations Cup
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN