Eleme kuraları çekildi

Çarşamba 15.02.2012 13:31

Basketbolda 2012 Londra Olimpiyatları Kadınlar Elemeleri'nin kuraları, bugün Ankara'da çekildi.

Ankara'nın ev sahipliğinde 25 Haziran–1 Temmuz tarihleri arasında Türkiye ile birlikte 12 ülkenin katılımıyla yapılacak elemelerde, Kadın Milli Takımı, (A) Grubu'nda Japonya ve Porto Riko ile birlikte yer aldı.

(B) Grubu'nda Çek Cumhuriyeti, Arjantin ve Yeni Zelanda, (C) Grubu'nda Hırvatistan, Kore ve Mozambik, (D) Grubu'nda ise Fransa, Kanada ve Mali eşleşti.

Hilton Oteli'nde yapılan kura çekimine, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Turgay Demirel, asbaşkan İmran Işıldar, TBF Kadın Basketbolundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Sonat, TBF Yönetim Kurulu Üyeleri ve Yöneticileri, (A) Milli Kadın ve Erkek Takım Yetkilileri, FIBA Spor Direktörü Lubomir Kotleba ve diğer FIBA yetkililerinin yanı sıra elemelerde mücadele edecek yabancı takım delegasyonları, basketbol camiasından isimler, davetliler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

TBF Başkanı Turgay Demirel, toplantının açılış konuşmasını yaparken, bugünün kadın basketbolu için çok önemli bir gün olduğunu söyledi.

Olimpiyatlara katılmanın tüm milli takımların rüyası olduğunu belirten Demirel, ''Her zaman bu tür organizasyonlara ev sahipliği yapmayı ve bunu en iyi şekilde yapmayı görev edindik. Bugün de sizlere ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutlu ve gururluyuz. Bugün, bu kura çekimini yapacağımız Kadınlar Olimpiyat Oyunları Elemeleri ile birlikte FIBA Kadınlar Avrupa Ligi 8'li finallerine de ev sahipliği yapacağız. Bu iki organizasyon, 2014 yılında düzenleyeceğimiz 2014 FIBA Dünya Şampiyonası öncesinde bizim için çok önemli bir sınav olacak'' dedi.

Kadın basketbolunda kazanılan gümüş madalyayla ihtiyaç duyulan başarıya ulaşmak için çok önemli adımlar attıklarını ifade eden Demirel, ''Bundan sonraki en büyük amacımız ise (A) Milli Kadın Basketbol Takımımızın olimpiyatlarda yer alması ve Dünya Basketbol Şampiyonası'nda iyi bir derece elde etmesi. Son hafta içinde yeni bir stratejik plan ile birlikte kurumsal kimlik açıkladık. Bunu da gelişen organizasyonlarımızı daha doğru planlamalarla Türk basketbolunu daha da ileri götürmek adına yaptık. Kadınlar Olimpiyat Elemeleri ile birlikte genç kızlarımıza çok önemli bir mesaj ve ileriye yönelik bir ümit veriyoruz. (A) Milli Takımımızın olimpiyatlara katılacak olması, küçük kızlarımızın da olimpiyat heyecanı ile büyüyecek olması, hepimizin gerçekten arzuladığı bir aşama. Bize bu organizasyonu vererek, bizlere olan güvenini gösteren FIBA'ya, Sayın Bakanımız ve Sayın Genel Müdürümüze de çok teşekkür ediyoruz. Onların destekleri ve sürekli yardımları olmasa hem saha içinde hem de saha dışında elde edeceğimiz başarılar da çok kısıtlı imkanlarla sınırlı olacaktı'' diye konuştu.

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ise Türkiye'nin böylesine önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacak olmasından dolayı çok mutlu olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

''Olimpiyatlara katılacak son 5 ülkenin belirleneceği turnuvanın ülkemizde düzenlenmesi adına katkı veren tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Hem Avrupa'nın, hem de Asya'nın en uç noktalarında yer alan, coğrafi, fiziki ve sosyal kaynaşma anlamında kıtaları birbirine bağlayan ülkemiz, son yıllarda birçok spor dalında olduğu gibi basketbolda da gerek organizasyon, gerek de başarılarla çok büyük atağa kalkmış ve artık rahatlıkla söyleyebiliriz, bir basketbol ülkesi olmuştur. Ülkemizde son yıllarda düzenlenen birçok spor organizasyonundan başarı ile çıkmış olmamız, bir taraftan organizasyonlar konusunda tecrübemizin artmasına, bir taraftan da ülkemizde spora olan ilginin artmasını sağlamıştır. Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç'ın da selamlarını tüm konuklara iletiyorum. Söz konusu organizasyonun başarılı geçmesi adına her türlü katkının devlet adına verileceğini ifade etmek istiyorum. Basketbol Federasyonu'na da bize yaşattığı başarılar ve bu güzel organizasyonları ülkemize kazandırdığı için teşekkür ediyorum.''

FIBA Spor Direktörü Lubomir Kotleba ise 'Türkiye'nin başkenti Ankara'ya ve basketbolun başkenti Türkiye'ye hoş geldiniz' diyerek başladığı konuşmasında, ''Basketbolun başkentini Türkiye olarak ilan etmekten onur duyuyorum. Türkiye, sadece kadınlar ve erkekler Avrupa Ligi değil, Kadınlar Olimpiyat Elemeleri'ne de ev sahipliği yapacak. İstatistiksel olarak baktığımızda dünya üzerinde yaklaşık 450 milyon basketbol oyuncusu, sayısız hakem ve antrenör bulunmaktadır. Ancak bunlardan çok çok azı olimpiyatlarda yer alma onuruna erişebiliyorlar. Türkiye'de düzenlenecek organizasyon sonunda kadınlarda mücadele edecek 144 sporcudan 60 tanesi bu onuru yaşayacak. 2010 Dünya Şampiyonası'nın üzerinden yaklaşık 1.5 yıl gibi bir süre geçti. Çok mükemmel bir organizasyon gerçekleşmişti. Kadınlar Olimpiyat Oyunları elemelerinde de benzer güzellikte bir organizasyonun gerçekleşeceğine eminim'' ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından geçilen kura çekimini, FIBA Spor Direktörü Lubomir Kotleba, sahneye davet ettiği konukları ile birlikte yaptı. Kura çekimi sonunda Türkiye, (A) Grubu'nda Japonya ve Porto Riko ile eşleşti. (B) Grubu'nda Çek Cumhuriyeti, Arjantin ve Yeni Zelanda, (C) Grubu'nda Hırvatistan, Kore ve Mozambik, (D) Grubu'nda ise Fransa, Kanada ve Mali yer aldı.

Eleme maçlarında gruplarını ilk 2 sırada bitiren takımlar çeyrek finale yükselecek. Çeyrek finalde takımlar çapraz olarak eşleşecek ve çeyrek finalden galibiyetle ayrılacak 4 takım direkt olarak Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkını elde edecek.

Yenilen 4 takım ise kendi aralarında yarı final ve final mücadeleleri yapacaklar. Finalde galibiyete ulaşan ülke, son takım olarak Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkını elde edecek.Yükleniyor
BİZE ULAŞIN