Recep Ankaralı'ya büyük onur

Perşembe 23.02.2012 12:49

FIBA kokartlı basketbol hakemi Recep Ankaralı, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda görev yapacak.

Türkiye Basketbol Federasyonu'ndan (TBF), ''Türk hakemliğinde zirve'' başlığıyla yapılan açıklamada, ''Bu yıl Londra'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan 2012 Olimpiyat Oyunları'nın basketbol branşında FIBA kokartlı uluslararası hakemimiz Recep Ankaralı da görev yapacak. Son yıllarda büyük bir yükseliş gösteren Türk hakemliğinin başarı çıtası Recep Ankaralı'nın Olimpiyat Oyunları'na atanması ile zirveye ulaştı'' denildi.

Geride kalan sezonlarda Avrupa ve Dünya Şampiyonaları ile uluslararası birçok kulüplerarası müsabakalarda başarıyla görev yapan Türk hakemlerinin, uzun yıllar sonra tekrar olimpiyat oyunlarında görev yapacağı vurgulanırken, şu ifadelere yer verildi:

''İlk kez 1948 yılında yapılan olimpiyatlarda görev yapan ilk Türk hakemi Naili Moran'dan sonra, Turgut Atakol ve Hüsamettin Topuzoğlu ile birlikte Recep Ankaralı, olimpiyat oyunlarında görev yapacak dördüncü Türk hakemi olarak tarihe geçti. Son Dünya Şampiyonası'nda Murat Biricik ve Recep Ankaralı, sonrasında son yapılan Avrupa Şampiyonası'nda düdük çalan Emin Moğulkoç ve Murat Biricik ve 2-7 Temmuz tarihleri arasında Karakas'ta düzenlenecek olan Erkekler Olimpiyat Elemeleri Turnuvası'nda görev yapacak olan Rüştü Nuran ile birlikte Recep Ankaralı'nın da görevlendirilmesi, Türk hakemliğinin gelmiş olduğu noktanın önemli göstergesi olurken, genç hakemler için de önemli bir motivasyon kaynağı oldu.''

Ankaralı: ''Türk hakemliğini en iyi şekilde temsil edeceğim''
2012 Londra Olimpiyat Oyunları için davet alan Recep Ankaralı, çok mutlu ve gururlu olduğunu dile getirerek, ''Tarafıma yapılmış olan bu davet, Türk basketbolunun gelmiş olduğu başarı çizgisinde, Türk hakemliğinin de aynı noktaya gelmiş olduğunun önemli bir göstergesidir'' dedi.

Bundan sonraki hedefinin, bu tür görevlerin sürekliliğini sağlamak olduğunu aktaran Ankaralı, TBF'nin internet sitesinde yer alan açıklamasında, ''Böylesine onur verici bir davet aldığım için mutluyum. Londra'da Türk hakemlerini ve Türk hakemliğini en iyi şekilde temsil edeceğim. Federasyonumuzun hakem eğitimleri için yapmış olduğu çalışmalar, bu noktaya gelmemizdeki en önemli etkenlerden biri. Bundan sonraki yıllarda da birçok hakemimizi, bu noktalarda göreceğimize inanıyorum'' değerlendirmesinde bulundu.

Şahin: ''Ankaralı'ya yapılan davetin önemini görüyoruz''
TBF Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Metin Şahin ise, Recep Ankaralı'nın 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda görev yapacak olmasının önemine dikkati çekti.

Türk basketbol hakemliğinin son yıllarda önemli bir aşama kaydettiğini vurgulayan Şahin, TBF'nin internet sitesinde yer alan açıklamasında şunları kaydetti:

''Türk basketbol hakemliğinin son yıllarda gösterdiği büyük aşama ve üstün performans nedeniyle, hakemlerimiz, Dünya ve Avrupa Şampiyonaları, olimpiyat oyunları elemeleri gibi dünyada her büyük organizasyonda görev almaktadır. Bunun en güzel örneği ise Recep Ankaralı'ya Londra Olimpiyat Oyunları için gelen davettir. Bu, Türk basketbolu ve hakemliği için gurur verici bir davettir. MHK ve hakemler olarak bundan büyük bir sevinç duyuyoruz. Kendisi, gösterdiği dirayetli yönetimini Londra'da da gösterecektir. 60 yıl önce olimpiyat oyunlarına basketbol hakemimizin katıldığını, son olarak 36 yıl önce yeniden davet yapıldığını hatırlarsak, Recep Ankaralı'ya gelen davetin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha görüyoruz.''

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN