Beşiktaş seride durumu eşitledi: 1-1

Beşiktaş seride durumu eşitledi: 1-1
Perşembe 17.05.2012 21:53

Beko Basketbol Ligi pley-off serisi ikinci maçında Galatasaray Medical Park ve Beşiktaş Milangaz, Abdi İpekçi spor Salonu'nda ikinci kez karşılaştı. Bşeşiktaş seride 1-0 önde olan Galatasaray'ı çok zorlandığı karşılaşmadan 72-81 galip ayrılarak seride durumu 1-1'e getirdi.

Beşiktaş'ın Galatasaray'a nazaran daha isabetli atışlarla başladığı karşılaşmanın ilk çeyreği yüksek üçlük yüzdesine sahne oldu. Arka arkaya atılan karşılıklı üçlüklerin ardından ilk çeyreğin son dört buçuk dakikasına Galatasaray 13-10 önde girdi.

Galatasaray'ın serbest atışlardan ve alınan hücum ribauntlarının ardından boyalı alandan bulduğu sayılarla fark açılmaya başladı. Son 10 saniyeye Galatasaray 21-15 önde girse de son hücumda yapılan top kaybıyla fast break şansı yakalayan Beşiktaş, Hawkins2in smacı ile farkı dörde indirdi: 21-17

İkinci çeyrekte Galatasaray'ın bulduğu baskete Hawkins üçlükle karşılık verdi ve skor 23-20'ye geldi. Beşiktaş'ın savunmada hata yapmayarak Galatasaray'a sıkıntılı dakikadar yaşatmasının ardından Zoran Erceg'in etkili oyunuyla Beşiktaş ikinci çeyreğin bitimine dört buçuk dakika kala skoru 30-28'e getirerek öne geçti.

İkinci çeyrekte son iki dakikaya girilirken liderlik sürekli el değiştirdi. Beşiktaş'ta top kayıplarıyla Galatasaray'ın 10'a 0'lık bir seri yakalamasıyla skor 38-34 sarı kırmızılıların lehine dönerken son bir dakikaya 40-34'lük skorla girildi.

Savunmada yorgunluk belirtileri gösteren Beşiktaş kolay sayı vermemek için faullere başvururken hücumdan üç sayıyla dönen Beşiktaş'ın farkı bir sayıya indirmesiyle Galatasaray liderliğin 11 kez el değiştirdiği ilk devreyi 40-39 önde kapattı.

İkinci devreye iki takım da isabetsiz şutlarla başladı. Beşiktaş Hawkins'in pota altından bulduğu basketle yeniden 41-40 öne geçerken Galatasaray hücumda yaptığı pas hatalarıyla liderliği geri alma fırsatını kaçırdı.

Serhat Çetin'in şutuyla Beşiktaş 46-40'lık üstünlüğü yakalarken Zoran Erceg'in attığı üçlükle siyah beyazlılar 10-0'lık seri yakaladı ve skoru 49-40'a taşıdı.

Maçın en skorer ismi olan Zoran Erceg'e yapılan faul sonrası üç atış için serbest atış çizgisine gidilirken Erceg iki şutunu sayıya çevirerek farkı çift basamaklara taşıdı. Galatasaray'ın pota altından bulduğu sayılarla farkı kapatma çabalarına Serhat Çetin attığı üçlükle son verdi: 54-45

Savunmada yapılan hatalar sonrası faul çizgisine giden Galatasaray, Ender Arslan ve Samovic'in basketleriyle skoru 54-50'ye getirerek farkı dört sayıya indirdi: 54-50

İkinci çeyreğin son bir dakikasına girilirken hücumlardan boş dönen Galatasaray pota altını savunmakta da zorlandı. Ersin Dağlı'nın boyalı alandan bulduğu basketle Beşiktaş skoru 58-502ye getirse de bitime saniyeler kala Ender Arslan'ın üçlüğüyle fark beşe indi ve son çeyreğe Beşiktaş'ın 58-53 üstünlüğüyle girildi.

Son çeyreğe Andric'in basketiyle başlayan Galatasaray farkı üçe indirdi. Hawkins'in üçlüğüyle tekrar farkı altıya çıkaran Beşiktaş rakibinin çizgi gerisinden cevap vermesini engelledi.

Son çeyrekğe iki takımın da karşılıklı sayılarla başlandı. Galatasaray serbest atış çizgisinden sayılar buklarak farkı kapatırken Beşiktaş iki buçuk dakika boyunca sayı üretemedi. Maçın son dört dakikasına girilirken Beşiktaş savunma ribauntlarında sıkıntı yaşamaya başladı.

Son üç dakikaya Beşiktaş'ın 68-58 üstünlüğüyle girildi. Hawkins serbest atışlardan bulduğu iki sayıyla farkı 12'ye çıkardı, Galatasaray hücumda sayı bulmakta büyük zorluk çekti. Son iki dakikaya girilirken Beşiktaş ribauntlarda Galatasaray da sayı üretmekte zorlanmaya devam etti. Lucas Gordon'un serbest atış çizgisinden kazandırdığı sayılarla skor 72-64'e gelirken ritim bozukluğu yaşayan Beşiktaş'ın antrenörü Ergin Ataman mola aldı.

Son bir dakikaya Beşiktaş'ın 74-66 üstünlüğüyle girildi. Lakovic'in iki serbest atışıyla fark altıya indi, yapılan faul sonrası Zoran Erceg'in serbest atış sayılarıyla fark tekrar sekize çıktı.

Hücumda sayı üretemeyen Galatasaray taktik faullere başvurunca Beşiktaş kolay sayılar buldu ve siyah beyazlılar maçı 81-72 galip tamamlayarak seride durumu 1-1'e getirdi.

MAÇTAN NOTLAR

Beko Basketbol Ligi'nde Galatasaray Medical Park ile Beşiktaş Milangaz arasındaki play-off yarı final serisinin ikinci maçında, sarı-kırmızılı takımın taraftarları salonu büyük ölçüde doldurdu.

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda yapılan karşılaşmada tribündeki yerlerini alan Galatasaraylı taraftarlar, takım ısınmak için sahaya çıktığı andan itibaren yoğun bir şekilde tezahürata başladı.

Takımlarını coşkulu bir şekilde destekleyen taraftarlar, rakip takım oyuncularını ise ıslıkladı.

Salonda sadece pota arkası tribünlerin arka kısımları tam dolmadı.

"Şampiyon yap bizi Oktay Mahmuti"

Taraftarlar, takımın başantrenörü Oktay Mahmuti'ye de büyük sevgi gösterisinde bulundu.

Mahmuti salona geldiğinde taraftarlar, "Şampiyon yap bizi Oktay Mahmuti" diye bir süre bağırdılar. Oktay Mahmuti de el sallayarak, taraftarlarını selamladı.

Takımlar arasındaki anlaşma gereği konuk takım Beşiktaş'ın seyircisi derbi maçta yer almadı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN