Web Sürümüne Geç

  Adaylıklarını açıkladılar

  Adaylıklarını açıkladılar
  Perşembe 30.08.2012 16:49

  Eski Ülkerspor Kulübü Başkanı Ali Doğan, Türkiye Basketbol Federasyonu'nun (TBF) 18 Eylül Salı günü Ankara'da yapılacak seçimli olağan genel kurulunda başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

  Doğan, yaptığı yazılı açıklamada, basketbolun lokomotif kulüpleri Fenerbahçe Ülker, Galatasaray Medical Park, Beşiktaş ve Anadolu Efes ile 1. Lig, 2. Lig ve mahalli lig takımlarının büyük bölümünün kendisini desteklediğini belirterek, ''Kulüplerimizin bu teveccühü aslında bana değil, çağdaş basketbol yönetim anlayışınadır'' dedi.

  Basketbol camiasındaki kırgınlıkları ortadan kaldırmayı hedeflediğini kaydeden Ali Doğan, ''Büyük basketbol ailesini yeniden bir araya getireceğiz'' ifadelerini kullandı.

  Milli takımlar ve kulüp takımlarının uluslararası başarılarının istikrarlı ve sürdürülebilir olmasının önemine değinen Doğan, ''Sportif başarı, basketbol ekonomisini büyütür. Ama aynı zamanda büyüyen ekonomi de sportif başarıyı getirir. Bu nedenle mücadeleyi tek cephede değil, tüm cephelerde sürdürmek gerekir'' şeklinde konuştu.

  Türk basketbolu için yeni kaynak yaratılamaması sorununa dikkati çeken Ali Doğan, şunları kaydetti:
  ''Basketbolda sportif başarı kurumsal bir temel üstünde yükselebilirse sürekli olabiliyor. Hedefimizde kalıcı ve uzun vadeli bir başarı vardır. Hedefimize ulaşmak içinde gerekli teşhis yapıldığı gibi iyileştirici projelerimiz de hazır. Kulüp takımlarımızın mali yapılarını güçlendirerek onların büyümelerini ve büyüklüklerini sportif başarıya da taşımalarına olanak sağlayacak modelleri sağlamak, yönetim amaçlarımdan olacaktır. Kulüp takımlarımıza katkıda bulunmayı amaçladığımızı şimdiden açıklamak isterim.

  Türkiye gibi nüfusu çok genç bir ülkede gençlerimizin basketbolla olan ilişkileri güçlendirilmelidir. Daha çok sayıda gencimiz ve çocuğumuz basketbol oynayabilmelidir. Gençlerin spor yapması kadar kaliteli bir spor izleyicisi ve taraftarı olmaları da çok önemlidir. Basketbol izleyicilerinin sayısını ve profilini iyileştirmemiz, basketbolu halkın sporu yapmamız gerekir. Bunun için daha çok kadınının, daha çok çocuğun ve ailenin salonlara getirilmesi gereklidir. Salonlar onlar için ilginç ve eğlenceli hale dönüştürülmelidir. Basketbol herkes için erişilebilir olmalıdır. Engelli vatandaşlarımız için de basketboldaki bariyerler kalkmalıdır. Basketbol tabana yayılmalı, hayatımızda sürekli yer almalıdır.''

  20 ve 21. dönem Kahramanmaraş Milletvekilliği yapan Ali Doğan, 57. hükümet döneminde Devlet Bakanlığı görevini de üstlenmişti.

  DEMİREL DE AÇIKLADI

  Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Turgay Demirel, başkanlığa yeniden aday olduğunu açıkladı.

  Demirel yaptığı açıklamada, 18 Eylül Salı günü Ankara'da yapılacak seçimli olağan genel kurul toplantısında başkanlığa yeniden aday olduğunu bildirdi.

  Genel kurul delegelerine bir mektup gönderen Demirel, mektupta yeniden adaylık kararı almasındaki temel sebepleri belirtti.

  Mektubunda adaylık kararını basketbol camiası ile yaptığı uzun görüşmeler ve değerlendirmeler sonucunda aldığını anlatan Demirel, göreve geldiğinde üç kişiden oluşan ve sınırlı imkanları olan bir yapıyı bugün FIBA Başkanı tarafından dünyanın en iyi iki federasyonundan birisi olarak gösterilen bir yapıya kavuşturduklarını ifade etti.

  Görev süresinde federasyonun çok yol kat ettiğini anlatan Demirel, kadın ve erkek milli takımların büyük başarılar kazandığını, Türkiye'de liglerin dünyanın sayılı ligleri arasına girdiğini, kulüplerin uluslararası arenada yüksek itibara sahip olduğunu ve birçok yıldız basketbolcu tarafından tercih edilir hale geldiğini, yeni ve modern spor salonlarının yapılmasını sağladıklarını kaydetti.

  Bu dönemde dünyanın en önemli basketbol organizasyonlarının tümüne ev sahipliği yapıldığını hatırlatan başkan Demirel, basketbola güçlü sponsorların desteklerini sağladıklarını ve geniş bir uluslararası ağ oluşturduklarını vurguladı.

  Daha yapılması gereken işlerinin olduğunu, bugüne kadar yapılanların boşa gitme riskinin ortadan kaldırılması gerektiğini, bir dönem daha başkanlık yapmaya aday olmanın kendisi için çok önemli bir karar olduğunu anlatan Demirel, şöyle devam etti:

  ''Hiç bir zaman yüzde 100 kararlı olmadığım bir işe girişmedim. Yaşamını basketbola adayan biri olarak, Türk basketbolunu her zamankinden daha güçlü bir hale getirmek için çalışmaya, tecrübelerimi aktarmaya ve destek olmaya devam etmek için kendimi sorumlu hissediyorum.

  Basketbolun gelişimine büyük katkı sağlayacak pek çok heyecan verici yeni projelerimiz var. TBF Stratejik Planı'nda da bahsedildiği üzere, yalnızca Türkiye'de değil, tüm dünyada yetenek geliştirme alanına yeni bir standart getirecek olan Beykoz Basketbol Merkezi'nin yapımına başlıyoruz. Kurumumuzun ve liglerimizin marka kimliklerini yeniliyor, ulusal ve uluslararası basketbol camiasına yönelik yeni ve çağdaş iletişim platformları oluşturuyoruz. 2010 yılında tarihin en iyi Erkekler Dünya Basketbol Şampiyonası'nı düzenledik. 2014 yılında tecrübemiz ve yaratıcılığımız ile tarihin en iyi Kadınlar Dünya Şampiyonası'nı ülkemizde yapacağız.

  Artık 'Altın Madalya' zamanı. Bunu da başaracağımıza hiçbir kuşkumuz yok. Ülkemizi ve Türk basketbolunu, spor dünyasının en etkin güç merkezi haline getirmek için sizlerin yanında, gururla çalışmaya devam etmeyi arzu ediyorum.''


  Yükleniyor
  BİZE ULAŞIN