Web Sürümüne Geç

  Şampiyon Banvit

  Şampiyon Banvit
  16 Eylül 2012, Pazar Güncelleme: 20:34

  5. Uluslararası Rixos Cup Basketbol Turnuvası'nın finalinde Banvit, Anadolu Efes'i 78-74 yenerek şampiyon oldu.

  Karşılaşmaya hücumda çok etkili başlayan Banvit, 1. periyodun ilk 3 dakikasına 7-2 önde girdi. Kalin Lucas'ın üçlüğü ve Samuel Mejia'nın çember altında bulduğu smaç basketle oyuna hakim olan Banvit, Anadolu Efes rakibine Farmar'ın üst üste attığı basketlerle karşılık verdi ve skoru 9-7 lehine çevirdi. Çeyreğin son 1 dakikasına 18-18'lik skorla berabere girilirken, Anadolu Efes, son saniyelerde Sasha Vujacic ve Birkan Batuk'un basketleriyle periyodu 23-21 önde bitirdi.

  2. periyotta oyunun kontrolünü eline alan Anadolu Efes, Stanko Barac'ın attığı serbest atışlarla son 4 dakikaya 39-32 önde girerken, Banvit, Bajramovic'ın sayılarıyla farkı 1 sayıya indirdi: (37-38). Vujacic'in çeyreğin bitimine 40 saniye kala kullandığı serbest atışlarla Anadolu Efes skoru 45-39'a taşıdı. Banvit, Serkan Erdoğan'ın devrenin bitimine 16 saniye kala attığı üç sayılık basketle farkı 3 sayıya (42-45) indirirken, Anadolu Efes, Birkan Batuk'un son saniyede kullandığı serbest atışları sayıya çevirerek devreyi 47-42 üstün tamamladı.

  3. çeyrekte de Banvit'in farkı azaltma çabalarına Birkan Batuk ile çember altında sayılar bularak karşılık veren Anadolu Efes, 22. dakikayı 52-44 önde geçti. Anadolu Efes'in etkili bir oyun sergilediği bu bölümde Serkan ile etkili olan Banvit, farkı 5 sayıya indirdi. Sasha Vujacic'in skorer oyunuyla rakibinin öne geçme çabalarına izin vermeyen Anadolu Efes, çeyreği 69-61 önde geçti.

  Karşılıklı sayılarla başlayan son çeyreğin ilk 4 dakikasında Anadolu Efes, Sasha Vujacic ve Uruguaylı pivotu Estaeban Batista ile sayılar üretirken, Banvit Kalin Lucas ve Kenan Bajramovic ile etkili oldu ve 36. dakikaya girilirken farkı 2 sayıya kadar indirdi: (74-72). Banvit, Şafak Edge'nin serbest atış çizgisinden ürettiği sayılarla skora 72-72'lik dengeyi getirirken, Samuel Mejia'nın basketiyle de öne geçti. Kalan süre içinde rakibinin öne geçmesine izin vermeyen Banvit, karşılaşmadan da 78-74 galip ayrılarak, turnuvanın şampiyonu oldu.

  Karşılaşmadan notlar

  Turnuvada Beşiktaş Milangaz ve Galatasaray Medical Park'ın gruplarını birincilikle tamamlamasına rağmen Banvit ve Anadolu Efes finali oynayan takımlar oldu.

  Beko Basketbol Ligi'nin 2,22'lik boyu ile en uzun basketbolcularından Banvitli Dusan Cantekin, oyunda 10 dakika 22 saniye kaldı, ancak 2 sayı üretebildi.

  Anadolu Efes'in hücumda etkili oyuncularından NBA patentli Fordan Robert Farmar, oyunda kaldığı 27 dakika 8 saniyede 18 sayı üretirken, Sasha Vujacic ise 21 dakika 30 saniyede 15 sayı kaydetti. 18 sayı üreten Banvitli Vladimir Stimac ise maçın en iyi oyuncusu seçildi.
  Etiketler Banvit, Anadolu Efes
  Yükleniyor