Web Sürümüne Geç

  Demirel yeniden başkan seçildi!

  Demirel yeniden başkan seçildi!
  18 Eylül 2012, Salı Güncelleme: 15:52

  Türkiye Basketbol Federasyonu'nun seçimli olağan genel kurulu bugün Ankara'da yapıldı...

  Ankara'da gerçekleşen Genel Kurul'daki oylama sonucunda 20 senedir Türk basketbolunun patronu konumunda olan Turgay Demirel, altıncı kez başkanlığa seçildi. Demirel, 172 delegenin 105'inin oyunu alırken Ali Doğan'ın oy sayısı ise 67'de kaldı...

  ANKARA'DA NELER YAŞANDI
  20 senedir başkanlık koltuğunda oturan Turgay Demirel ile Ülkerspor Kulübü'nün eski başkanı Ali Doğan'ın başkanlık için yarıştığı genel kurul, saat 11:00'de Rixos Otel'de başladı.

  Genel kurulda tekrar aday olan başkan Turgay Demirel, seçim öncesi söylemlerinde yeniden seçilmesi halinde Türk basketbolunu dünyanın en önemli 3 merkezinden biri haline getirmeyi planladığını dile getirmişti.

  Anadolu Efes, Galatasaray Medical Park, Fenerbahçe Ülker ve Beşiktaş'ın da desteğini arkasına alan diğer aday Ali Doğan ise, başkanlık koltuğuna oturması halinde basketbol camiasındaki kırgınlıkları ortadan kaldırmayı hedeflediğini, yönetim kurulu olarak büyük basketbol ailesini yeniden biraraya getireceklerini söylemişti.

  NOTLAR
  Rixos Otel'de gerçekleştirilen genel kurul öncesi başkan adayları Turgay Demirel ve Ali Doğan, otelin lobisinde delegeleri karşıladılar. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman da kulüplerinin delegeleriyle birlikte genel kurula katıldı. Kongrenin yapıldığı salona birlikte giren Aziz Yıldırım ve Fikret Orman, kongreyi de yan yana oturarak takip etti.

  Genel Kurul, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından divan kurulu seçimiyle başladı. Yapılan açık oylamada Divan Başkanlığına Prof. Dr. Erdal Poyrazoğlu, yardımcılığa Mesut Urgancılar, üyeliklere de Murat Tümer ve Mehmet Doymuş seçildi. Genel kurulda gündemin diğer maddelerinin görüşülmesiyle devam ediyor.

  AZİZ YILDIRIM DAMGA VURDU
  Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, ''Bu federasyon (TBF) özerk midir değil midir? Önce bu soruya cevap verilmesi gerekiyor. Eğer özerk bir federasyonsa devletin delegelerinin bu listelerde olmaması lazım'' dedi.

  TBF'nin Ankara Rixos Otel'de gerçekleştirilen 6. Olağan Genel Kurulu'nda federasyon başkanı Turgay Demirel'in açılış konuşmasının ardından ana statüdeki değişiklikle ilgili oylamaya geçildi.

  Oylama öncesi söz alan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, değişiklikle ilgili kendilerinin bilgilendirilmediğini söyledi.

  Bilgilendirme belgelerinin federasyon tarafından dağıtılan çantaların içinde bulunduğunu kaydeden Yıldırım, ''İçeride çanta dağıtıyorlar onun içine koymuşlar, onun içinde veriyorlar. Daha önce bize gönderilmesi lazımdı'' diye konuştu. ''Biz buranın delegesiysek, bunu görmemiz, okumamız ve düşüncelerimizi söylememiz lazım'' diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

  ''Bu federasyon özerk midir, değil midir? Önce bu soruya cevap verilmesi gerekiyor. Eğer özerk bir federasyonsa devletin delegeleninin bu listelerde olmaması lazım. Eğer federasyonu yine devlet eliyle yöneteceksek o zaman bu toplantılara da gerek yok. Bugün bu seçime de gerek yok. Onun için bunların önce bize gönderilmesi gerekir. Bizlerin burada kendi fikir ve düşüncelerimizi beyan etmemiz gerekir. Çanta içinde hediye edildi. Ben çantayı almadım.''

  Aziz Yıldırım'ın konuşmasının ardından divan başkanı Prof.Dr. Erdal Poyrazoğlu, değişiklikle ilgili oylamanın yapıldığını ve kabul edildiğini söyledi.

  Bunun üzerine Yıldırım, oylamanın usulsüz yapıldığını öne sürerek yeniden yapılmasını talep etti.

  İkili arasında yaşanan kısa süreli tartışmanın ardından yeniden yapılan oylama sonucu değişiklik oy çokluğuyla kabul edildi.

  TBF BAŞKAN ADAYI ALİ DOĞAN KONUŞMA YAPTI
  Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkan Adayı Ali Doğan, ''Basketboldan da az çok anlarız ama bir yönetici bir yere talip olurken illa bu işin uzmanı, ehli olacak diye bir şey yok. Bir insan talip olduğu yeri geliştireceğine, dar kalıplar içinde tutmayacağına yönelik kendine inanır, güvenir ona göre aday olur. Biz de bu inançla aday olduk'' dedi.

  Başkan adayı Doğan, TBF'nin Rixos Otel'de gerçekleştirilen 6. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, kongrenin Türk basketboluna hayırlı olmasını dilediğini söyledi. Dünden beri bazı delegelerin, ''sizi hiç göremedik bizimle sadece telefonda görüştünüz'' şeklinde sitemleriyle karşılaştığını belirten Doğan, ''Ben bir çok seçime girdim ama hayatımda böyle yangından mal kaçırır gibi bir süreç görmedim'' diye konuştu. Doğan, seçim takviminin çok kısa olmasından dolayı, bir çok delege ile görüşme imkanı sağlayamadığını ifade etti.

  Popülizmin olduğu yerde hiç bir iyi netice olmasının mümkün olmadığının altını çizen Doğan, şöyle devam etti: ''Sakalı kaptırırsınız. Bundan istifade eden kulüplere de fayda olmaz. Ben böyle bir popilizm görmedim. Seçim arifesinde yapılan popülizim centilmenliğe hiç yakışmadı. Konuşmalarımda sportif konulara girmek istemedim. Kimse etkilenmesin dedim ama sonradan salvolar başladı. 'Ali Doğan basketboldan anlamaz' dediler. Basketboldan da az çok anlarız ama bir yönetici bir yere talip olurken, illa bu işin uzmanı, ehli olacak diye bir şey yok. Bir insan talip olduğu yeri geliştireceğine, dar kalıplar içinde tutmayacağına yönelik kendine inanır, güvenir ona göre aday olur. Biz de bu inançla aday olduk. NBA'nın yöneticisi de bir avukat. Hepsine saygı duyuyorum. Biz bu ülkeyi basketbol ülkesi yapalım istiyoruz. Bunu da gerçekleştireceğiz. Türkiye'de bu konuda büyük işler yapmamız gerekiyor.''

  BAKAN YARDIMCISI YUSUF TEKİN DE GENEL KURULDA
  Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı Yusuf Tekin ile Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da genel kurula katıldı. Bakan Yardımcısı Tekin, burada yaptığı konuşmada, genel kurulun Türk sporu ve Türk basketboluna hayırlı olmasını diledi. Tekin, her iki başkan adayına da başarı temenni etti. Bu arada başkan adaylarının konuşması öncesinde yönetim kurulunun faaliyet ve denetim kurulu faaliyet raporları okundu.

  TURGAY DEMİREL KONUŞMA YAPTI
  Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Turgay Demirel, ''Türk basketbolunu son 20 yılda uluslararası arenada çok ileri taşıdık'' dedi. Demirel, TFF 6. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türk basketbolunun gelişmesi adına son 20 yılda kendisini 5 kez başkanlık görevine getiren delegelere teşekkür etti.

  Yönetim kurulu olarak bugüne kadar yaptıkları çalışmalardan delegelerin memnun olduğunu düşündüğünü belirten Demirel, ''Bugün basketbol ülkemiz adına çok önemli oldu. Artık basketbol tüm ulusumuzu ilgilendiriyor'' diye konuştu.

  Demirel, son yıllarda uluslararası alanda kazandıkları başarılarla Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştıklarını ifade ederek, şöyle devam etti: ''Lider basketbol ülkelerinden biri olma hedefimizde ne kadar ciddi olduğumuzu göstermek için faaliyetlerimizi de en iyi şekilde yürütmek zorundayız. Çok önemli spor organizasyonlarına ev sahipliği yapıyoruz. Bugün dünya sıralamasında 6. olduk. Ne kadar iyi bir durumda olduğumuzu göstermek için futbolun da dünya sıralamasında 35. sırada olduğunu hatırlatmak isterim. Bunun dışında kadın milli takımımız da büyük başarılara imza atmaya devam ediyor. Biz başarılarımızı sürekli kılmak için hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. Liglerimizin Avrupa'nın en iyi liglerinden biri olması için çalışıyoruz.''

  Turgay Demirel, yeniden başkan seçilmesi halinde Türk basketbolunu daha önce belirledikleri hedefler doğrultusunda daha da ileriye taşımak için hazırladıkları projeleri devam ettireceklerini bildirdi.

  Genel kurulda diğer başkan adayı Ali Doğan'ı adaylık başvurusunu yaptığı gün telefonla arayarak başarı dileğinde bulunduğunu anlatan Demirel, ''Sayın Doğan'a bugün bir kez daha başarılar diliyorum. Genel kurulun Türk sporuna ve Türk basketboluna hayırlı olmasını temenni ediyorum'' dedi. Demirel'in konuşmasının ardından genel kurulda delegeler oylarını verdi.

  SANDIK SANDIK OY SONUÇLARI

  Rixos Oteli'nde gerçekleştirilen genel kurulda, başkan adayları Turgay Demirel ile Ali Doğan'ın konuşmalarının ardından, 5 sandıkta başlanılan oy verme işlemi sona erdi. Genel kurulda sandıkların kapanmasının ardından, oy sayımına geçildi.

  İlk sandık sonucu: 20-13 Turgay Demirel
  İkinci sandık sonucu: 21-12 Turgay Demirel
  Üçüncü sandık sonucu: 23-12 Turgay Demirel
  Dördüncü sandık sonucu: 26-12

  TURGAY DEMİREL: "TÜRK BASKETBOLU İÇİN KOYDUĞUMUZ HEDEFLERE ULAŞMAYA ÇALIŞACAĞIZ"
  Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlığına 6. kez seçilen Turgay Demirel, ''Yeni arkadaşlarımızla birlikte Türk basketbolu için koyduğumuz hedeflere ulaşmaya çalışacağız'' dedi.

  Demirel, federasyonun Rixos Otel'de gerçekleştirilen genel kurulunun ardından, salonda yaptığı konuşmada, kendisini 4 yıl daha bu göreve layık gören delegelere teşekkür etti. Genel kurulda anlattığı projeleri bu süreçte yapma fırsatı bulmaya çalışacaklarını dile getiren Demirel, şunları söyledi:

  ''Yeni arkadaşlarımızla birlikte Türk basketbolu için koyduğumuz hedeflere ulaşmaya çalışacağız. Ben özellikle bu genel kurulda böyle bir demokratik bir mücadele ortamı yarattığı için burada olmamasına rağmen Ali beye teşekkür ediyorum. Kendisinin adaylığı söz konusu olmasaydı mutlaka bizler belki basketbolumuzla ilgili projerimizi, yaptıklarımızı anlatmak için bu kadar gayretkar olmayacaktık. O açıdan hem güzel bir yarış, hem basketbola yakışan bir genel kurul olduğu için, hem de sonunda Türk basketbolunun kazanmasını sağladığı için tüm katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. Bir teşekkürüm de salonda az sayıda gördüğüm hanım deleglerimize. İnşallah önümüzdeki yıllarda kadın basketbolumuzun yükselişi gibi kulüplerdeki hanım delegelerimizin sayısı da yükselir ve hep birlikte iki farklı grupta basketbolumuzu geliştirmeye aynı şekilde devam ederiz.''

  Teşekkür konuşmasının ardından Demirel, yeni yönetim kurulu üyeleriyle birlikte fotoğraf çektirdi.


  Yükleniyor