Web Sürümüne Geç

  Beşiktaş bıraktığı yerden

  Beşiktaş bıraktığı yerden
  30 Eylül 2012, Pazar Güncelleme: 19:35

  Basketbolda 28. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı Anadolu Efes'i 77-75 yenen Beşiktaş kazandı ve kupayı tarihinde ilk kez müzesine götürdü.

  Karşılaşma, her iki takımın da sert savunması ve hızlı hücumlardan bulduğu karşılıklı sayılarla başladı. İlk 5 dakikayı Anadolu Efes, Farmar ve Vujacic'in, 3 sayı çizgisinin gerisinden bulduğu isabetli şutlar ve Kerem Gönlüm'ün pota altını iyi kullanmasıyla 9-6 önde geçti. Bu dakikadan sonra, sertleşen savunmalar karşısında her iki takım da sayı üretmekte zorlandı. İlk periyotun sonlarına doğru Beşiktaş'ta kenardan gelen Tutku Açık'ın etkili oyununa, Anadolu Efes pota altını kullanarak, karşılık verdi. İlk periyot karşılıklı basketlerle 18-18 berabere tamamlandı.

  İkinci periyota Tutku Açık'ın ürettiği sayılarla başlayan siyah-beyazlılılar, uyguladığı alan savunmasıyla da rakibine kolay sayı şansı vermedi ve 15. dakikayı 33-27 önde geçti. Alan savunmasına karşı sayı üretmekte zorlanan Anadolu Efes, aldığı molanın ardından Semih Erden'le boyalı alanı kullanarak sayılar üretmeye başladı. Beşiktaş'ın faul hakkının erken dolmasına rağmen, çok fazla serbest atıştan yararlanamayan Anadolu Efes'e karşı, siyah-beyazlı takım Jerrells'ın devrenin sonlarına doğru ürettiği sayılarla soyunma odasına 43-35 önde gitti.

  İkinci yarıya, hücum ribauntlarında etkili olarak başlayan Beşiktaş, pota altını da iyi kullandı ve kaptığı toplarla hızlı sayı şansı yakalayıp 24. dakikayı da 51-39'la önde geçti. Hücumda Farmar'ın çok fazla boş atış kaçırmasıyla sayı üretmekte zorlanan Anadolu Efes, basit top kayıpları da yapınca, Beşiktaş 26. dakikada farkı 16 sayıya (57-41) çıkardı. Bu dakikadan sonra oyunda toparlanmaya başlayan ve agresif savunma yapan Anadolu Efes, boyalı alandan ürettiği sayılarla üçüncü periyotun bitimine 1 dakika kala 8-0'lık bir seri yakalayarak, farkı eritti (57-49). Yaklaşık 4 dakika sayı üretemeyen siyah-beyazlılar, son dakika içinde Christopher'ın serbest atışlardan ürettiği sayılarla, son çeyreğe 59-51 önde girdi.

  Son periyota etkili başlayan Anadolu Efes, Vujacic'in üst üste ürettiği 5 sayıyla 32. dakikada farkı 2'ye (61-59) indirdi. Bu dakikadan sonra savunma sertliğini artırarak toparlanan Beşiktaş, Muratcan Güler'in elinden bulduğu sayılarla 35. dakikada skoru 67-61 yaptı.

  Karşılaşmanın son bölümü büyük bir çekişmeye sahne oldu. Bitime 17 saniye kala Anadolu Efes'te Lucas, faul çizgisinden 2'de 1 isabet bulunca fark 1'e indi (76-75). Anadolu Efes'in yaptığı taktik faulle, serbest atış çizgisine gelen Muratcan Güler de 2 atıştan 1'inde isabet bulunca son 14 saniyeye Beşiktaş 77-75 önde girdi. Anadolu Efes'te Farmar son topu kullanmak istedi, fakat topu bitime 3 saniye kala, pas hatası yaparak dışarı gönderdi. Lacivert-beyazlıların Jerrells'a yaptığı taktik faul sonucu ABD'li oyuncu, 2 serbest atıştan da faydalanamadı. Kalan süre Anadolu Efes'in hücum yapması için yeterli olmayınca, Beşiktaş maçı 77-75 kazandı.

  Siyah-beyazlılar bu sonuçla 28. Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı müzesine götüren taraf oldu.

  MAÇTAN NOTLAR

  Basketbolda Beşiktaş'ın Anadolu Efes ile oynadığı 28. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası maçında siyah-beyazlı taraftarlar takımlarına büyük destek verdi.

  Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki karşılaşmada kendilerine ayrılan tribünleri büyük ölçüde dolduran Beşiktaşlı taraftarlar, maçtan önce tezahüratlara başladı.

  Beşiktaşlı basketbolcular sahaya çıkarken, ''Beşiktaş'ım el ele hep beraber tribüne'' diye bağıran taraftarlar, oyuncular kendilerine doğru gelince alkışladı.

  Siyah-beyazlı taraftarlar, maçın başlamasıyla birlikte yoğun bir şekilde takımlarına destek verdi.

  Salonda Anadolu Efes taraftarlarına ayrılan kısmın büyük bölümü boş kaldı.

  Erman Kunter'e büyük sevgi

  Beşiktaşlı taraftarlar, yeni başantrenörleri Erman Kunter'e de sevgi gösterisinde bulundu.

  Kunter'in sahaya geldiğini gören taraftarlar, ayağa kalkarak uzun süre ''Erman Kunter'' diye tezahürat yaptı. Kunter de taraftarlara el sallayarak, karşılık verdi.

  Beşiktaş tribünlerinde gelin ve damat

  Maçı izlemek için Abdi İpekçi Spor Salonu'na gelen gelin ve damat, dikkati çekti.

  Beşiktaş taraftarlarının arasında maçı izleyen gelin ve damat, tezahüratlara eşlik ederken, foto muhabirleri tarafından görüntülendiler.

  Ağabey-kardeş karşı karşıya

  Cumhurbaşkanlığı Kupası, ağabey-kardeşin de rekabetine sahne oldu.

  Muratcan Güler, Beşiktaş formasıyla sahada yer alırken, kardeşi Sinan Güler ise Anadolu Efes formasıyla kupa mücadelesinde sahaya çıktı.

  Kulüp başkanları da izledi

  Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ve Anadolu Efes Kulübü Başkanı Tuncay Özilhan da karşılaşmayı izledi.

  Orman, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ile protokol tribününde ön sırada otururken, Özilhan ise protokol tribününde orta sırada yer aldı. Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi ile bazı siyah-beyazlı yöneticiler de karşılaşmayı takip etti.

  Anadolu Efes-Beşiktaş rekabetinde 100. maç

  Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla birlikte Anadolu Efes ile Beşiktaş, aralarındaki 100. resmi maça çıktı.

  Anadolu Efes, Beşiktaş ile bugüne dek oynadığı 99 resmi karşılaşmanın 73'ünden galibiyetle ayrılırken, 26'sını ise yitirmişti.


  Salon: Abdi İpekçi
  Hakemler: Mehmet Keseratar, Erşan Kartal, Erman Erdemli
  Beşiktaş: Jerrells 10, Christopher 12, Serhat Çetin 6, Cevher Özer 2, Vidmar 6, Muratcan Güler 11, Tutku Açık 14, Markota 2, Dasic 9, Barış Hersek 5
  Anadolu Efes: Vujacic 10, Lucas 8, Farmar 16, Kerem Gönlüm 11, Semih Erden 12, Doğuş Balbay, Birkan Batuk 3, Kerem Tunçeri, Savanovic 5, Sinan Güler 6, Barac 4
  1. periyot: 18-18
  Devre: 43-35
  3. periyot: 59-51

  Yükleniyor