Web Sürümüne Geç

Yakın Doğu Üniversitesi Avrupa şampiyonu

Yakın Doğu Üniversitesi Avrupa şampiyonu
Çarşamba 12.04.2017 21:20

Basketbol FIBA Kadınlar Avrupa Kupası finali rövanş maçında Bellona AGÜ'yü 63-58 yenen Yakın Doğu Üniversitesi, şampiyonluğa ulaştı.

Yakın Doğu Üniversitesi'nin kazandığı FIBA Kadınlar Avrupa Kupası, Türk takımlarının basketbolda elde ettiği 6. Avrupa kupası oldu.

Türk ekipleri, daha önce erkeklerde 3, kadınlarda da 2 kupayı Türkiye'ye getirmişti.

Türk basketbolu, ilk Avrupa zaferini 1995-1996 sezonunda dönemin Avrupa'nın iki numaralı organizasyonu olan Koraç Kupası'nda yaşadı. Anadolu Efes, Koraç Kupası'nı kaldırarak Türk basketbol tarihinin ilk büyük başarısına imza attı.

Erkeklerde ikinci Avrupa kupası, 2011-2012 sezonunda Avrupa'nın üç numaralı kupası olan FIBA Eurochallenge Kupası'nı kazanan Beşiktaş ile geldi. Türk basketbolunun erkeklerdeki son başarısı ise Galatasaray Odeabank'ın geçen sezon Avrupa'nın iki numaralı organizasyonu ULEB Avrupa Kupası'nı kazanması oldu.

Kadınlarda ise Türkiye'nin kazandığı iki kupayı da Galatasaray elde etti. Sarı-kırmızılı kadın basketbol takımı, 2008-2009 sezonunda FIBA Avrupa Kupası, 2013-2014 sezonunda ise FIBA Avrupa Ligi şampiyonlukları yaşadı.

FIBA KADINLAR AVRUPA KUPASI, İKİNCİ KEZ TÜRKİYE'DE
Yakın Doğu Üniversitesi, FIBA Kadınlar Avrupa Kupası'nı kazanan ikinci Türk takımı oldu.

FIBA Kadınlar Avrupa Kupası'nı 2008-2009 sezonunda Galatasaray Kadın Basketbol Takımı müzesine götürmüştü.

BAKAN KILIÇ'TAN YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ'NE TEBRİK
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, FIBA Kadınlar Avrupa Kupası finali rövanş maçında Bellona AGÜ'yü 63-58 yenerek şampiyon olan Yakın Doğu Üniversitesi'ni tebrik etti.

Kılıç, yayımladığı kutlama mesajında, ülke basketbolunda gurur dolu bir gün yaşandığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"İki Türk takımının finalde karşılaştığı Basketbol FIBA Kadınlar Avrupa Kupası'nda şampiyon olan Yakın Doğu Üniversitesi'nin oyuncularını, teknik ekibini ve başarıda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bellona AGÜ'yü ise final serisinde gösterdiği mücadeleden dolayı kutluyorum. Kadın basketbolunda Avrupa'nın üst sıralarında Türk takımlarını istikrarlı şekilde görmek bizlere gurur yaşatıyor. Gelecek yıllarda da takımlarımızın bu tarihi başarıları sık sık tekrarlayarak birçok kupa kazanmasını temenni ediyorum."

BELLONA AGÜ 3. KEZ FİNALDE KAYBETTİ
Bellona AGÜ, FIBA Avrupa Kupası'nda çıktığı 3. finalde de kupayı kaldırmayı başaramadı.

Kayseri ekibi, daha önce Kayseri KASKİ ismiyle mücadele ettiği kupada 2011-2012 ve 2012-2013 sezonlarında şampiyonluğu finalde kaybetmişti.

Bu arada Bellona AGÜ, bu sezon Yakın Doğu Üniversitesi ile PTT Kadınlar Türkiye Kupası'nda oynadığı final maçını da yitirdi.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN