Kartal'dan sezon sonu avı

Pazartesi 03.05.2010
Ligde üçüncülük savaşı veren Beşiktaş, düşme hattındaki Diyarbakırspor'u yenerek şansını son iki haftaya taşıdı. Diyarbakırspor'un cezası nedeniyle seyircisiz oynanan maça hızlı başlayan siyah-beyazlı ekip 25'te İbrahim Toraman'la öne geçti. İkinci yarıya daha derli toplu başlayan ev sahibi ekip 48'de Tazemeta'nın golüyle eşitliği sağladı.

Beşiktaş 67'de Abdullah'ın kendi kalesine attığı golle tekrar öne geçerken, Tello 83'te skoru 3-1 olarak ilan eden golü kaydetti. Böylece Beşiktaş ligde 4 hafta aradan sonra galip geldi. Diyarbakır ise Sivas'ın Kasımpaşa ile puanları paylaşmasıyla ligde kalma umudunu son iki maça taşıdı ancak yenilgi nedeniyle şansını mucizelere bıraktı.


DÜNYA KUPASINDA KİMLERİ İZLİCEZ? TIKLAYIN

ÜNLÜ FUTBOLCULAR NELERE YATIRIM YAPIYOR? TIKLAYIN

Maçın anatomisi
Beşiktaş, prestij dışında az da olsa süren üçüncülük şansını devam ettirmek için kazanmak istiyordu. Diyarbakır ise ligde kalmak için 'mutlaka 3 puan' diyordu. İlk yarı Beşiktaş'ın üstünlüğü ile geçerken İbrahim Toraman'ın golü skorda da farkı ortaya koyuyordu. Bu yarıda Nihat ve Barış'ın birer şutu da direkten döndü. Sivas'ın, Kasımpaşa önünde mağlup durumda olması Diyarbakır'ı hareketlendirdi. Tazemeta 48'de eşitliği sağladı. Abdullah'ın ters vuruşu Diyar'ı bitirirken, Tello'nun golü sadece tabelayı değiştirdi.

Maçın hareketi
Nihat'ın bombası:
Beşiktaş'a dönüşünden beri hep eleştirilen Nihat dün iyi futbolu ile beğenildi. tecrübeli oyuncunun 52. dakikadaki serbest vuruşu maçın en güzel hareketlerinden biriydi. Top 90 denilen iki direğin birleştiği noktaya çarpıp sahaya dönerken Nihat Kahveci şanssızlığına yanıyordu.

Kader anı
Ters kafa:

İkinci yarıya hızlı başlayan ve beraberlik golünü bulan Diyarbakır 67'de yıkıldı. Celaleddin'in uzaklaştırmak isterken vurduğu kafa Bobo'yu daha müsait durumda topla buluşturdu. Devamında Abdullah'ın kendi kalesine attığı gol Diyarbakır'ın direncini kırdı ve mağlubiyet kaçınılmaz oldu.

Maçın hakemi
Özkahya iyiydi:

Sessiz maçın hakemi Halis Özkahya hemen hemen hatasız bir yönetim gösterdi. Oyuncuların iyi niyetli olması, rakibe kasti faul yapmaması da Özkahya'nın işini kolaylaştırdı. Yardımcılarıyla iyi anlaşan, pozisyonlara yakın olmaya çalışan Özkahya bir sarı kart ile 90 dakikayı tamamladı.

Maçın tartışması
Diyarbakır:

Diyarbakırlı oyuncular "düştük" havasında maça çıktı. Akılları hep Sivas'taydı. Takım sadece galibiyete odaklansa, Sivas maçının sonucu onlara hemen iletilmese belki de puan alacaklardı.

Maçın yıldızı
Toraman:

Hedeflerden uzaklaşılmasına rağmen ciddiyetle mücadele etti. Defanstan top çıkardı, gitti golünü attı. Tecrübeli oyuncu tansiyonun yükselmesine izin vermedi. Toraman dışında genç futbolcular Necip ve Rıdvan da iyi oyunlarıyla hocaları Mustafa Denizli'den alkış aldı.

Hayal kırıklığı
Gençler:
Mustafa Denizli sezon başından beri Rıdvan, Necip ve İsmail gibi gençlere fazla yer vermedi. Hedef kalmayında bu oyuncular forma giydi. Hiç de sırıtmadılar. Gençlerin bir sezonu heba oldu.

Maçın en heyecanlı dakikaları
Dakika 25: Serbest vuruşu Nihat Kahveci kullandı. Ceza sahasına ortalanan topu Fink kafayla çevirdi. Arka direkte Toraman tamamladı: 0-1.

Dakika 28: Beşiktaş Nihat ile ikinci gole yaklaştı. Tecrübeli oyuncu ceza sahası çizgisi üstünden sert vurdu. Gökhan dokundu, top direkten döndü.

Dakika 29: Diyarbakır beraberlik için yüklendi. Sağdan ortalanan topu önünde bulan Barış çok sert vurdu. Top yan direkten geri döndü.

Dakika 40: Soldan atılan uzun pasla ceza sahasına giren İbrahim Toraman rakibinden sıyrıldı, sol ayağıyla şutunu attı. Top yan ağlarda kaldı.

Dakika 48: Sağdan gelişen atakta Bebbe ceza çizgisi üstünde kafayı vurdu. Çaprazda topla buluşan Tazemeta, Rüştü'nün üzerinden aşırttı: 1-1.

Dakika 52: Nihat kendisinin düşürülmesiyle kazanılan serbest vuruşu doğrudan kaleye yolladı. Nefis şut iki direğin birleştiği noktadan döndü.

Dakika 67: Necip'in uzun pasında Celaleddin sektirdi. Bobo sıfıra indi, Erdinç'ten sıyrıldı. Ortaya Nihat'tan önce Abdullah ayak koydu: 1-2.

Dakika 83: Ernst sağdan ceza alanına girdi. Ortasını yaptı. Penaltı noktasına hareketlenen Tello yükselmeye bile gerek görmeden kafayı çaktı: 1-3.DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA