Demirören: Denizli ile yollar ayrıldı

Cuma 04.06.2010 00:00

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, yaptığı basın toplantısında teknik direktör Mustafa Denizli ile sağlık sorunları nedeniyle yollarını ayırdıklarını açıkladı.

Beşiktaş'ta teknik direktör Mustafa Denizli'nin görevinden ayrıldığı kulüp başkanı Yıldırım Demirören tarafından resmen açıklandı.

Hafta başından beri gündemi meşgul eden Mustafa Denizli'nin durumu bugün netlik kazandı. Rahatsızlığı nedeniyle birkaç gündür hastanede çeşitli kontrollerden geçen Denizli, bugün kulüp başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı.

Başkan Demirören ve bazı yöneticiler, tecrübeli teknik adamla önce evinde görüştü, bu görüşmeler daha sonra kulüp binasında sürdü.

Yaklaşık 1.5 saat süren toplantının ardından kulüp başkanı Yıldırım Demirören, yönetim kurulu üyeleri, divan kurulu başkanı Yalçın Karadeniz ve teknik direktör Mustafa Denizli, basının önüne çıktı.

Kısa bir açıklama yapan Başkan Yıldırım Demirören, on yıldır Beşiktaş Kulübü'nün içinde olduğunu, altı yıldır da başkanlık yaptığını hatırlatarak, ''Sayısız basın toplantısı yaptım. En zorunu bugün gerçekleştirdiğime inanıyorum. Beşiktaş tarihinde 20 senedir olmayanı başarmış bir hocayla Beşiktaşlılık duruşuyla Beşiktaş'a kattığı artılarla maalesef yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Tek sebebi de değerli hocamızın sağlık durumudur'' dedi.

Birlikte çalıştıkları, profesyonel konuları konuştukları dönemlerde Denizli ile ağabey-kardeş ilişkisi içinde olduklarını vurgulayan Yıldırım Demirören, şunları söyledi:

''Kendisi bana futbol dışında da çok yol gösterdi. Çok üzüldüğümüz, hocamızı, yönetim kurulunu, beni 'sahtekar' yerine koyan bazı kalemler var. İnsan karşısındakini kendi gibi düşünürmüş. Biz onlar gibi değiliz. Maalesef üzülerek, hocamızın sağlık durumundan dolayı bu anlaşma sona erdi. Ben o yazanlara ve 'Beşiktaş'ın önde geleniyim' diyen insanlara, 'en büyük sahtekar onlar' diyorum.

Beşiktaş'ı yıpratmak, bir değeri yıpratmak, Beşiktaş Başkanı ve yönetim kuruluna ve bir profesöre 'sahtekar' demek basına yakışmıyor. Basında yazan ve konuşanlara bu yakışmıyor. Tek netice bu başarıları sağladığımız hocamızla devam etmek isterken salı gününden beri ani gelişen olaylar oldu.''

''6 TEKNİK DİREKTÖRLE YARINDAN İTİBAREN GÖRÜŞMELERE BAŞLAYACAĞIZ''

Mustafa Denizli'ye övgüler yağdıran ve tecrübeli teknik adama her zaman kapılarının açık olduğunu kaydeden başkan Demirören, ''Hangi mevkide görev almak istiyorsa dinlendikten sonra hep yanımızda olacaktır. Ona güveniyoruz. Zaten yönetim kurulunda da aynı konuşmayı yaptık'' dedi.

Basında adları geçen hiçbir teknik direktörle görüşmelerde bulunmadıklarını vurgulayan Yıldırım Demirören, ''Yarından itibaren altı hocayla görüşmeye başlayacağız. Yönetim Kurulundan tekrar bu yetkiyi aldım. Çünkü Beşiktaş futbol takımı, 23 Haziranda yeni sezon hazırlıklarına başlıyor'' diyerek sözlerini tamamladı.

Bunun üzerine Kulüp başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu üyeleriyle Akaretler'deki kulüp binasında yaptığı görüşmenin ardından, başkan ve yöneticilerle birlikte basın toplantısı düzenleyen Mustafa Denizli, Beşiktaş ile ayrılığının ne zamana kadar süreceğini bilmediğini belirterek, ''Son derece sıhhatli bir yapıya kavuşmam için önümde bir sürece ihtiyacım var. Bu süreci büyük heyecanlardan, büyük mücadelelerden biraz uzak geçirmek durumundayım'' dedi.

Basın toplantısında ayrılığın fazla sürmeyeceği yönünde sinyaller veren Denizli konuşmasına, iki yıldır birlikte çalıştığı başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle kendisine destek verenlere teşekkür ederek başladı. Tecrübeli teknik adam, şunları söyledi:

''Türkiye'de çok büyük camialarda görev yaptım. Ancak bu camiaların içinde Beşiktaş benim çocukluk aşkımdı. Bunu hem Galatasaray'ın, hem de Fenerbahçe'nin başındayken rahatlıkla ve gururla söyledim. Bugün değişen bir şey yok. 50 yıl önce hislerim neyse bugün de oydu. Birkaç gündür beni çok üzen bir konuda, Başkanımız ve yöneticilerimizin dönmesini beklediğim için açıklama yapmadım.''

''BAŞKAN VE YÖNETİCİLERDEN İZİN RİCA ETTİM''

Denizli, yaşanan süreç sonunda Başkan Demirören ve yöneticilerden izin rica ettiğini dile getirdi.
Daha önce imzaladıkları sözleşmenin yürürlüğe konmamasını rica ettiğini kaydeden Mustafa Denizli, ''Salı günü bu konuyla ilgili hem Beşiktaş'a sağlıklı hizmet edemeyeceğim süreç olacağı için hem de benim bir müddet aşırı heyecanlardan ve mücadelelerden uzak kalmam gerektiği için böyle bir kararı aldık. Bunun dışında yazılanlar doğru değildir'' dedi.

Kendisinin Beşiktaş'ta son derece mutlu olduğunu vurgulayan başarılı çalıştırıcı, ''Ancak şartlar bu mutluluğun bir süre birlikte yaşanmasına mani olacak yönde gelişti. Özellikle benim buna ihtiyacım var. Başkanımızın ve yöneticilerimizin bana yardımcı olmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Olağanüstü güzellikler ve mutluluklar yaşadık. Bunu hissetmek burada daha kolay oldu'' diye konuştu.

''DÖNÜŞÜMÜN DAHA KOLAY OLMASI İÇİN BU KARAR ALINDI''

Ayrılığın geçici olduğunu ima eden sözler kullanan Denizli, ''Dönüşümün daha kuvvetli ve faydalı olabilmesi için böyle bir kararı bugünden itibaren uygulamaya koyduk'' dedi.

Mustafa Denizli, Başkan ve yönetim kurulunun teknik direktör konusunda birkaç gün kaybettiğine dikkati çekerek, ''Bu kararı aldıktan sonra hemen takımın başına bir teknik adamı nerede olursa olsun, Beşiktaş'ın değerlerine eşdeğer verileri taşıyan bir teknik adamın, kulübümüzün başına getirilmesi başta benim dileğimdir. Başa gelecek teknik adama arzu duyarsa iki yıllık raporumuzu sunacağız. Beşiktaş gelecek sezonun programını ilk yapan kulüptür. Önümüzdeki yılın programı şekillenmiştir. 3-6-8 Temmuz tarihlerinde üç hazırlık maçı oynayacaktır'' diye konuştu.

Basın toplantısında son derece üzüntülü olduğu gözlenen Mustafa Denizli, basın mensuplarına da veda etti.

Toplantının ardından yöneticiler Mustafa Denizli'yi uğurladı. Tecrübeli teknik adam futbol komitesi üyeleri Serdal Adalı ve Cengiz Zülfükaroğlu ile birlikte kulüp binasından ayrıldı.

DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA