Aynı tas aynı hamam

Salı 08.06.2010

"5 aydır yeni yönetimi izliyoruz. Demirören'de değişiklik yok Bundan sonra düzelmesini beklemek de hayalperestlik olur..."

Beşiktaş'ta ocak ayında yapılan kongrede başkanlığa aday oldu. Camianın "Yeter Demirören yeter" dediği bir ortamda bir dönemde "Beşiktaş'ta değişim" dedi. Ancak kongre üyeleri rakip listeyi tercih etti. O günden bu yana sessizliğini koruyan Murat Aksu, FOTOMAÇ'a konuştu. İşte Aksu'nun çarpıcı açıklamaları: 5 aydır yeni yönetimi yakından izliyoruz. Yıldırım beyde bir değişiklik göremedik ki zaten bizim için süpriz olmadı. Demirören'in, seçim öncesi verdiği sözlerin hiçbiri henüz hayata geçmedi.

BİLDİKLERİ YÖNTEMLE...
Bundan sonra da hayata geçeceğini düşünmek hayalperestlik olacaktır. İsimler değişti ancak Demirören yönetiminin anlayışı değişmedi. Futbol direktörlüğüne Metin Tekin'in getirileceği söylendi ama tam aksine futbol komitesi kuruldu. Yine parayı veren futbol yönetiminin başına getirildi. Kurumsal yapılanma sözü verildi. A.Ş. genel müdürü ataması dışında bir gelişme olmadı onu da ikinci ayı dolmadan görevden aldılar. Hâlâ bildikleri yöntemle kulübü yönetmeye çalışıyorlar.

UTANILACAK BİR DURUM
Profesyonelleşme yerine yönetim kurulu üyelerinin direk icraatın içinde olduğu çarpık yapılanmayla devam ediyorlar. "Ben gelişmeleri gazetelerden öğrendim" diyen ikinci başkanın demecini duymadınız mı? Bir yabancı futbolcunun aylık maaşı kadar bütçesi olan jimnastik şubesinin giderleri azaltılacağı konuşuluyor, bu utanılacak bir durumdur. Kemer sıkacaksanız önce futbol takımında şişirilmiş bütçelerden başlamalısınız, deplasmanlara kaldırılan uçaklardan, maaşları inanılmaz boyutlara gelenlerden başlamalısınız.

YÜZLEŞECEKLER...
Yönetimin içinden olağanüstü kongre kararı aldırmak isteyenler olduğu duyumları alıyoruz. Bu çok vahim. Önce işgal ettikleri makamların hakkını vererek, söz verdikleri gibi Beşiktaş'ı düzlüğe çıkaracaklar. Bunun için o koltuklara oturdular, işlerini yapsınlar. Bu iş çocuk oyuncağı değil. Küstüm oynamıyorum veya topumu alıp gidiyorum diyemezsiniz. Yaptıklarınızla yüzleşmelisiniz.


HESABINI VERECEKLER
Seçim sırasında benim adım üzerinden siyaset yapanlar ve kongre üyelerini manipule edenler oldu. Onları affetmem mümkün değil. Bazıları da kendi çıkarları için ikiyüzlü bir şekilde bana set çekmeye çalıştı ki şimdi heyetlerde veya yönetimin içinde yer alıyorlar. Ben yola çıkarken birçok arkadaş, 'Gruplara taviz verelim. Yönetime 4-5 grupçu kişi alsak, ekstra bin oy yapar ve seçimi kesin kazanırız. Ortadaki oylara güvenilmez' dedi. Buna kesinlikle karşı çıktım. Beşiktaş'ın yöneticilik koltuğu pazarlık konusu yapılmayacak kadar değerlidir. Şimdiye kadar gruplara taviz vererek oluşturulan yönetimlerin işe yaramadığını gördük. Koltuk pazarlığı yapanlar Beşiktaş'a en büyük kötülüğü yaptılar ve er geç bir gün bunun hesabını verecekler.

HALA YANLIŞI GÖRMÜYOR
Kulübün maddi kaynakları tüketildi. Bu yüzden artık kimse kahramanlığa veya tribüne oynamaya soyunamıyor. 2 ay içinde 20 milyon dolar para bulunup ödenmesi gerekiyor. Geçen yıl çifte şampiyon olan takıma 90 trilyon ek maliyet getirdiler. Sonuç ortada. Ama hâlâ yanlışı göremiyorlar.

Faaliyet zararı 6'ya katlandı
İstişare Heyetleri güzel fikir ancak bunu icraata nasıl geçirecekler bilemiyorum. Örneğin Finans İstişare Kurulu acaba Beşiktaş A.Ş'nin sadece 3 aylık olan seçim döneminde faaliyet zararının 6'ya katlanarak 4 milyon TL'den 24 Milyon TL'ye çıkmasının nedenlerini araştırıp çözüm önermiş midir?

Mazeret gösterildi
Başkan Yıldırım Demirören, diğer teknik direktörlere de her zaman yaptığını yaptı ve Beşiktaş'a hiç yakışmayan bir şekilde Mustafa Denizli ile yolları ayırdı. Mustafa hoca hepimizin sevdiği ve değer verdiği bir isim. Biri yılı aşkın süredir rahatsızlıkları olduğunu biliyoruz. Yani rahatsızlığı yeni bir durum değil. Sözleşme yenilerken de durumu biliniyordu. Hastalığı mazeret gösterildi. Yönetim risk almak istemedi.

Resmen ihanettir
Her branşta, her sezon şampiyon olunması mümkün değil, bu sporun doğasına aykırı. Önemli olan şampiyonluğa oynayan, sürdürülebilir bir sportif yapı oluşturmak. O yüzden bu sezon Beşiktaş şampiyon olmadı diye mevcut yönetimi suçlamak yanlış olur. Ancak bunda yönetimin, teknik kadro ve futbolcuların hiç kuşkusuz payı vardır. Bu sportif yönetimi kurmamak ve hâlâ bunun için bir çaba göstermemek Beşiktaş'a ve Türk sporuna en büyük ihanettir.

Yönetim zaafiyeti
Gençlerinize sahip çıkamazsanız gittiği takımlarda performans gösterememiş, hep düşüşte olan Quaresma'yı nasıl yöneteceksiniz?

Batuhan ve Serdar Beşiktaş'ın kendi değerleri. Yeterli performansı gösteremediler. Çünkü gerekli şansı bulamadılar, manevi destek verilmedi. Altyapıdan oyuncu çıkaramıyorsanız, sürekli transfer yapmak zorunda kalır, milyonlarca dolar harcarsınız. Demek ki Demirören yönetimi, bu sistemi tercih ediyor. Siz gençlerinize sahip çıkamazsanız; gittiği takımlarda performans gösterememiş, hep düşüşte olan Quaresma'yı alıp nasıl yöneteceksiniz. Önce evlatlarınızdan verim alın. Sporcularınızın parasını ödeyin ki dengeler de bozulmasın.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN