6 ileri 1 geri Q7

Çarşamba 30.06.2010

Uyum sağladı mı, ilişkileri sıcak mı, kaprisli mi, performansı nasıl? Çok mu merak ediyorsunuz, işte karşınızda Beşiktaşlı Quaresma

Sevgili Beşiktaşlılar, biliyorum Quaresma'yı çok merak ediyorsunuz... Beşiktaş acaba hangi Quaresma'yı aldı, İnter ya da Chelse'dekini mi yoksa Porto'dakini mi? Takıma uyum sağladı mı, arkadaşlarıyla ilişkileri nasıl? Havasından geçilmeyen bir yıldız mı yoksa uyumlu bir profesyonel mi? Antrenmanlardaki performansları nasıl? Bu analizimiz, sorularınızın büyük bir bölümüne cevap olacaktır diye düşünüyorum. Öyleyse sözü uzatmayıp konuya girelim...

NASIL ÇAKTIM AMA!
Portekizli oyuncunun takıma uyum sağlamak için çok gayretli olduğu gözlerden kaçmıyor. Hırsıyla dikkat çeken, yorucu temponun ardından atılan deparları hep önde bitiren Portekizli, ikinci günden itibaren toplu çalışmalarda ise kırk yıllık Beşiktaşlı gibi oynamaya başladı. Öylesine ki attığı şık gollerin ardından karşı takımda oynayan arkadaşlarına "Nasıl çaktım!" anlamında el-kol hareketleri yapıp şakalaşırken, hem ortamı benimsediğini, hem de takım tarafından sevgiyle kucaklandığını da ortaya koyuyordu.

GERÇEK PROFESYONEL
Tecrübeli oyuncularla bizzat yaptığım görüşmelerden de Quaresma'nın takım içindeki davranışlarından övgüyle bahsettiklerine defalarca şahit oldum. Özellikle de Nihat'ın "Quaresma havaalanında binlerce insan tarafından karşılanmış ve imza törenini de 20 bin kişi takip etmişti. Bu birçok insanı farklı havalara sokabilirdi ama Quaresma'da böyle bir kibir yok. İnanılmaz uyumlu, mütevazı ve takım oyuncusu. Bırakın büyükleri, çocuk önüne geçse durup imza veriyor" sözüne.

YETENEK ABİDESİ
Saha içinde de her şey yolunda. Antrenmanları izlerken yaptığı her hareketten ayrı bir keyif alıyoruz. Füze gibi şutları göğsünde eriten ve topu adeta oraya yapıştıran, her iki ayağının iç ve dışlarıyla en zor pozisyonlarda kaleyi yoklayan, karşı karşıya kaldığı pozisyonlarda ise kaleciyi ters ayakta yakalama hesabıyla genellikle kapalı köşeleri hedef alan bir yetenek abidesi... Üç kişinin arasından topu tereyağından kıl çeker gibi çıkarıyor. Aşırtma vuruşları, sert şutları, araya kaçışları ve araya pas atışları mükemmel.

EKSİĞİ OLMAZ MI!
Başkan Yıldırım Demirören "Yüzyılın transferi" diyerek lanse etmişti Ricardo Quaresma'yı. Diyeceksiniz ki hiç eksik ya da arızalı tarafı yok mu? Olmaz olur mu var elbette. Sürekli rakip kaleyi düşünüyor ve kırk yılda bir kendi yarı sahasına dönüyor. Bu nedenle Q7: 6 ileri 1 geri diyorum... Savunma yönü yok ama varsın olmasın. Bunu ben söylemiyorum yılların tecrübeli kaptanı İbrahim Üzülmez söylüyor: "O önde gerekeni yapsın, ben arkayı onun yerine de kollarım."

SANTRFOR GEREKLİ
Uzun sözün kısası, arkadaşları ona ayak uydurmaları halinde her şeyin daha iyi olacağını düşünüyorlar. Beşiktaş yeni sezonda her iki kanattan etkili bindirmeler yapacaktır buna şüphe yok, ancak bu bindirmelerin skora yansıması için sırtı kaleye dönük de oynayabilen bir santrfor alması gerek. Bu durumda Quaresma'nın etkinliği bir kat daha artar. Portekizli hem çabuk, hem de kısa mesafede patlaması var. Ön taraf, böyle bir oyuncuya göre hazırlanmalı.


Yükleniyor
BİZE ULAŞIN