Web Sürümüne Geç

Kalmaya geldim!

Pazar 21.11.2010

Marca'ya konuşan İspanyol yıldız, "İki yıllık anlaşmam var ama daha fazla kalmak istiyorum. Çünkü kendimi evimde hissediyorum" dedi

Siyah-beyazlı ekibin İspanyol yıldızı Guti Hernandez, MARCA gazetesine konuştu. Türkiye'de kendisini çok iyi hissettiğini belirten 34 yaşındaki oyuncu, "Burada bana gösterilen ilgiden inanılmaz mutluyum. Beşiktaş ile iki yıllık sözleşme yaptım. Ama daha fazla süre takımda kalmak isterim. Formumdan memnunum, İstanbul'da ve takımda mutluyum. O yüzden burada daha fazla kalmak istiyorum" ifadesini kullandı. Guti, Türkiye'ye gelmesinde takımın başında teknik direktör Bernd Schuster'in bulunmasının önemli bir etken olduğunun altını çizdi.

Radikal bir karardı
Kişisel olarak kendisini muhteşem hissettiğini, ancak Beşiktaş'ın daha iyi durumda olmasını istediğini ifade eden Guti, "Sezon başından bu yana birçok sakatlık yaşadık, ama krizi atlatmamız lazım. İspanya'da 15 yıl yaşayıp, sürekli Real Madrid formasını giydikten sonra Türkiye'ye gitmek benim açımdan son derece radikal bir değişiklikti. Ama gerek Beşiktaş başkanı, gerekse takım arkadaşlarımdan çok güçlü bir destek aldım. Kendimi adeta evimde hissediyorum" şeklinde konuştu.

Türkiye'yi yanlış tanıyorlar
İspanyol oyuncu kendisine yöneltilen "Türkiye'ye alıştın mı?" sorusuna, "Evet... Türkiye ile ilgili Avrupa'da son derece yanlış bir imaj var. İstanbul'un son derece Avrupai bir şehir olduğunu söylemeliyim. Diğer şehirlerden modernlik açısından bir farkı yok. Türkler'in dini farklı ve kendilerine göre farklı adetleri var. Ama Avrupa insanının düşündüğü kadar bizden farklı değiller" ifadesini kullandı.

Agresif futbol oynanıyor
Türkçe'nin çok zor bir dil olduğunu da kaydeden Beşiktaşlı futbolcu, "Sadece sahada iletişim kurmak için bazı kelimeleri öğrenebildim. Gerçekten Türkçe çok zor bir dil ve öğrenmesi bana pek kolay gelmiyor. Ama takımda genelde İngilizce konuştuğumuz için bu açıdan sıkıntı yaşamıyorum" değerlendirmesinde bulundu. Türk futbolu hakkında değerlendirmede de bulunan Guti şunları söyledi: "Türk futbolunun seviyesi iyi ve yüksek. Agresif, fiziksel bir futbol oynanıyor. Kaliteye her zaman büyük önem veriliyor. Benim buraya gelmemi tercih etmem de, onlar açısından son derece önemli. Ayrıca Beşiktaş'a bir şeyler katmak ve şampiyonluk yaşatmak için geldiğimi de herkes biliyor. Hayatımda farklı hedeflere koşmak beni son derece mutlu ediyor. Bu nedenle Beşiktaş'ın şampiyonluğu da benim için son derece önemli."

Madrid'den iyi olmalıyım
Türkiye'ye geldiği günden bu yana Türk insanının kendisine son derece nazik ve iyi davrandığını bildiren İspanyol futbolcu, "Sahada yaptıklarımı görüp karşılığını en iyi şekilde veriyorlar. Ambians çok güzel. Real Madrid gibi çok önemli bir kulüpten gelmeme karşın, Beşiktaş'ta oradaki performansımdan çok daha iyi performans göstermem gerektiğini biliyorum. Burada herkes benim mutlu olmam için çabalıyor. Dışarı çıktığımda sokakta insanlar büyük yakınlık gösteriyor. Bu durum beni pozitif yönde motive ediyor" dedi.

Taraftarlar inanılmaz!
Türkiye'de futbolun yaşam biçimi olduğunu anlatan tecrübeli orta saha oyuncusu, "Futbol ve futbolcular Türk insanı için çok farklı. Oyuncular herkesin idolü. İnsanların kulüplerine bağlılıkları inanılmaz. Her maç kazanın ya da kaybedin, stat ağzına kadar dolu ve taraftar olağanüstü bir destek veriyor. Özellikle de Beşiktaş taraftarı çok farklı. Burada bana o kadar iyi davranılıyor ki, bu yüzden Madrid'den ayrıldığıma hiç pişman değilim. Dünyanın en iyi taraftarlarından biri Beşiktaş taraftarı" diye konuştu.

Mourinho farklı
Marca gazetesinin rjportajını birinci sayfadan verdiği Guti, R. Madrid'in hocası Mourinho için, "Onunla çalışmak isterdim. Radikal değişiklikler yaptı, herkesle iyi anlaşıyor. Söyleyeceğini 'pat' diye söylüyor, bu da birilerini rahatsız ediyor" yorumunu yaptı.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN