Schuster Hagi'yi 1960 model futbolla yendi

Salı 30.11.2010
SORU- Yılın son derbisinde Beşiktaş, G.Saray'ı Ali Sami Yen'de 2-1 mağlup etti. Bu sonuçta teknik adamların rolü neydi sizce?

HAKKI YALÇIN- Schuster, derbide haddini bilen bir teknik adam görüntüsü çizdi. Bu maç onun elindeki silahları da, rakibe göre en iyi biçimde kullandığı bir maç oldu. Sağlam savundu, az gitti uz gitti. Hagi, Galatasaray'ın bu hale gelmesinde en masum adamlardan biriyse de, derbi maçında etkisiz bir seyirci gibiydi. İki maçtır, sahadan alındığı için kahrolan bir Elano varsa, böyle bir adamı 90 dakika sahada tutmak gerekirdi. Modeli kaç olursa olsun, derbinin sonucunu Schuster belirlemiştir.

TURGAY DEMİR- Bu derbi galibiyeti Schuster'i aklamaya yetmez, Hagi'yi de batırmak için bir sebep değildir. Çünkü teknik adamlardan çok futbolcuların ruh halleri derbinin kaderini belirledi. Schuster'in tek zekice hareketi savunmayı geri çekmesi ve Pino'yu etkisiz eleman durumuna düşürmesiydi.
G.Saray'ın bütün planları bunun üzerine olduğu için böylece derbinin kaderi değişti. Ama ilk 45'te 1960'ların futbolunu oynayan, ikinci yarıda 10 yıl, 20 yıl ileri giden Beşiktaş haftaya Bursa maçında tekrar eskiye dönebilir. Yani bir maça bakıp Schuster'i övmek ve kalitesiz bir kadroyla imkansızlıklar içinde boğuşan Hagi'yi yermek çok mantıklı değil.

HAKAN KARADERE- Aynen katılıyorum. Bir maçta Schuster'i alkışlamaya gerek yok. Schuster olduğu gibi takımını sahaya çıkardı. Hagi ile ilgili bir sürü yorum yapıldı. İşte 'Baros sağlamsa onunla başlar mıydı?', 'Sabri ile sağ bekte başlayıp hızlı bir sağ bekle daha mı verimli olurdu' gibi yorumlar yapıldı ama ben asıl Hagi'nin ikinci yarıda yaptığı değişiklikleri yadırgadım. Servet'i çıkarıp Cana'yı geri dörtlüye çekerek hem Guti'nin hem de Nobre'nin işini kolaylaştırdı. Ama Hagi'nin elindeki imkanlar belli. Çok fazla alternatifi yok. Güzel bir derbi değildi. Beşiktaş 1960'ların futbolunu özellikle ilk 60 dakika ortaya koyarak sonuca gitti. Son 30 dakikadaki Beşiktaş'ın rahatlamasının nedeni de Galatasaray'ın risk almaya başlamasıyla takım savunmasını zayıflatmasından kaynaklandı.

F.Bahçe sağlık merkezi kurmalı
SORU- F.Bahçe kazandı ama yine ilk yarıda iyi, ikinci yarıda etkisizdi. Bu sıkıntı neden giderilemiyor?
SELÇUK YULA- İlk devre maç skorları itibariyle açık ara önde olan F.Bahçe ikinci yarılardaki başarısız oyunu ve kaybedilen puanlarla lideri altı puan geriden seyrediyor. Burada bir sorun olduğu ortada.
Kalan 3 hafta içinde böyle ciddi bir soruna çare bulmanın zor olduğunu biliyorum. F.Bahçe bir şekilde bu maçlardan 9 puan çıkartıp devre arasına kafası rahat girmeli. Aykut hoca da devre arasında tüm futbol bilgi ve birikimini bu konu üzerinde yoğunlaştırıp mutlaka o soruna çare bulmalı. Bu olayı, "Fizik kondisyon eksik" diye geçiştiremeyiz. Ben kondisyonun eksik olduğuna inanmıyorum. Bunun nedeni mental.

HAKKI YALÇIN- Fenerbahçe kazanıyor ama hep soru işaretleri bırakıyor ardında.
Maçın ikinci yarıları eziyet dakikaları. Alex'i oyundan almakla, tutmayan bir maya varsa, orada teknik patronluk inadı vardır. Belli ki kondisyon eksikliği de var. Ama her şeyin sebebi teknik adam.

Takımın direnci zayıf
HAKAN KARADERE- Genel olarak Fenerbahçe'nin direncinin zayıf olduğunu düşünüyorum.
Hem mental anlamda, hem hocanın sevk ve idaresi anlamında. Bu takımın daha dirençli olması gerekiyor. Bunu da şöyle örnekliyorum: Fenerbahçe direnç göstermesi gereken her maçta puan kaybetti, hatta maçı da kaybetti. Beşiktaş, Bursa, Galatasaray, Kayseri, Trabzon, Antep maçları. Bunların hepsinde oyunun belli bölümlerinde gayet iyi oynamasına rağmen... Fenerbahçe'nin kesinlikle profesyonel bir sağlık merkezi kurması lazım. Beslenmesiyle, hocasıyla, psikoloğuyla, kondisyoneriyle...
Ve bu oluşum her gelen hocayla değişmemeli. 12 yaşındaki bir çocuğu da bu merkezin alıp A takıma kadar getirmesi lazım. Aziz Yıldırım'ın yerinde olsam bastırırım parayı ve en iyisinden böyle bir merkez kurarım.

TURGAY DEMİR- Aynen katılıyorum. Bizim memleket ıvır zıvır konuları konuşmaktan bu tür işleri başaramıyor.

JAJA'NIN IŞIĞI BAŞKA

SORU- Trabzon zorlu Gaziantep deplasmanında kazanıp liderliğini sürdürdü. Bordo-mavili ekipte ilk geldiği günlerde çok eleştirilen Jaja şimdi harikalar yaratıyor. Bu futbolcu için ne diyeceksiniz?

HAKKI YALÇIN- Jaja kaliteli bir futbolcu. Adam eksiltme konusunda çok etkili. Harika bir sol ayak. Kazanan takımda Jaja'nın ışığı başka. Ama takım puan kaybederken Jaja'ya bakıyorum da diğerlerine benziyor. Galiba onun en önemli sorunu bu. Bayrak açma huyu yok.

SELÇUK YULA- İlk geldiğinde eleştirildi ama hazır değildi. Ukrayna'da kadro dışı kalmıştı, antrenmansızdı. Sadece kumaşının iyi olduğu görülüyordu. Ama çoğunluğun "Kim yaptı bu transferi" dediği günlerde Hiddink, Trabzon'da bir maçı seyrettikten sonra "Jaja'yı Türk yapın, milli takıma alayım" demişti. İşte o Jaja bu Jaja. Trabzon'un bu seneki en büyük kazançlarından biri. Tabii ki Serkan'ı da Şenol Güneş'in kazandırdığı Burak, Umut ve Engin'i de değerlendirmeye almak lazım.

Birbirlerini tamamlıyorlar

TURGAY DEMİR- Beşiktaş, Fatih Tekke'yi Trabzonspor'a versin Jaja'yı alsın. Üstüne de parasını versin.
Trabzonspor'un kalecisi çok iyi değil ama istikrar önemli. Oynaya oynaya Onur kalede başarıyı yakaladı. Yıldız diye bakmayın, takım ortalaması önemli. Trabzonspor'da da şimdi Umut'un eksiği var, Jaja'nın eksiği var. Ama Umut'un koşusuyla tamamladığını Jaja şutu ile tamamlıyor. Beşiktaş'da da hiçbiri tam değildi; Metin-Ali-Feyyaz'ın! Metin'in sürati vardı, Ali'nin fiziği vardı, Feyyaz'ın tekniği vardı.

Hakemler bize küfrederdi
SORU- Gökhan Gönül, Halis Özkahya'yı eleştirerek "Hakem bize hakaret etti" dedi. Sizce hakem-futbolcu diyaloğunda çözülmesi gereken sorunlar var mı?

TURGAY DEMİR- Halis Özkahya "Lan dediğimi kanıtlasınlar lisansımı yırtarım" diyerek kendini kurtaramaz. Çünkü nasıl rüşvetin belgesi olmazsa, iki kişi arasındaki küfrün de belgesi olmaz. Futbolcular sahaya ses kayıt cihazıyla çıkmıyor, nasıl kanıtlayacak? Halis hoca kıvırıyor.

HAKKI YALÇIN- Hakem dediğin adam olacak, zarif olacak ve adaletli olacak. Futbolcuya düdüğüyle ve kaba diliyle değil, duruşuyla hükmedecek. İki takımın futbolcuları da Halis Özkahya'nın tavrından ve konuşma dilinden şikayetçiyse, MHK kırmızı kartını Halis beye çıkarsın. Biraz da biz görelim adaleti.

HAKAN KARADERE- Belki Halis Özkahya'nın futbolculara karşı böyle bir tavrı olabilir, o stres içinde. Ama genel olarak bütün futbolcularımızın hakeme itiraz şeklini oturup düşünmeleri lazım. Burada yaptıklarını hangi Avrupa maçında yapabiliyorlar, bir düşünsünler.

SELÇUK YULA- Bizim dönemimizde bize küfür eden hakemler de vardı, bizim de çok üstüne gittiğimiz hakemler vardı, sahada didiştiğimiz rakip meslektaşlarımız da vardı. Ama hakem son düdüğü çaldığı zaman sahadan kol kola çıkardık. Futbolcuların hakemi şikayet etmesi doğru değil. Sahada olan sahada kalır, biz öyle öğrendik.

BİR HAFTA 5 ATIYOR BİR HAFTA 5 YİYOR!
SELÇUK YULA- Ülkemizde futbol üzerine yorum yapmak o kadar zor ki. İstikrarsızlık had safhada. Bir hafta önce Sivas'tan 5 gol yiyen Kardemir Karabük bir hafta sonra A.Gücü'ne 5 gol birden atıyor. Şimdi bu hafta F.Bahçe karşısında ne yapar? Nereden bileyim! Yalnız bir Emenike gerçeği var. Türkiye'de onu tam anlamıyla tutacak bir stoper yok. F.Bahçe hafta sonunda ona mutlaka önlem almalı. Ama gene de Kadıköy'de F.Bahçe daima favoridir. Üç puanı alır.


DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA