Web Sürümüne Geç

  "Melo'ya verilen ceza az"

  25 Kasım 2011, Cuma Güncelleme: 17:17

  Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Metin Keçeli, siyah-beyazlı ekibin Galatasaray ile yaptığı derbide çıkan olaylar nedeniyle verilen 1 maç saha kapatma ve 235 bin lira para cezasının normal kabul edilmesi halinde, seyircileri tahrik ettiği öne sürülen sarı-kırmızılı takımdan Felipe Melo'ya verilen 1 maçlık men cezasının hafif kaldığını söyledi.

  Metin Keçeli, siyah-beyazlı kulübün lisanslı ürünlerinin satıldığı Kartal Yuvası mağazasının Forum İstanbul Alışveriş Merkezi'ndeki şubesinin açılışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

  Keçeli, Beşiktaş ile ''ırkçılık'' sözcüğünün yan yana anılmasının dahi doğru olmayacağını belirterek, ''Yakın geçmişte Ferdinand'a, Nouma'ya sevgisini yaşamış bir taraftar topluluğuyuz. Biz 'Arap' lakaplı ünlüleriyle meşhuruzdur. Böyle bir şey Beşiktaş için sadece şaka olarak kabul edilebilir. Bunu ciddiye alan kurumlar bize ceza vermişler. Son maçta olan cezalar biraz bazı seyircilerimizin dikkatsizliğinden meydana gelmiştir. Futbolun sıkıntılı döneminin aşılmasına basın, yönetici, futbolcu ve tabii ki de taraftar yardımcı olmalıdır. Taraftarımızdan sahaya yabancı madde atılmamasını, ceza almayı gerektirecek durumlara neden olmamalarını istemek en doğal hakkımızdır'' dedi.

  Türk futbolunda yaz aylarında ''devrimler'' olduğunu ve bundan çok kişinin canının yandığını kaydeden Metin Keçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Artık ne basın, ne yönetici, ne futbolcu, ne de taraftar bundan sonra eskiye döner. Dönmemeleri gerekir. Ben bir yönetici olarak açıklamalarımı bilerek yapmalıyım. Oyuncu saha içindeki davranışlarını bilerek yapmalı. Taraftarı kışkırtmak, onları tahrik etmek gibi bir eylem içindeki futbolcu, bunun karşılığında ceza almalıdır. Taraftar sahaya yabancı madde atılmayacağını, spora yakışmayacak tezahüratlar yapılamayacağını bilmeli ve böyle davranmalıdır. Futbolu içine düştüğü kaostan kurtarmak için, el birliğiyle, Türkiye'nin her yerinde, hangi kulüpten olursa olsun herkesin desteğine ihtiyacımız olduğu bir dönemdeyiz.''

  Beşiktaş taraftarlarının verdiği sosyal mesajlarla örnek bir taraftar topluluğu olduğunu kaydeden Metin Keçeli, siyah-beyazlı taraftarların statlarda yaşanan olumsuz olaylar konusunda da örnek davranışlar sergileyeceğine inandığını ifade etti.

  Keçeli, verilen cezalara ilişkin ise, ''Bize verilen ceza, 1 maç saha kapatma ve 235 bin lira para cezası. Tüm olayları tahrik ettiğini, yarattığını gördüğümüz rakibimizin oyuncusunun istenmeyen, hoş olmayan davranışlarının cezası ise bu olmamalı. Cezalar caydırıcı olmalıdır. Bu futbolcunun yaptığı bu cezayı bir başka oyuncu yapamamalıdır. Cezadan ürkmelidir. Onun için bizim cezamız normal kabul edilirse, ona verilen ceza azdır'' şeklinde konuştu.

  Yasa değişikliği
  Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'u ve yapılan değişikliği desteklediğini dile getiren Keçeli, ''Hukuksal yanlışlık düzeltildi. Yasanın içeriği kaybolmadı. Şiddete, yanlış yönetimlere, şikeye 'Dur' diyen yasa aynen var. Hukuksal düzensizlik vardı, bu kaldırıldı'' dedi.

  Metin Keçeli, başta siyah-beyazlı kulübün yöneticisi Serdal Adalı, teknik direktör Tayfur Havutçu ve kulüp çalışanı Ahmet Ateş olmak üzere, şike suçundan cezaevinde tutulan herkesin aklanarak çıkmasını umduğunu dile getirerek, ''Başından beri suçsuzluğuna inandığım arkadaşlarımın saat saat çıkmasını bekliyoruz'' dedi.

  Soru üzerine, Futbol Federasyonu'nda kulüplere verilecek cezalardan küme düşmenin kaldırılması yönünde bir çalışmanın olduğu yönünde duyum almadığını ifade eden Keçeli, ''Öyle bir şey duymadım. Zannetmiyorum. Talimatlarda zaten eskiden bu yana cezalar vardı. Yine federasyon kendi talimatlarına göre uygulamalarını yapacaktır'' şeklinde konuştu.

  ''Tayfur Havutçu, çıkması halinde görevinin başına dönecek mi?'' şeklindeki soru üzerine Keçeli, ''Yarın Trabzonspor maçına gidiyoruz. Onu görelim. Tayfur Havutçu, Serdal Adalı ve Ahmet Ateş, bizim üç pırıl pırıl çalışanımız, görevlimiz, yöneticimiz. Onlar aramıza katılsın, bayramımızı yapalım, ondan sonra devam ederiz'' ifadelerini kullandı.

  Siyah-beyazlı yönetici Keçeli, Trabzonspor maçına ilişkin ise, ''Trabzonspor maçları 35 yıldır aynı ciddiyeti, aynı zorluğu korumaktadır. Ligin bu sene belki de en iyi futbolunu oynayan Trabzonspor'la çok zorlu bir deplasman maçına gidiyoruz. Bizim futbol takımımızın kadrosu belli. Buradan puan veya puanlarla döneceğine inancımız tam'' dedi.  Yükleniyor
  BİZE ULAŞIN