Demirören adaylığını açıkladı

Pazartesi 20.02.2012 12:18

Yıldırım Demirören, Beşiktaş yönetim kurulu üyelerine, TFF Başkanlığı için aday olacağını açıkladı. Demirören, "27 Şubat'taki olağanüstü genel kurula, 14 kulübümüzün tam desteğini alarak aday oluyorum" açıklamasını yaptı.

Demirören saat 16:15 itibariyle TFF'nin İstinye'deki Genel Merkezi'ne geldi ve yazılı olarak resmi başvurusunu yaptı. Başvurusunu yapan Demirören çıkışta kısa bir açıklama yaptı:

"TFF Başkanlığı için başvuruda bulunanan 19 adaydan biriyim. İçinde bulunduğumuz sıkıntıları çözme amacındayız. Güçlü bir yönetimle gelmek istiyoruz. Bu konuda da herkesten, her kulüpten destek bekliyoruz. Önemli olan bu süreçte tüm kulüplerin başkanı olarak görev yapmak. Bugünden itibaren çalışmaya başlıyorum."

Sabah saatlerinde Yönetim kurulu üyeleriyle Nevzat Demir Tesisleri'nde biraraya gelen Demirören, TFF başkanlığına aday olacağını açıkladı. Demirören ayrıca seçim süreci sona erene kadar Beşiktaş başkanlığından istifa etmeyeceğini bildirdi.

Konuyla ilgili olarak kulüp basın sözcüsü Mete Düren bir basın toplantısı düzenledi. İşte Düren'in açıklamaları:


Mete Düren, Beşiktaş'ın yürüyen bir sistemi olduğunu kaydederek, ''Başkanımız, yapacağı açıklamanın ardından, seçildiği takdirde, Beşiktaş Kulübü başkanlığından da istifa edeceğinin taahhüt de vermiş olacaktır. Bu hafta içinde yönetim kurulu olarak bir toplantı yaparak, ilerideki günlerde tarihini yeniden paylaşacağımız olağanüstü seçimli bir genel kurul için karar alacağız'' ifadelerini kullandı.

Beşiktaş olarak Demirören'in adaylığını sonuna kadar desteklediklerini kaydeden Düren, ''Türk futbolu için hayırlı olsun. Başkanımızın adaylığını sonuna kadar destekliyoruz. Sonuna kadar destek vermeye hazırız. Zor bir süreç olacağından, kendisinin uzlaştırıcı tavrına, tüm kulüplerin destek vereceğine ve Türk futbolunun düzlüğe çıkmasına vesile olacaklarına inanıyorum'' diye
konuştu.

''Demirören, başından beri tavrını değiştirmedi''
Düren, Yıldırım Demirören'in adaylığıyla ilgili bir soruya, ''Demirören bu konuda başından beri tavrını değiştirmedi. Başkan adayı olması kaçınılmaz bir hal aldı. Türk futbolunun şu anda içinde bulunduğu durumdan kurtulması için tüm kulüplere eşit mesafede durarak, sorunları algılamış ve kafasında çözüm üretmiş adaya ihtiyaç var. Tüm kulüpler de aynı görüşte olacaklar ve başkanın bu yaklaşımını takdir ederek onu seçecekler'' şeklinde konuştu.

Demirören'in TFF başkanı olmasıyla birlikte Beşiktaşlılıktan kopmasının söz konusu olmayacağını dile getiren Düren, ''Onun Beşiktaşlılığını ölçmeyiz. Federasyon başkanlığının tüm kulüplere eşit mesafede olması gerektiği de hepimizin kabul ettiği vasıf. Bunu başarıyla gerçekleştireceğini düşünüyorum'' dedi.

Demirören'in seçilememesi durumunda olağanüstü genel kurulda yeniden başkan adayı olup olmayacağı sorusuna Düren, ''Bu hafta içinde toplanarak, olağanüstü seçimli genel kurul toplantı kararını alacağız. O konu o zaman tartışılır'' yorumunu yaptı.

Düren, Beşiktaş tüzüğünde adaylık için bazı kriterlerin bulunduğunu anlatarak, bu kriterlere uyan bütün kongre üyelerine başkanlık yolunun açık olduğunu kaydetti.

''Camiamıza büyük görev düşüyor''

Beşiktaş'ın bu hafta Braga ile önemli UEFA AVrupa Ligi maçının bulunduğu, ardından da Galatasaray ile derbi maça çıkacağının hatırlatılıp, bu sürecin takımı nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine Düren, ''Camiamıza, Beşiktaş ailesine ve taraftara önemli bir görev düşüyor. Herkesin takımın arkasında durması ve desteğini esirgememesi lazım. Aile bir arada durursa başarı olur. Basketbol takımımız da önemli başarılara imza attı. Takımlarımızın etkilenmemesi için elimizden geleni yapıyoruz'' ifadelerini kullandı.

''İbra etmemek tehlikeli bir oyuncak haline geldi''
Beşiktaş Kulübü'nde hafta sonunda Mali Genel Kurul toplantısının olduğunun belirtilmesi üzerine Düren, şunları söyledi:

''Mali kongrede yönetimin görevleri var. Raporlarımızı sunacağız, raporlar tartışılacak. Bundan birkaç yıl evvel moda olurcasına ortaya atılan ve örneğine rastlanmamış ibra etmeme tehdidi, bir oyuncak haline getirilmiş durumda. Bu son derece yanlış ve yanlıştan öte kibarlık sınırlarının da dışında bir hadise. İbra etmemeyi mevcut yönetimi onaylamama ile eş değerde tutuyorlar. İbra etmemek, yönetimin gayri kanuni olduğunu ima etmeye gelebilir. Kongre üyeleri bu meseleyi mahkemeye taşırsa, mahkemeler de yönetimi haklı bulurlarsa, ibra edilemeyen yöneticilerin de dava açma hakları doğar. Bu çok önemli bir problem, kaotik duruma yönelmemesi için herkesin ciddi davranması gerekir. Bu çok tehlikeli bir oyuncak haline geldi. Bazı kongre üyeleri bunu şov malzemesi haline getiriyorlar. Yanlış, tehlikeli ve ahlaki değil.''

Başkana olan borç

Yıldırım Demirören'in kulübe borç vermesi ve ayrılmasının ardından durumun ne olacağıyla ilgili bir soruya Düren, ''Tüm kulüpler önemli ekonomik sorunlar yaşıyor. Ben kulüp başkanları içinde kendiliğinden borç veren başka bir başkan tanımıyorum. Herkesin teşekkür etmesi gerekirken, neden eleştiri sebebi olduğunu da anlayamıyorum. Bu, daha sonra gelecek yönetimle başkanımız arasında bir meseledir. Benim yorum getirmem doğru olmaz'' cevabını verdi.

Mete Düren, olağanüstü kongreye kadar yönetim kurulunun görevine devam edeceğini kaydederken, kendisinin başkan adayı olup olmayacağı sorusuna ''Hayır'' yanıtını verdi.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN