Kartal şeklinde stat!

Kartal şeklinde stat!
Cumartesi 24.03.2012 17:14

Beşiktaş Kulübü'nün yarın yapılacak olağanüstü seçimli genel kurulu öncesinde başkan adaylarından Bülent Deriş, seçilmeleri halinde İnönü Stadı'nın yenilenmesi projesini 18 ile 24 ay arasında tamamlayacaklarını kaydetti.

Bülent Deriş, yaptığı yazılı açıklamada, stadın yenilenmesi işini Yüksek Mimar ve Şehir Plancısı Prof. Dr. Zekai Görgülü başkanlığındaki komisyona vereceklerini belirtti. Stat kapasitesinin 36 bin ile 40 bin kişi arasında olmasını planladıklarını bildiren Deriş, şu ifadeleri kullandı:

''Beşiktaş'ın kurtarıcıya değil, başkana ihtiyacı var. Tüm adaylar mali tabloları inceleyerek aday oldu. Yarınlar adına bugünden mazeret üretmek Beşiktaşlılık duruşuna uygun değildir. 109 yıllık kulübümüzü çaresiz göstermeye hiç kimsenin hakkı yoktur ve bunu Beşiktaş camiası unutmayacaktır. Taraftarımıza konforlu bir stadyum armağan edeceğiz. Bunun için kulüp kasasından da tek kuruş para çıkmayacak. Tribün sponsorluğu sistemiyle stadyumun maliyetini karşılayacağız. Stat dörde bölünerek sponsor firmalara paylaştırılacak. Buradan beklenen muhtemel gelir de 16 milyon liradır. Finansman, tribünlere sponsor olan firmalar tarafından karşılanacak.''

Yenileme projesi sonrası İnönü Stadı'na üstten bakıldığında siyah-beyazlı kulübün sembollerinden ''kara kartalın'' görülebileceği bir görünüme kavuşturacaklarını kaydeden Deriş, şunları kaydetti:

''Fenerbahçe ve Galatasaray'ın yeni statlarından sonra Beşiktaşımızın bu konuda geride kalması asla düşünülemez. Bunun için kulübümüzün simgesi olan kartal figürünü stadyumumuzun mimarisine uyguladık. Koltuğundan, tuvaletine kadar her şey daha modern ve ihtiyaçlara uygun olarak yapılacak. Neredeyse kangren haline gelen İnönü Stadı'nın yenilenmesi ile ilgili proje 18 ile 24 ay arasında tamamlanacak. İnönü Stadı'nın kapasitesi projenin yasal sınırları içerisinde 36 bin ile 40 bin kişiye ulaştırılacak. 950 kişilik loca, yaklaşık 5 bin VIP koltuk ve 30 bin normal koltuk ile mütevazı ama çağdaş bir stadı taraftarımıza ve futbolumuza kazandıracağız. Stat yıkılıp yeniden yapılmak yerine parçalar halinde yenilenecek. Böylece gelir kaybına uğramadan İnönü Stadı'nı büyük ve modern bir yapı haline getireceğiz.''
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN