Web Sürümüne Geç

Beşiktaş'ta başkan seçiliyor...

Beşiktaş'ta başkan seçiliyor...
Pazar 25.03.2012 10:27

Beşiktaş Kulübü'nde, Yıldırım Demirören'in Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olmasıyla boşalan başkanlık koltuğu için Fikret Orman, Bülent Deriş ve Nazmi Koca yarışıyor. İstanbul Kongre Merkezi'ndeki Olağanüstü Seçimli Genel Kurul Toplantısı'nda oy verme süreci tamamlandı. Oyların sayımı sürüyor...

Yıldırım Demirören'in Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olmasının ardından olağanüstü seçimli genel kurul kararı alan Beşiktaş'ta, 33. başkan bugün belli oluyor.

İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu'nda gerçekleştirilen genel kurulda, aidatını yatıran 11 bin 611 üye, 24 sandıkta oy kullanabilecek. Saat 10.32 itibariyle üyeler oylarını kullanmaya başladı.

Oy verme işlemi saat 17.00'de bitecek. Üyeler, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak oylarını şeffaf oy sandıklarına atıyor. Saat 17.00'de oy verme işlemi tamamlandıktan sonra sayım işlemleri başlayacak ve çıkacak sonuca göre Beşiktaş Kulübü'nün 33. başkanı belli olacak.

Saat 12:00 itibariyle 1958 üye katıldı
İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya saat 12.00 itibariyle bin 958 üyenin katıldığı bildirildi.

Oy verme işleminin başladığının açıklanmasıyla birlikte kongre üyeleri adeta sandıklara hücum etti. Sandık önlerinde kuyruklar oluşurken, ilk 30 dakikada yaşanan yoğunluk giderek azaldı. Birçok üyenin oy kullanmasının ardından sandık önleri boşaldı.

Başkan adaylarından oyunu ilk kullanan isim ise Nazmi Koca oldu. Koca, 3 numaralı sandıkta oyunu kullandı.

Fikret Orman'a ilgi
Kongrede başkan adaylarından en çok ilgiyi Fikret Orman görüyor. Oylarını kullanmaya gelen üyelerin büyük bölümü özellikle başkan adayı Orman'a başarılar dilemek için birbiriyle adeta yarıştı. Fikret Orman, kongre üyeleriyle sık sık fotoğraf çektirdi.

Fikret Orman'ın eşi Sedef Orman da oy kullandı. Sedef Orman, oy kullandıktan sonra eşinin yanına gelirken, Fikret Orman, ''Umarım başkasına oy vermemişsindir'' diye espri yaptı. Sedef Orman da bu sözlere karşılık ''Belli olmaz'' şeklinde esprili bir karşılık verdi.

Bu arada, Fikret Orman'ın babası Abdülkadir Orman da oyunu kullandı. Öte yandan, Beşiktaş Koleji öğrencileri salona gelerek ellerindeki pankartlarla dostluk mesajı verdiler.

"Sportif başarı değil, mali başarı beklenmeli"
İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Beşiktaş Kulübü'nün olağanüstü seçimli genel kurul toplantısına gelip, 4 numaralı sandıkta oyunu kullanan Bilgili, Beşiktaş tarihinin en zor seçiminin yaşandığını bildirdi.

''Seçim açısından zor değil, çünkü neticesi az çok belli'' diyen Bilgili, ''Herhalde bu yönetim Beşiktaş tarihindeki en sıkıntılı ve en zor Beşiktaş'ı devralacak. Allah yardımcıları olsun. Tüm arkadaşlar bu sorumluluğun altına girerek bence büyük bir cesaret gösteriyor. Beşiktaş camiasının yeni yönetime çok büyük destek olması gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

Camiadaki bazı kişilerin seçime girmemelerini eleştiren Serdar Bilgili, ''Birçok kişi kaçtı, birçok kişi bu görevin altına girmedi. Yeni başkanı ve yönetimi zor günler bekliyor. Beşiktaş camiası olarak bizler de yanında olacağız'' dedi.

Bilgili, kendisinin isminin de başkan adayları içinde geçtiğinin belirtilmesi üzerine, ''Benim söz konusu değil. 2004 yılında bıraktığımda bu defteri kapattığımı söylemiştim'' şeklinde konuştu.

Mali durum
Beşiktaş'taki mali tabloyu nasıl değerlendirdiği sorusuna ise Serdar Bilgili, şöyle yanıt verdi:

''Çok kötü olarak değerlendiriyorum. Bilançolara bakarsanız, 350-400 milyon dolar civarında ciddi bir borç var. Bunu Beşiktaş'ın kaldırması çok kolay değil. Biz 2004'te 17 milyon dolar borçla bırakmıştık. 7-8 yıl içinde 300 küsur milyon dolarlık ek borçlanma olmuş. Bu yeni yönetimin çözmesi gereken bir durum. Önümüzdeki dönemde kimse başarı beklemesin, tamamen yönetime destek olarak kulübün ayakta durmasını, tekrar mali olarak kendi kendine yeten bir kulüp olmasını sağlamamız lazım. 2-3 yıl bu yönetimden sportif başarı değil, mali başarı beklenmeli.''

Arat: ''Başarılar diliyoruz''
Beşiktaş'ın eski başkan adayı ve yöneticisi Hasan Arat ise tüm başkan adaylarına başarılar diledi.

Arat, takdirin genel kurulda olduğunu belirterek, ''Genel kurul başkanını çıkaracaktır. Başkana her türlü desteği vereceğiz. Beşiktaş için hayırlı olsun'' dedi.

Başkan adaylığı için adının geçtiğinin belirtilmesi üzerine Arat, ''Başkan adaylığım olsun olmasın, burada var olacağız. Burası yuvamız. Burada bulunmak için başkan adayı olmamız gerekmez'' diye konuştu.

Hasan Arat, mali tabloyla ilgili olarak da, ''Sıkıntılı bir mali tablo var. Başkan ve yönetim kurulunun seçildikten sonra desteklenmesi lazım. Biz her türlü desteği vereceğiz. Son derece açık olmalılar. Mali tabloyu genel kurulda anlatmalılar'' ifadelerini kullandı.

Öte yandan, kongreye katılımın saat 14.00 itibariyle 3 bin 475 olduğu açıklandı.

4623 üye oy kullandı
İstanbul Kongre Merkezi'nde saat 10.32'de başlayan oy verme işlemi, saat 17.08 itibariyle sonlandırıldı. Daha sonra Kongre Divan Başkanı Uluç Gürkan'ın direktifiyle sandıkların sayımına başlandı. Kongreye oy kullanma hakkı bulunan 11 bin 611 üyenin 4 bin 623'ü katıldı.

İlk sandıkta Orman 53, Deriş 6, Koca da 4 oy aldı
İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu'nda gerçekleştirilen kongrede, açılan ilk sandık sonucunda başkan adaylarından Fikret Orman 53 oy alırken, Bülent Deriş'e 6, Nazmi Koca'ya ise 4 oy çıktı.

İkinci sandıkta Orman'a 193 oy çıktı
İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu'nda gerçekleştirilen kongrede, Fikret Orman ilk iki sandık sonucunda rakiplerine fark attı. İlk sandıkta 53 oy alan Orman'a ikinci sandıkta 193 oy çıktı.

Toplamda 246 oya ulaşan Fikret Orman, ilk sandıklardan itibaren fark yakaladı. Diğer başkan adaylarından Bülent Deriş iki sandık sonucunda 21 oya ulaşırken, Nazmi Koca ise 13 oy aldı.

Orman İlk dört sandıkta fark attı
İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu'nda gerçekleştirilen kongrede, Fikret Orman seçimi rahat bir şekilde götürüyor. Orman, diğer başkan adayları Bülent Deriş ve Nazmi Koca'ya ilk sandıktan itibaren fark attı.

Açılan 10 sandıkta Orman 1758, Deriş 137 ve Koca da 81 oy aldı

Şu ana dek açılan sandık sayısı ve adayların aldığı oylar ise şöyle:

Açılan Sandık...: 10
Kullanılan Oy...: 2004
Geçerli Oy......: 1976
Geçersiz Oy.....: 28
Fikret Orman....: 1758
Bülent Deriş....: 137
Nazmi Koca......: 81

Etiketler Beşiktaş
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN