"Yıldırım Demirören gidince..."

"Yıldırım Demirören gidince..."
Perşembe 29.03.2012 23:06

Beşiktaş'ın Portekizli teknik direktörü Carlos Carvalhal, kulüp başkanı ve yönetimin görevden ayrılmasının ardından doğan boşluktan yakınarak, "Başkan Yıldırım Demirören gidince, onun verdiği güven ortadan kayboldu" dedi.

Carvalhal, TRT Spor'a verdiği röportajında, maçlardan sonra yaptığı açıklamalarda bahane bulmadığını ifade ederek, ''Gerçekleri söyledim. Bir takvimimiz vardı ve bu gerçekten yıpratıcıydı. 5-6 hafta önce Beşiktaş 3 kulvarda mücadele ediyordu. Takım lidere daha yakın durumdaydı. Sonra takım kaybetmeye başladı. İyi oyuncular kötü oyuncu, iyi hoca kötü hoca oldu'' dedi.

Aslında 5 hafta öncesinden değişen bir şeyin olmadığını kaydeden Carvalhal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"5 hafta önce yönetim vardı, her şey tamamdı. Yıldırım Demirören gibi bir figür vardı. Bir sıkıntı olduğunda kendisine söylenince çözüleceğini bildiğimiz... Onun verdiği güven ortadan kayboldu. Yönetim olmayınca insanlar 'yarın ne olacağız?' kaygısı yaşadılar. Tabii son günlerde yeni yönetimin seçilmesi bize yeniden güven verdi. İnsanların figür anlamında karşılarında birinin olması düşünceleri pozitif anlamda değiştirdi."

Portekizli teknik adam, en son gerçek anlamda takımı geçen Kasım ayında çalıştırdığını kaydederek, "Bugüne kadar hep 3-4 günde bir maç yaptık. 2 hafta milli maç arası olduğunda 13 oyuncumuz milli takıma gitti. Tek yapabildiğimiz şey sakat oyuncuları iyileştirmekti" ifadesini kullandı.

"Bu sezon harika..."

Bu sezon ilk hedeflerinin play-off'a kalmak olduğunu anlatan Carvalhal, "Bunu başardık, geçen sezon Beşiktaş ligi 5. sırada bitirmişti, bu sezon daha iyi durumdayız. Avrupa Ligi'nde grupları lider bitirdik ve bu sezon Beşiktaş'ın daha önce Avrupa'da aldığı en iyi 2. dereceyi aldık. Bu, herkesin beklentilerinin de üstündeydi, diye düşünüyorum. Şimdi sorarsanız bana 'bu sezondan memnun musunuz?' diye. Sezon başından beri olan olaylara, kulübün genel durumu açısından bakıldığında iyi değildi, kütü de değil, harikaydı. Bu sezon bittiğinde bu daha iyi anlaşılacak" şeklinde konuştu.

"Birkaç tane teklif var"

Carvalhal, kendisine gelen birkaç teklif olduğunu dile getirerek, "Herkese teklif gelebilir fakat ben bunları hiçbir şekilde düşünmüyorum. Benim için bitmiş bir şey yok. Ben Beşiktaş Kulübü'ndeyim, kulübe hizmet etmek için buradayım. Bu nedenle de görevimin son dakikasına kadar burada hizmet edeceğim" dedi.

''Beşiktaş'ı hiçbir zaman basamak olarak görmedim, hizmet etmek için buradayım'' diyen Portekizli çalıştırıcı, "Ben bu ülkeyi çok seviyorum, burada yaşamayı, buradaki insanları çok seviyorum. Beşiktaşlı olmaktan çok mutluyum, Beşiktaş stadında sahaya çıkmak, Beşiktaş taraftarlarıyla birlikte o maçları yaşamak, benim için gerçekten çok büyük bir ayrıcalık" ifadelerini kullandı.

"Türk oyuncularla daha iyi anlaşıyorum diyebilirim"

Carvalhal, profesyonel olduğu için, hiçbir oyuncuya kendi ülkesinden diye ayrıcalık yapmayacağını söyledi.

Neredeyse bütün oyuncularla iyi ilişkilerinin olduğunu vurgulayan Carlos Carvalhal, "Aslında Türk oyuncularla daha iyi anlaşıyorum diyebilirim" diye konuştu.

Quaresma ile yaşananlar

Atletico Madrid ile oynanan Avrupa Ligi maçının devre rasında yaşanan olayla ve oyuncunun affedilme sürecinin sorulması üzerine Carvalhal, şunları söyledi:

"Orada kim olursa olsun aynı şekilde tepki görürdü. Disiplinsel bir karar almamız gerekiyordu. Verdiğim kararda herhangi bir yanlış yaptığımı düşünmedim. Takım için gereken neyse onu yaptım. Quaresma'nın yerinde başka bir oyuncu da olsaydı, yine aynı şekilde davranırdım. Kendisiyle maç sonunda konuşmadım. Konuşmama da gerek yoktu. Zaten ne yaptığını bildiği için ceza aldı. Sonra zaten benden özür diledi. Daha sonra takım arkadaşlarından özür diledi. Cezasını çekti. Takımın önünde benden özür dilediği için tekrar takıma dahil oldu."

"Fernandes beklentilerimi boşa çıkarmadı"

Carvalhal, performansı yükselen Fernandes'in beklentilerini boşa çıkartmadığını ifade etti.

"Fernandes, bizim kadromuzdaki diğer oyuncular gibi çok kaliteli ve ciddi bir teknik kapasiteye sahip. Özellikle beni şaşırtmadı, çünkü neler yapabileceğini biz biliyorduk'' diyen Carvalhal, ''Sadece bazı şeyleri geliştirmesi gerekiyordu, bazı negatif şeyleri pozitife çevirmeye ihtiyacı vardı. Fernandes çok sıkı çalışan bir oyuncu, benim beklentilerimi boşa çıkartmadı" şeklinde konuştu.

Carvalhal, Fernandes'i konuşurken diğer oyuncuları da unutmamak gerektiğini belirterek, "Cenk ilk kez milli takıma gitti. Necip, Mustafa Pektemek, Egemen bu oyuncuların hepsi milli formayı giydi. Sadece bir oyuncu değil, takımda çok fazla oyuncu gelişme gösteriyor. Bu da bizim işimizin parçası" ifadesini kullandı.

"Ayaklarımız yere basmalı"

"Play-off sisteminde şampiyonluk Beşiktaş için hayal mi?" sorusunu Carvalhal, şöyle cevapladı:

"Burada ayaklarımız yere basmalı. Kafamızı kaldırıp göğe değil biraz daha yere bakmalıyız. Her an her şey olabilir. Bunun için çabalayacağız. Biz kendi işimizi yapacağız. İlk yapmamız gereken maçı kazanmak. Galatasaray'ın bu hafta karşılaşacağı Orduspor kolay bir takım değil. Fenerbahçe bu hafta Trabzonspor ile oynayacak. Herhalde ikisi de kazanmaz. Ancak burada konuşmamız gereken onların değil kendi maçımız."

Carvalhal, "Türk halkına ya da taraftara iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?" sorusu üzerine de şöyle konuştu:

"Söyleyebileceğim bir şey var. Asıl yola giden noktaya birçok bağlantı vardır. Kazanma dinamiği dediğimiz olgu hep üzerine koyarak, onu inşa ederek ortaya çıkan bir durum. Bu takım çok iyi oynadığı zaman, istediği noktaya hızla koştuğu zaman, eğer takım mücadeleci ise, hoca da mücadeleci ise kişiler ve takımlar bir sonraki gün zaten içinde olan bu savaşma ve kazanma azmi ile kaybetmezler.

Bazen bazı faktörler bu gelişmeyi düşürür ya da arttırabilir. Ancak burada düzen devreye giriyor. Bu düzene de verebileceğimiz en iyi örnek ailevi düzen örneğidir. Belki ailede yaşanan bir sorun bu düzeni bozabilir. Biz en son dönemde böyle bir dönem geçirdik. Şimdi bir ailemiz var. Tabii ki yarın Beşiktaş'ın bütün problemi çözülecek diye bir durum yok. Çözülecek sorunlar için belki uzun bir zamana ihtiyaç var. Fakat bunlar çözülecek. Ancak şu an yanımızda biri var. Bu da bizim için çok önemli. Bu hiçbir şekilde oyuncuların ya da kişilerin azlığı ya da çokluğu ile ilgili bir durum değil. Aksine 4-4-2 yada 3-5-2 gibi şeylerle de ilgili değil. Bu bahsettiğim şeyler bunlardan çok daha önemli şeyler."

"Boluspor maçından sonra çok kızdım"

Kendisinin de bazen kızabildiğini belirten Carvalhal, "Özellikle Boluspor maçından sonra çok kızdım. Ben 11 yaşımdan beri futbolun içindeyim ve ilk defa bu kadar sinirlendiğimi ve üzüldüğümü hatırlıyorum. Size hayatla ilgili bir şey söyleyebilirim. Biz düşebiliriz. Ancak bizim istediğimiz kendi gücümüzü içimizde hissederek o güçle tekrar ayağa kalmak. Ve ilk olarak da liderin ayağa kalkıp tüm gücüyle içindeki gücü diğerlerine vermesi gerekir. Çoğu zaman bu kolay olmaz. Bolu maçından sonra bu hiç kolay olmadı. Ancak ertesi sabah kalktığınızda o enerjiyi içinizde tekrar yaşamanız gerekiyor. Ve bu enerjinin hepsini futbolculara tamamen geçirmeniz gerekiyor" şeklinde konuştu.
Etiketler Carlos Carvalhal
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN