"Asıl üzüntüm Avrupa'ya gidememek değil"

"Asıl üzüntüm Avrupa'ya gidememek değil"
Çarşamba 30.05.2012 19:53

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, UEFA'dan verilen cezayla ilgili olarak basın toplantısı düzenledi. Alınan cezaya CAS'a giderek itiraz edeceklerini belirten Orman, süreçle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Beşiktaş'ın aldığı cezayla ilgili olarak CAS'a başvuracaklarını ve itirazda bulunacaklarını söyleyen Fikret Orman, bu duruma önceki yönetimin hataları yüzünden gelindiğini belirtti.

Fikret Orman açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

"Türkiye'deki spor kamuoyunun da bildiği üzere her sene UEFA Kulüp Lisans Verme ve Mali fair play Yönetmeliği gereğince 31 Mart 2011 tarihi itibariyle kulüpler lisans almaktalar. Geçen sezon Beşiktaş kulübü 31.03.2011 tarihinde lisans başvurusu yapmış ve lisansını almıştır. Kulübümüzün almış olduğu bu lisansla ilgili olarak UEFA Disiplin Komitesi bir müfettişe bunu inceleme yetkisi vermiş ve bu müfettişin hazırladığı rapor nedeniyle de kulübümüz 1 Mayıs 2012 tarihinde bir davaya katıldı. Biz de bu davaya gereken önemi vererek kulübümüzü başkanlık düzeyinde savunduk. Beşiktaş gerçeğe aykırı beyan vermekle suçlandı. Biz Beşiktaş'ta görev değişikliği olduğunu ve kulübümüzün büyüklüğünü izah ettik. UEFA'da bizim iyi niyetimize dayanarak Avrupa kupalarına katılma hakkı tanıdı."

"AYNI MÜFETTİŞ KARARA İTİRAZ ETTİ"

Davayla alâkalı olarak savunmanın ardından Beşiktaş'ın sadece para cezası ve uyarı aldığını belirten Fikret Orman, aynı müfettişin karara itiraz ettiğini ve UEFA'dan men edilme cezasının da bunun ardından alındığını dile getirdi:

"Aynı müfettiş aldığımız cezaya itiraz etti. UEFA'da borç ile ilgili herhangi bir dosyamızın kalmadığını ve UEFA'nın Beşiktaş'a ceza vermesinin kendilerine bir getirisinin olmayacağını belirttik, onlar da bizim iyi yolda gittiğimizi, düzelme gösterdiğimizi belirttirler. Ancak geçmişi de yok sayamayacaklarını ve olanları gözardı edemeyeceklerini belirterek Beşiktaş'ımızı Avrupa kupalarından ihraç ettiklerini söylediler."

"ÜZÜNTÜMÜZÜN SEBEBİ AVRUPA'YA GİDEMEMEK DEĞİL"

Verilen ikinci ve ağır ceza konusunda Beşiktaş'ın Avrupa'da bulunamayacak olmasının Beşiktaş'ı maddi ve manevi olarak yaralayacağını dile getiren Fikret Orman "Böyle bir duruma düşmeyeceğimizi UEFA'ya belirttik. Bu durumdan dolayı çok üzüntülüyüm. Bu sezon şampiyon olan rakibimiz de geçen sezon Avrupa kupalarına katılamamıştı, bir şey de kaybettiğini düşünmüyorum. Biz Avrupa'ya gidemeyecek olmaktan değil, kulübümüzün bu duruma düştüğünü görmekten dolayı büyük üzüntü içerisindeyiz" diyerek duygularını ifade etti.

"BUNDAN SONRASI FARKLI OLACAK"

Bütün bu yaşananlar ve yaşanacak olan sıkıntıları göz önünde bulunduracaklarını ve buna göre kararlar alacaklarını söyleyen Orman ilerleyen zamanlarda Beşiktaş'ın nasıl bir yol izleyeceği hakkında şunları söyledi:

"Yönetim olarak radikal kararlar alacaktık. Bundan böyle daha radikal olacağız. Artık ses getirecek transferler yapmak yerine ayağımızı yorganımza göre uzatacağız. Biz Beşiktaş'ın başına şikayet etmeye değil çözüüm üretmeye geldik."

"EMİN ÖZTÜRK'Ü SUÇLU GÖSTERMEK YANLIŞ"

Daha önce Fenerbahçe'nin CAS davasıyla da ilgilenen Avukat Emin Öztürk hakkındaki eleştiri ve suçlamalara da değinen Orman "Emin Öztürk'le çalışıyor olmaktan memnunum. Bugün aleyhimize alınan karar ikili ilişkilerle alâkalı bir karar değildir. Emin Öztürk arkadaşımız ilk mahkemede de yanımızdaydı. Bu tarz kararlar bildiğiniz üzere dosyalar ve evraklar üzerinde sürdürülüyor. Yapılan bir hata varsa buna savunmaya geçerek değil eyleme geçerek müdahale etmek gerek. Bu durum, bir önceki dönem, yönetim ve kişilerle ile ilgili, o dönemin hatalarıyla ilgilidir.Avukat arkadaşımızı bu kararın suçlusu olarak bakmak çok yanlıştır ve kesinlikle adil olmaz."


"YILDIRIM DEMİRÖREN'İ KARLAMAK VEYA TEMİZE ÇIKARTMAK BENİM İŞİM DEĞİL""

Önceki yönetimde başkanlık yapan Yıldırım Demirören'le ilgili bir baısın mensubunun sorusunu yanıtlayan Orman "Yıldırım Demirören ile ilgili konuşacağım bir dönem veya konu yok. Yarın yönetim kurulu toplantımızı düzenleyeceğiz. Bu konuyu orada da konuşacağız elbette. Eski yönetim ile ilgili bir karar alınırsa açıklarız. Beşiktaş ile ilgili artık ne gerekiyorsa onu yapacağımızdan hiç kimsenin herhangi bir endişesi olmasın" dedi.

"TEKNİK DİREKTÖR BULMA SÜRECİ UZADI"

Tayfur Havutçu'yla yolların ayrılmasıyla ilgili olarak söz alan Fikret Orman "Takımımız bütçemiz doğrultusunda yönetilecek. Teknik direktör belirleme süreci UEFA'nın aldığı kararın ardından haliyle uzadı. Beşiktaş'ın bir daha aynı duruma düşmemesi için nasıl bir karar gerekiyorsa vereceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" sözleriyle uzayan teknik adam sürecini değerlendirdi.

"BEŞİKTAŞ HİSSELERİ % 9.05 DEĞER KAYBETTİ"

"UEFA'nın kararının ardından Beşiktaş'ın borsadaki hisselerinde yaklaşık % 9.05 oranında bir değer kaybı yaşandı" diyerek cezanın maddi götürüsünü de dile getiren Fikret Orman "Zor bir dönemden geçiyoruz. Direksiyonun başına geçtiğimizden beri kurallara uyarak aracımızı düzgün kullanıyoruz fakat önceki hataların ceremesini de biz çekiyoruz ve bu hatalar yüzünden henüz önümüzü tam anlamıyla görme fırsatı bulamadık" diyerek dert yandı.

Fikret Orman yarın Beşiktaş yönetimiyle bir araya gelerek UEFA'nın verdiği cezayı değerlendirecek ve önceki yönetimle ilgili düşünceleri paylaşacak.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN