Beşiktaş Avrupa'dan men edildi!

Beşiktaş Avrupa'dan men edildi!
Çarşamba 30.05.2012 12:12

UEFA, Beşiktaş'a 1 yıl Avrupa Kupaları'ndan men cezası verdi...

1 Mayıs'ta Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın, UEFA'nın İsviçre'nin Nyon'daki merkezinde UEFA yetkilileriyle görüşmesinin ardından 500 bin euro ceza karşılığı 3 yıl ertelenen cezaya UEFA müfettişleri itiraz etmişti. Bunun sonucunda tekrar görüşülen dava karara bağlandı.

Başkan Fikret Orman'ın bugün sabah saat 10.00'da avukat Emin Özkurt ve kulübün dış ilişkiler sorumlusu Emin Usta ile birlikte geldiği UEFA merkezinde yapılan görüşme sonrasında Beşiktaş'a 1 yıl UEFA kupalarından men cezası verildi. Siyah Beyazlı kulübe ayrıca 200 bin euro da para cezası verildiği öğrenildi.

"İTİRAZ EDECEĞİZ"
Beşiktaş yöneticisi Levent Erdoğan da konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi:

Ödemelerin aksaması üzerine UEFA'ya yapılan şikayetler üzerine böyle bir ceza verilmişti. Biz bu karara karşı itiraz edeceğiz demiştik ve bugünkü dava sonucunda daha önceki erteleme kararı ertelenmiş oldu. Beşiktaş'ın CAS'taki yolu açık, biz de bu karara CAS'a başvurarak itiraz edeceğiz. Ayrıca bu kararı hukuka aykırı buluyoruz. Çünkü biz iyi niyetle göreve gelmiş bir yönetimiz ve UEFA'dan bu iyi niyeti bekliyorduk ancak olmadı. Umuyoruz CAS bu iyi niyeti gösterir ve bu ceza ertelenir.

CEZA 2 YILDAN 1 YILA İNDİRİLMİŞ
Beşiktaş Kulübü Avukatı Emin Özkurt, UEFA Tahkim Kurulu toplantısında, siyah-beyazlı kulübe 1 yıl Avrupa kupalarından men ve 200 bin Avro para cezası verildiğini belirterek, ''Kulübe daha önce verilen ertelemeli 2 yıl men cezasının 1 yıllık bölümü kaldırılırken, 500 bin Avroluk para cezası da 200 bin Avroya indirildi'' dedi.

Toplantı sonrasında konuşan Özkurt, UEFA Tahkim Kurulu'na, Beşiktaş Kulübü'nün dosyasını izah ettiklerini dile getirerek, şöyle devam etti:
''Biliyorsunuz 1 Mayıs'ta da buradaydık. Bugün gerçekleşen Tahkim Kurulu toplantısıyla, ertelemeli cezamızın 1 yıllık kısmı kaldırıldı.

1 Mayıs'ta verilen ceza dosyasını temyiz etmiştik. Hem ceza anlamında hem de maddi anlamda... Maddi anlamdaki karşı temyizimiz kısmen kabul edildi. Beşiktaş'a disiplin kurulu tarafından 500 bin avro ceza tahakkuk ettirilmişti. Bu rakam 200 bin avroya indirildi. Beşiktaş, önümüzdeki sezon UEFA Tahkim Kurulu kararıyla Avrupa müsabakalarından men edildi. Bu kararlar için başvurulacak tek yer CAS. Gerekçeli karardan sonra Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu, CAS gidilip gidilmeyeceği konusunu değerlendirecek. Daha sonra gerekli adımlar atılacak.''

KULÜPTEN RESMİ AÇIKLAMA
Siyah beyazlı kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklama şöyle:

Bir önceki Beşiktaş JK Yönetimi, 2011-2012 sezonuyla ilgili olarak 31 Mart 2011 tarihinde UEFA lisans başvurusu yapmış ve lisans almaya hak kazanmıştır.

UEFA yetkilileri bu başvurunun izleme sürecinde 30 Haziran 2011 ve 30 Eylül 2011 tarihli mali verilerini incelemiş ve hatalı beyanlar tespit etmiştir. Bundan dolayı UEFA Müfettişleri Kulübümüze ceza verilmesi konusunda rapor hazırlamışlardır.

1 Mayıs 2012 tarihinde yaptığımız savunmayla raporda talep edilen cezalar UEFA Disiplin Kurulu kararı ile ertelenmiştir.

Ancak UEFA Tahkim Mahkemesi, müfettişin talebi doğrultusunda yeniden inceleme yaparak ertelenen bu cezayı bugün değiştirerek şu kararı vermiştir:

2011-2012 UEFA lisans başvurusuyla ilgili olarak yapılan hatalı mali bilgilendirmelerden dolayı Beşiktaş JK, önümüzdeki yıl UEFA müsabakalarından men edilmiş olup, ayrıca 200.000 Euro para cezasına çarptırılmıştır.

Dolayısıyla geçtiğimiz günlerde yönetimimizin aldığı 2012-2013 UEFA lisansı bu ceza kapsamında kullanılamaz duruma gelmiştir. Söz konusu karar hakkında tahkim yolu açıktır.


Etiketler UEFA , Beşiktaş
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN