Kartal şokta

Kartal şokta
Perşembe 31.05.2012

500 bin euro'luk cezayı 200 bin euro'ya indiren UEFA'nın 'men' kararı camiayı üzüntüye boğdu. Başkan Orman: Avrupa'ya gidememek bir yana kulübün karşı karşıya kaldığı durum kahredici

CAS'A BAŞVURUDA BULUNULACAK
UEFA'DAN Beşiktaş'a büyük şok... 30 Haziran 2011-30 Eylül 2011 tarihleri arasına ilişkin gerçekleştirilen denetimde mevzuat ihlali gerçekleştirme ihtimali ile 1 Mayıs'ta görülen ilk duruşmayı 500 bin euro para cezası ve 2 yıl içinde tekrarlanması halinde 2 yıl men tehdidi ile atlatan Kartal, 2'ncisinde oldukça ağır bir fatura ile karşılaştı... Bir müfettişin ilk cezayı yeterli bulmayıp, konuyu temyize taşıması nedeniyle dün 2'nci kez görülen davada UEFA, Beşiktaş'ı 1 yıl Avrupa'dan men etti. Avrupa futbolunun patronu, siyahbeyazlı kulübe daha önce verilen 500 bin euro para cezasını ise 200 bin euro'ya indirdi. Camiayı şok eden ceza için CAS'a başvurulacağı açıklandı...

BİR DAHA ASLA YAŞANMAYACAK
UEFA'nın, İsviçre'nin Nyon kentinde bulunan merkezinde görülen davada avukat Emin Özkurt ve dış ilişkiler sorumlusu Emin Usta ile birlikte Beşiktaş'ı savunan başkan Fikret Orman, karar sonrası adeta kahroldu. Kulübe verilen ceza nedeniyle çok üzgün olduğunu dile getiren Orman, şunları söyledi: "HEYET, yapmak istediklerimizi anladı. Geçmişten kalma durum nedeniyle ceza vermeleri gerektiği söylendi. Beşiktaş ön elemeye takılarak da Avrupa'da yer almayabilir. Bu da üzücü olur ama şu an asıl mesele böyle bir durumla karşılaşılmasıdır. Başkan olduğum sürece bir daha böyle şeyler yaşanmayacak."

İKİ YIL İSTENDİ, 1 YILA İNDİRİLDİ
Nyon'da gerçekleşen duruşmada Beşiktaş'ın Avrupa kupalarından 2 yıl men edilmesi istendi. Ancak İsviçre'ye çıkarma yapan siyah-beyazlı heyetin yaptığı iyi savunma neticesinde ceza 1 yıla indirildi. Durumun kulüp açısından sarsıcı olduğunu dile getiren asbaşkan Levent Erdoğan, UEFA'ya yüklendi: "DAHA önce verilen 2 yıl men cezası, aynı sorunun tekrarı durumunda uygulanmak üzere ertelenmişti. Bu karardan dönülmesine anlam veremedik. Konuyu CAS'a taşıyıp, Beşiktaş'ın haklarını sonuna kadar savunacağız. Aksaklık bir önceki yönetim döneminde. Biz ödemeleri düzenli bir şekilde yaptık."

YALÇIN KARADENİZ'İN İÇİ KAN AĞLIYOR
Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, Beşiktaş'a verilen 1 yıl men cezasının kendisini şoke ettiğini söyledi. Böyle bir karar beklemediğini dile getiren Karadeniz, "Üzüntümü kelimelerle anlatamam. Şu an içim kan ağlıyor" açıklamasını yaptı.

NE YAZIK Kİ GEREKLİ UYARIYI UEFA YAPTI
Bundan sonraki yönetimlerin çok dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, "Söylemeye dilim varmıyor ama ne yazık ki mali tabloya dikkat edilmesi gerektiği konusundaki uyarıyı UEFA yaptı" dedi.

FUTBOL İÇİN TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR
Kartal'a verilen ceza siyasileri de harekete geçirdi. Beşiktaş taraftarı CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, "Büyük üzüntü içindeyim. Bu karar diğer takımlar için de uyarı olmalı. Çünkü Türk futbolu için tehlike çanları çalıyor" dedi.

TAKIMLARIMIZ AVRUPA'YA GİDEMEYECEK
Son 1 yıldır futbol tartışmalarında UEFA kriterlerinin ciddiye alınması gerektiğini dile getirdiğini hatırlatan Toprak, "Hızlı bir şekilde kriterlere uyum sağlanmazsa takımlarımızın hiçbiri Avrupa'da mücadele edemeyecek" ifadesini kullandı.

iŞTE CAN YAKAN 2'Li
Kartal'a 1 yıl Avrupa'dan men cezası getiren finansal fair- play kurallarının 65. maddesinde "Kulüplere vadesi geçmiş borçların olmaması", 66. maddesinde ise "Çalışanlara ve/veya vergi dairelerine vadesi geçmiş borçların olmaması" ifadesi kullanıyor. Dava da bu iki maddenin ihlal edilme ihtimali üzerine başlatılmıştı.

BIÇAKÇI UYARMIŞTI
UEFA Tahkim Kurulu üyesi ve TFF eski başkanı Levent Bıçakçı, daha önce Beşiktaş'a men cezası gelebileceğini dile getirmişti. Yönetimin iyi niyetli yaklaşımı nedeniyle Kartal'ın para cezası ile kurtulabileceğinin altını çizen Bıçakçı, "Ancak belli bir süre Avrupa'dan men cezası da gelebilir" demişti.

RESMİ AÇIKLAMA
Yönetim, Avrupa'dan 1 yıl men kararının ardından resmi sitede açıklama yayınladı. Cezanın, geçmiş döneme ait mali verilerde hatalı beyan tespit edildiği için geldiğinin üzerinde durulan açıklamada, itiraz yolunun açık olduğuna da vurgu yapıldı.

İZAH ETMİŞTİK
Başkan Fikret Orman ile birlikte İsviçre'ye giden avukat Emin Özkurt, "Mevcut durumu 1 Mayıs'ta izah etmiştik. Ertelemeli 2 yıl ceza almıştık. Bir müfettişin itirazı ile bir yeniden görülen davadan ne yazık ki 1 yıl men kararı çıktı" ifadesini kullandı.

BORSADA SERT DÜŞÜŞ
Avrupa kupalarından men cezası Beşiktaş'ın İMKB'de işlem gören hisselerini de etkiledi. Bir önceki kapanışı 4.75 TL'den gerçekleşen ve UEFA kararı öncesi 4.77 ağırlığında yatay seyreden hisseler, dün ilk seansı yüzde 9.05'lik kayıpla 4.32 TL'den kapattı.

HÜKÜM BOZULUR
Asbaşkan Levent Erdoğan, CAS'ın 1 yıl men kararını bozacağına inandığını söyledi. Erdoğan, "Cezamızın ertelenmesine itiraz eden müfettiş yeni bir belge sunmuş değil. Deliller zaten dosyadaydı" dedi.

KOLOT: NORMAL
Siyah-beyazlı kulübün eski yöneticisi Celal Kolot, UEFA'dan gelen men cezasının normal olduğunu söyledi. Böyle bir ceza beklediğini belirten Kolot, "Yaşananların sorumlusu Fikret Orman değil" dedi.

CİDDİ CEZA VERİRLER
Cezaya çok üzüldüm. Beşiktaş'ın yanlış veya eksik bilgi vermekle suçlandığı dönemdeki başkanı şimdi TFF başkanı... Benim endişem, devam eden şike süreciyle ilgili UEFA'nın ne kadar doğru bilgilendirildiği yönünde... Aynı hatalar yapılıyorsa ciddi ceza alırız. Ünal Aysal (G.Saray başkanı)

KİMSE SEVİNMESİN
Beşiktaş'ın Avrupa'dan men edilmesine kimse sevinmesin. Türk futbolu adına hepimizin üzülmesi gereken bir olay. Bu, Beşiktaş'ın değil, Türk sporunun sorunudur ve futbolumuza darbe vurur. Olaya takımların renkleriyle bakarsak yanlış yaparız. Ali Yıldırım (Fener yöneticisi)

KRİTERLER SIR DEĞİL
Bu mali kriterler zaten sır değil. Bunlara uymak lazım. Olay artık eskisi gibi değil. UEFA, mali konularda çok hassas ve herkes dikkatli adımlar atmalı. Biz, kriterlere uyum için gerekli özeni göstermeye gayret ediyoruz. Durumun öneminin bilincindeyiz. Ali Dürüst (G.Saray 2. başkanı)

AVRUPA, BİZİ KONUŞTU
Beşiktaş ve Türk takımlarının UEFA'dan men edilmesi dünya basınında da ilgi çekti. Haberlerde üç Türk kulübünün UEFA organizasyonlarında yer alamaması sürpriz olarak nitelendirilirken, cezalar ve hisse senetlerindeki düşüşler de haberlere konu oldu.

Etiketler Beşiktaş
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN