Web Sürümüne Geç

  "Beşiktaş tarihinin en zorlu günleri"

  "Beşiktaş tarihinin en zorlu günleri"
  29 Eylül 2012, Cumartesi Güncelleme: 15:38

  Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, Beşiktaş'ın, tarihinin en zorlu günlerini yaşadığını belirterek, kulüp yönetim kuruluna tolerans tanınması gerektiğini söyledi.

  Yalçın Karadeniz, Ceylan InterContinental Otel'de gerçekleştirilen Beşiktaş Kulübü Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Beşiktaş Kulübü'nün, tarihinin en zorlu günlerini yaşadığına dikkati çekerek, ''Bu zorlu günleri yaşarken elbette ki herkesin istediği durumlar olmayabilir. Bunlar oluyor. Bazı arkadaşlarım yönetimin ve başkanın söylediklerini gündeme getirerek, yumruğu masaya vurmak gerektiğini söylüyor. Divan Kurulu, muhalefetin merkezi olmadığı gibi yönetim kurulunun güven mekanizması da değildir'' dedi.

  Kimsenin elinde sihirli değneğin olmadığını kaydeden başkan Karadeniz, şöyle konuştu:
  ''Sihirli değneğin yaptığını ne bir kurum ne de bir şahıs yerine getirebilir. Her şey maddidir. Her kurum ve şahıs maddi nedenlerden sıraya girmişse çözmek kolay değildir. Arkadaşlara tavsiyem, biraz daha tolerans göstermeleridir. Beşiktaş'ın son şansını heba etmememiz gerekiyor. Hiçbir zaman içerden ve dışardan desteklenen böyle bir yönetim olmamıştır. Yeni Beşiktaş'ın inşa edilmesinde kimsenin şüphesi olmasın. Yönetim ne yapmalı. Tarihimizden ve mazimizden gelen saygı ve bağlılık içinde yönetim ile başkan bu birlik ve beraberliği temin edecek, moral motivasyonu sağlayacak birliği sağlamalıdır.''

  Başkan Orman'a teşekkür

  Kulüp yönetiminin gece gündüz çalışmasını göz ardı etmemek gerektiğini anlatan Yalçın Karadeniz, seçildikten sonra gerçekleştirilen Divan Kurulu Toplantılarına katılan kulüp başkanı Fikret Orman'a özel teşekkür etti.
  Yönetimin yolunu kesmemek gerektiğini vurgulayan Karadeniz, ''Yöneticilik, sadakat ve ciddiyet ister. Yönetime girdikten sonra da gayret sürmelidir. O zaman başkanın büyük sorunlara eğilmesi sağlanmış olur. Karamsarlığa kapılmak doğru değildir. Ortak kimliğimiz olan Beşiktaş sevgisi bu durumları yenecek ve düzlüğe çıkacağız'' diye konuştu.

  Başkanın, yapılan ikinci toplantıya da geldiğini ve buna alışkın olmadıklarını kaydeden Yalçın Karadeniz, kulüp yönetim kurulunun tam kadro toplantıda bulunduğunu belirterek, ''Başkan İzmir'den kalkmış buraya gelmiş. Sekiz senede zoraki gelmediği ortamlara iki toplantıdır geliyor. Şeref vermişler. Alışkanlıklarımızı elimizden almasınlar. Kendilerine özverilerinden dolayı teşekkür ediyorum'' dedi.

  Kulüp Denetleme Kurulu'nun faaliyetleriyle ilgili görüşlerini de aktaran Karadeniz, ''Denetleme Kurulu raporlarının verilmesinde zaman zaman muhasebe kayıtlarının geç verilmesi, deplasman durumları ve yer durumları nispetinde sapma durumu oluyordu. Ancak son raporun süresi biraz daha geçmiş oldu. Denetleme Kurulu Başkanı ile görüştüm, genel sekreter ile görüştüm. Bu konunun iletişim noksanlığından kaynaklandığını gördüm. Kulübümüzün kurumsallaşma noksanlığını ortaya koyuyor. Genel sekreter konunun üzerinde hassasiyetle duracaklarını bildirdi'' dedi.

  TOPLAM BORÇ 564 MİLYON LİRA

  Borçlarla ilgili bilgi veren Denetleme Kurulu Başkanı Feyyaz Tuncel ise, kulübün toplam konsolide borcunun 564 milyon 617 bin 497 lira olduğunu, 44 milyon 615 bin 495 lira mevcutların düşmesiyle toplam net borcun 30 Haziran 2012 tarihi itibariyle 520 milyon 2 bin 2 lira olduğunu söyledi.
  Beşiktaş Derneği'nin net borcunun 164 milyon 68 bin 299 lira olduğunu kaydeden Tuncel, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin net borcunun ise 355 milyon 933 bin 703 lira olduğunu ifade etti.

  Şahıslara olan borçlar

  Kulüp başkanı Fikret Orman'a borcun 4 milyon 879 bin 529 lira olduğunu anlatan Feyyaz Tuncel, ''Ahmet Nur Çebi'ye 6 milyon 433 bin 106 lira, Tamer Kıran'a 5 milyon 788 bin 314 lira, Ahmet Kavalcı'ya 1 milyon 19 bin 498 lira, Deniz Atalay'a 356 bin 754 lira, diğer yönetim kurulu üyelerine borç 38 bin 754 liradır'' dedi.

  Kulübün eski başkanı Yıldırım Demirören'in ise uzun ve kısa vadeli alacağının 104 milyon 381 bin 368 lira olduğunu anlatan Denetleme Kurulu Başkanı Tuncel, eski yöneticilerden Serdal Adalı'ya ise borcun 9 milyon 828 bin 432 lira olduğunu ifade etti.
  Tuncel, kulüpte idari ve mali açıdan sıkıntılar yaşandığını belirterek, ''Birlik beraberliği sağlamalıyız. Tasarruf tedbirleri alınmalıdır. Personel ücretlerinde denge sağlanmalı ve ödemelerin zamanında yapılması gerekiyor. Erkek voleybol şubesinin kapatılma kararı son derece üzüntü vericidir. Maddi sorunlar olabilir. Beşiktaş büyük bir camiadır. Ancak, şube kapatma dönemine gitmemiştir'' diye konuştu.

  "ŞİDDETLE SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ"

  Kulüp yönetim kurulunun faaliyet raporlarını açıklayan Mesut Urgancılar, futbol takımının Sanica Boru Elazığspor ile yapılan maç sonrası 1 maç seyircisiz oynama cezası alması nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Tahkim Kurulu'nu eleştirdi.

  TFF ve Tahkim Kurulu'nun kişilerle kurumları ayırmak yönündeki kararını hatırlatan Urgancılar, ''Bu şekilde, 'Kişiler, kulüp yöneticisi bile olsa, onlar nedeniyle kulüplerin zarar görmesini engelleyelim' dendi. Şimdi ne oldu? Bırakın yönetici olmayı, tribünde oturan bir taraftarın yaptığı hareket ortada. Maddi ve manevi uğranan zararlardan dertliyiz. Bu amaçla son maçta bu olayın sorumlusunun hukuki olarak her türlü cezayı alması için savcılık başvurusunu yaptık. Kulübün uğradığı maddi ve manevi kayıplar için hukuki başvuruyu yapmış bulunuyoruz'' dedi.

  Bu hareketlerine rağmen federasyonun ve Tahkim Kurulu'nun bunu görmezden geldiğini savunan Mesut Urgancılar, ''Federasyon ve Tahkim Kurulu bunları görmezden geldiği gibi bizim spor alanlarındaki şiddetle mücadelemizi de baltalarcasına skandal bir karara imza atıyor. Federasyon ve Tahkim Kurulu bizi baltalamaya çalışsa da Divan Kurulu üyelerinin, Genel Kurul üyelerinin ve taraftarların desteğiyle yönetim kurulu olarak spor alanlarındaki şiddetle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Herkesle göğüs göğüse çarpışmaya hazırız'' ifadesini kullandı.

  ''Arkamızda olmayın''

  Kulüp yönetim kurulu olarak, Divan Kurulu üyelerinin arkalarında olmamasını isteyen genel sekreter Urgancılar, ''Beşiktaş'ta sık sık söylenenlerden biri 'Arkanızdayız' sözüdür. Beşiktaş camiasını tanımış, bilmiş, sıkıntılarını fazlasıyla tespit etmiş ve reçeteyi yazmış yönetim kurulu olarak, arkamızda olmanızı istemiyoruz. Bunun geldiği yer malum. Bu nedenle arkamızda olmayın. Gelin, yan yana, el ele ve kol kola yürüyelim'' diye konuştu.
  Beşiktaş Kulübü'nün tüm camia olarak bir senfoni orkestrası gibi olması gerektiğine dikkati çeken Mesut Urgancılar, sözlerini şöyle sürdürdü:
  ''Göreve geldiğimizde başkanımız teşekkür konuşmasında, bundan sonra üyelerin sadece doğruları duyacağını söylemişti. Bizim baktığımız pencerede gizli saklı hiçbir şey yok. Bu nedenle kafa karıştıracak, herhangi bir dokundurmadan uzak durulması gerektiğini hassasiyetle belirtmek isterim. İş yoğunlukları, dönemsel takvimler nedeniyle bir gün, iki gün veya beş gün raporlarda gecikmeyi tolere edemeyeceksek, o senfoni orkestrasının ritmi çoktan bozulmuş demektir.''

  Tasarruf tedbirleri

  Genel Sekreter Urgancılar, kulüp bünyesinde gerçekleştirilen tasarruf tedbirleriyle ilgili de şu bilgileri verdi:
  ''Beşiktaş Kulübü genel kurul üyeliğinde bazı değişiklikler yapıldı. Üç ay içindeki başvuru sayısı bin 13'tür. Kulübümüzün 1,4 milyon lira kazancı olmuştur. 415 olan çalışan sayımız 354'e inmiştir. İki milyon lira tasarruf olacaktır. Amacımız, değişen başkan ve yönetim kurulu üyelerine rağmen, kim gelirse gelsin, ne yapacağını bilen ve profesyonelce yönetilen, kurumsallaşmış Beşiktaş'ı yaratmaktır. Yeniden yapılanma ile ilgili çalışmayı yaparken farkına vardığımız en önemli unsurlardan biri, Beşiktaş değerlerinin unutulduğunu görmektir. Karşılığı 2,3 milyon lira olan dava dosyası kapatıldı. Karşılığı 12,5 milyon lira olan 21 dosya protokole bağlandı. Karşılığı 14,8 milyon lira olan 68 dosyayı hallettik. Beşiktaş'ın 2-3 yıllık geliri temlik altında. Gelir getirici faaliyetler peşindeyiz.''
  BJK İnönü Stadı'nda doluluk oranının yüzde 35'e çıktığını kaydeden Mesut Urgancılar, ''Üç adet daha az loca satmamıza rağmen gelirde yüzde 8 artış var. Beşiktaş ayrıca, erkek voleybol şubesini kapatmadı. 2012-2013 sezonunda ligde yer almayacağını bildirdi'' dedi.

  Erkek basketbol takımı

  Mesut Urgancılar, geçen sezon kurulan erkek basketbol takımına göre, bu sezon daha mütevazı bir ekip oluşturduklarını dile getirdi.
  Geçen sezon 3-5 aylık sözleşmelerle kurulan basketbol takımının maliyetinin 7 milyon dolar olduğunu hatırlatan Urgancılar, ''Bu yılki basketbol takımının maliyeti 4,7 milyon dolardır'' diye konuştu.

  Futbol takımının, oynanan maçlar sonunda kendilerini yanıltmadığını vurgulayan siyah-beyazlı kulübün yöneticisi, ''Şu anki futbol takımımızdaki mali disiplin çerçevesinde 6 milyon avro civarında tasarruf var. Her Beşiktaşlı'nın özlemle andığı özkaynak düzeni konusunda şu anda Beşiktaş profesyonel futbol takımında altyapıdan 9 oyuncu var'' diyerek sözlerini tamamladı.

  Yükleniyor