Derbi öncesi kötü haber

Derbi öncesi kötü haber
Çarşamba 23.01.2013 14:02

Beşiktaş'ta Uğur Boral'ın sağ çapraz bağları koptu. Tecrübeli oyuncu sezonu kapattı.

Beşiktaş'ta sakatlık haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Sezon başından beri sakat olan Mustafa Pektemek ve İsmail Köybaşı'ndan sonra Uğur Boral'dan da kötü haber geldi. Sağ çarpaz bağları kopan oyuncu sezonu kapattı. Portekizli Hugo Almedia da sakatlık yüzünden 2-3 hafta sahalardan uzak kalacak.

DOKTORU AÇIKLAMA YAPTI

Antrenmanda geçirdiği sakatlık sonrası Acıbadem Fulya Hastanesi Sporcu Sağlığı Merkezi'nde kontrolden geçirilen tecrübeli futbolcunun durumuyla ilgili Prof. Dr. Ömer Taşer açıklamada bulundu.

Uğur Boral'ın antrenmanda talihsiz bir sakatlık geçirdiğini dile getiren Prof. Dr. Taşer, kulübün internet sitesinde yer alan açıklamasında şunları kaydetti:

''Bu rotasyonel travma dediğimiz, ayak yerde sabitken vücudun etrafında dönmesiyle oluşan bir sakatlık. Yapılan kontrollerde ön çapraz bağı yırtığı artı dış yan bağda biraz gerilme gözüküyor. MR da bu sonuçları doğruluyor. Kemikte küçük bir ezilmesi var. Kötünün iyisi desek de ameliyat olmasını gerektiren ve onu uzunca bir süre sahalardan uzak kalmasını gerektirecek bir sakatlık.

Dizinin durumuna göre ameliyat zamanı belli olacak. Sağlık ekibimiz gerçekten çok yoğun çalışıyor, İlerleyen günlerde ameliyat olacaktır ancak reaksiyon süresi artarsa bu ameliyat süresi birkaç gün daha gecikecektir.''

Tecrübeli futbolcunun 4 aydan uzun bir süre takımdan ayrı kalabileceğini vurgulayan Taşer, ''Çapraz bağ yırtıklarında bizim ortalama süremiz yaklaşık 4 aydır. 1,5-2 ay arasında koşulara başlatırız, bu koşu performansına göre 4 ay olur, 4,5 ay olur. Ama takım ile birlikte sahaya çıkması biraz daha zaman alır'' dedi.

Prof. Dr. Ömer Taşer, futbolcuların sürekli karşı karşıya kaldığı bağ sakatlığına yol açan bazı faktörlerin hep konuşulduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Bu konuda tıp bilimi yakın zamana kadar çok geçerli kanıtlar ortaya koyamamıştı. Son zamanlarda bu konudaki savlar biraz daha güçleniyor. Bütün dünyanın kabul ettiği bir gerçek var. Ön çapraz bağ sakatlıklarını bir yere kadar önlemek mümkün. Beşiktaş, ön çapraz bağ sakatlıklarını önleme çalışmalarını Türkiye'de ilk başlatan kulüplerdendir.

Bu çalışmaların meyveleri mutlaka önümüzdeki sezonlarda ortaya çıkacaktır. Bu yolda mutlaka devam edilmelidir. O çalışmalara yeterince ağırlık verebilirsek bu sakatlıkların biraz daha önünü alacağımız kanaatindeyim.''
Etiketler Beşiktaş
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN