'Uzun süre sahalardan uzak'

'Uzun süre sahalardan uzak'
Çarşamba 23.01.2013 17:09

Beşiktaş'ta sağ diz çapraz bağları kopan futbolcu Uğur Boral'ın ameliyat sonrası uzun bir süre takımdan ayrı kalacağı belirtildi.

Antrenmanda geçirdiği sakatlık sonrası Acıbadem Fulya Hastanesi Sporcu Sağlığı Merkezi'nde kontrolden geçirilen tecrübeli futbolcunun durumuyla ilgili Prof. Dr. Ömer Taşer açıklamada bulundu.

Uğur Boral'ın antrenmanda talihsiz bir sakatlık geçirdiğini dile getiren Prof. Dr. Taşer, kulübün internet sitesinde yer alan açıklamasında şunları kaydetti:

''Bu rotasyonel travma dediğimiz, ayak yerde sabitken vücudun etrafında dönmesiyle oluşan bir sakatlık. Yapılan kontrollerde ön çapraz bağı yırtığı artı dış yan bağda biraz gerilme gözüküyor. MR da bu sonuçları doğruluyor. Kemikte küçük bir ezilmesi var. Kötünün iyisi desek de ameliyat olmasını gerektiren ve onu uzunca bir süre sahalardan uzak kalmasını gerektirecek bir sakatlık.

Dizinin durumuna göre ameliyat zamanı belli olacak. Sağlık ekibimiz gerçekten çok yoğun çalışıyor, İlerleyen günlerde ameliyat olacaktır ancak reaksiyon süresi artarsa bu ameliyat süresi birkaç gün daha gecikecektir.''

Tecrübeli futbolcunun 4 aydan uzun bir süre takımdan ayrı kalabileceğini vurgulayan Taşer, ''Çapraz bağ yırtıklarında bizim ortalama süremiz yaklaşık 4 aydır. 1,5-2 ay arasında koşulara başlatırız, bu koşu performansına göre 4 ay olur, 4,5 ay olur. Ama takım ile birlikte sahaya çıkması biraz daha zaman alır'' dedi.

Prof. Dr. Ömer Taşer, futbolcuların sürekli karşı karşıya kaldığı bağ sakatlığına yol açan bazı faktörlerin hep konuşulduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Bu konuda tıp bilimi yakın zamana kadar çok geçerli kanıtlar ortaya koyamamıştı. Son zamanlarda bu konudaki savlar biraz daha güçleniyor. Bütün dünyanın kabul ettiği bir gerçek var. Ön çapraz bağ sakatlıklarını bir yere kadar önlemek mümkün. Beşiktaş, ön çapraz bağ sakatlıklarını önleme çalışmalarını Türkiye'de ilk başlatan kulüplerdendir.

Bu çalışmaların meyveleri mutlaka önümüzdeki sezonlarda ortaya çıkacaktır. Bu yolda mutlaka devam edilmelidir. O çalışmalara yeterince ağırlık verebilirsek bu sakatlıkların biraz daha önünü alacağımız kanaatindeyim.''
Etiketler Türkiye, Beşiktaş
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN