Iraklı Türkmenlere destek

Iraklı Türkmenlere destek
Pazartesi 11.02.2013 13:16

Yaptıkları sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken Beşiktaşlı taraftarlar, bu kez de Iraklı Türkmenler'e kucak açtı.

Geçmiş yıllarda Kızılay'a kan bağışı kampanyaları yapan, Van'daki depremzedeler için yardım faaliyetlerinde bulunan siyah-beyazlı taraftarlar, bu kez Kerkük'teki Türkmenler'e yönelik kardeşlik ve moral yemeği verdi. 1903 Karakartallar Derneği'nin ve taraftarlarının organizasyonuyla gerçekleştirilen yemekte, Kerküklü çocuklara çeşitli hediyeler verildi.
1903 Karakartallar Derneği Başkanı Cengiz Sarıkaya, Kerküklü Türkmenler'e verdikleri desteğin sadece bu yemekle kalmayacağını, bundan sonra da çeşitli faaliyetlerde desteklerini sürdüreceklerini söyledi.
Sarıkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada karşılıklı güzel ilişkilerin artarak devam etmesini planladıklarını belirterek, ''Kerkük'teki kulüplerle spor faaliyetlerinde bulunmak için her şeyi yapacağız'' dedi.
Özellikle iki tarafın çocuklarının birbirleriyle kaynaşması için büyük gayret göstereceklerini vurgulayan Cengiz Sarıkaya, şöyle konuştu:
''İnşallah Irak'taki Türkmen kardeşlerimizin sorunları biter. Neticesinde zor şartlar altında yaşıyorlar. İnşallah bu vesileyle sorunlarını tüm dünyaya duyururuz. Irak'taki Türkmenler özgürdür ve özgürce yaşamaya devam edeceklerdir. Beraber bir Beşiktaş derneği kuracağız. Kerkük Kalespor ve oradaki diğer kulüplerle beraber iç içe spor faaliyetlerinde bulunmak için her şeyi yapacağız.''
Beşiktaşlı taraftarlar olarak sosyal sorumluluk projeleri içinde Van'daki depremzedelere yardım ettiklerini, Hakkari'deki dağ komanda tugayına gittiklerini kaydeden Sarıkaya, ''Şehitlik yürüyüşlerimiz oldu. Arkadaşlarımızla aslında Kerkük'e gitmek istiyorduk. Kardeşlerimizle orada kucaklaşmayı amaçlıyorduk. Ama can güvenliği sorunu yaşandığı için gidemedik. Türk'ün özgür yapısını kimse yok edemez. Oradaki Türkler bizim canımızdır. İzmir'de, Gaziantep'te patlayan bombalar nasıl bizim canımızı yakıyorsa, Kerkük'te patlayan bombalar da o kadar bizi yaralıyor. İnşallah huzur ve barış içinde yaşarlar'' diye konuştu.
Beşiktaşlıların her zaman bir duruşunun olduğunu anlatan Cengiz Sarıkaya, ''Biz sadece büyüklerimizden aldığımızı hayata geçiriyoruz. Beşiktaşlı dendiğinde yurduna hizmet eden, dürüst ve namuslu insan akla gelir'' ifadelerini kullandı.

''Hazırlık maçı düşünüyoruz''

Kulüp yönetiminin de bu konuda kendilerine destek verdiğini belirten Sarıkaya, Kerkük'te bir hazırlık maçı yapmak istediklerini söyledi.
Kerkük Kalespor'dan hazırlık maçı teklifi geldiğine dikkati çeken Cengiz Sarıkaya, ''Biz (Önce can güvenliğini sağlayalım, sonra maçı yaparız) dedik. İnşallah bu tür faaliyetler devamlı olur. Sürekli diyalog halinde olacağız. Başka sportif faaliyetler de düşünüyoruz. Hepsini sırasıyla hayata geçireceğiz'' diyerek sözlerini tamamladı.

Kerküklü: ''Beşiktaşlı olmak Türk olmaktır''

Türkmen İzcilik Federasyonu yetkilisi ve Kerkük Kalespor Kulübü Başkanı Kazım Kerküklü ise bölgelerinde Beşiktaş'ın bir tarihinin olduğunu dile
getirdi.
Kerküklü, 1950'li yıllardan itibaren Beşiktaş adının Kerkük'te duyulduğunu anlatarak, şunları söyledi:
''O dönemlerde Beşiktaş ile Fenerbahçe rekabeti vardı. Ben bu yılların tekrar yaşanmasını istiyorum. Beşiktaş heyecanını ve sevgisini yeniden yaşatalım. İnşallah bu destek devam eder. Kerküklüler'in yüzde 95'inin Beşiktaşlı olduğundan eminim. Herkes Beşiktaşlı. Biri (Ben Fenerliyim veya Galatasaraylıyım) dediğinde, biz (Hepimiz Beşiktaşlıyız, sen ne zaman başka takımı tutmaya başladın?) diye espri yaparız. Beşiktaşlı olmak Türk olmaktır. Ben böyle biliyorum. Osmanlı tarihini bilen Beşiktaşlı'dır.''
Takımda oynayan oyuncuların da Beşiktaş'ın maçlarını izlemek istediğini kaydeden Kerküklü, siyah-beyazlı takımda hangi oyuncuları tanıdıkları yönündeki soruyu, ''Eskiden Sergen Yalçın vardı. Herkes onu bilirdi. Ayrıca Mehmet Özdilek unutulmaz isimlerden biriydi. Biz İstanbul'a gelirken Beşiktaş'ın son maçının sonucuna internetten baktık. Çocuklarımız Beşiktaş dendiğinde büyük heyecan yaşıyor'' diye yanıtladı.

Tütüncü: ''Destek moral verdi''

Irak Türkleri ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Tütüncü de sıkıntılı günler yaşadıklarını ama Beşiktaşlı taraftarların organizasyonuyla moral bulduklarını dile getirdi.
Beşiktaş'ın birçok konuda sorumluluk anlamında güzel davranışlarda bulunduğunu hatırlatan Tütüncü, ''Sıkıntının, acının olduğu yerde Beşiktaş var. Sadece sportif faaliyet olarak bakmıyorlar, insanlık olarak da bakıyorlar. O bölgede yaşanan acılara rağmen hayat da devam ediyor. Dolayısıyla insanların morale ihtiyacı var. Eminim Beşiktaş'ın bu desteği faydalı olacaktır. Beşiktaş'ı yakın zamanda Kerkük'te ağırlamak istiyoruz. Kardeşlik maçı yapmak istiyoruz. Anadolu insanıyla orada kucaklaşmayı arzuluyoruz'' şeklinde konuştu.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN