Boğaz'ın yeni incisi

Boğaz'ın yeni incisi
Cumartesi 23.02.2013

Baştan sona yenilecek ve iki katlı tribünün arasına 2'şer katta toplam 144 adet loca yapılacak olan İnönü Stadı'nın kapasitesi 40 bin+1903 kişi olacak.

Beşiktaş'ın yeni stadının detaylarını FOTOMAÇ ele geçirdi. Projeden sorumlu yönetici Ümit Umut Güner, yeni stadı arkadaşımız Fatih Doğan'a anlattı.

Güner, samiyet ve gayretle büyük aşama kaydettiklerini ifade ederken şöyle konuştu: "Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, projemizle bire bir ilgilendi. Ulaştığımız noktada Başbakanımız'ın desteği çok büyük. Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç'a da çok teşekkür ederiz. Özellikle stadın arkasındaki GSGM arazisinin devri süreci de dahil olmak üzere Beşiktaş'ın çağdaş bir stada kavuşması için mücadele ettiler. Herkese minnettarız."

DIŞINDA TARİH, İÇİNDE KONFOR OLACAK
Yönetici Güner, mevcut stadyum yüksekliğinimuhafaza ettiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı: Mevcut stadyum, vadinin içine çok güzel bir şekilde oturtulmuş durumda. Stadın etrafında tarihi bir görünümsağlıyoruz. Özel taşlarla sütunlarla stadın etrafını çevreliyoruz. Dışarıda tarih, içerde modern bir stat olacak. Moda değimle 'ikon' bir stat yapacağız."

18 AYDA BİTECEK, MALİYETİ 120 MİLYON DOLAR
Beşiktaş'a 120 milyon dolar arasında bir maliyet getirecek olan stat, 18 ayda bitirilecek.

Yönetici Güner, "IMG ile kapsamlı bir anlaşma yapılacak. Uluslararası bir pazarlama tekniği uygulanacak. Mayıs sonunda kazmayı vurmayı planlıyoruz. Konserler sürerken, yeni açıktan yıkıma başlayabiliriz" dedi.

ŞEFFAF ÇATI
Türkiye'de örneği olmayan, dünyada özel projelerde kullanılan bir çatı olacak. 365 gün, 24 saat yaşanabilir stat planlandığı için çatı şeffaf olacak. ETFE şeffaf çatı örtüsü ve çelik kablo taşıyıcı sistem uygulaması yapılacak.

ÖZEL TRİBÜN
Locaların kapasitesi 1076 kişi olarak planlandı. Özel 1903 tribünü yapılacak.

Farklı bir pazarlama stratejisi uygulanacak. Ayrıca yeni açık olarak bilinen tribünde taraftarlar için çok özel bir tribün oluşturulacak.AKILLI ve ÇEVRECİ
Stat tarihi kulelerden 23.50 metre içeri çekilecek. Kule ile eski açık tribünlerin arasında 3 bin metrekare bir alan oluşacak. Bu alan, müze başta olmak üzere farklı şekilde kullanılabilecek. Çevreci bir stat olacak. Dışı tarihi görünümlü ancak içi akıllı bir bina olacak. Teknolojinin son yenilikleri kullanacak. Enerjiyi verimli bir şekilde kullanacak.

İnönü Stadı'ndaki mevcut akustik yapıyı kayda almak amacıyla Kanada MC Gill Üniversitesi'nden Wieslaw Woszczyk inceledi. Konu görüşülürken "Avrupa'nın en özel ve belki de dünyanın en güzel statlarından birisini yapacağız, yeni stadın ses ve akustik düzeni ile de ilgilenirseniz izin veririz" denildi.
Etiketler Türkiye, Beşiktaş, Spor
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN